Tadeusz Rzemykowski


Tadeusz Rzemykowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Zbigniew Rzemykowski (ur. 8 lipca 1946 w Jastrowiu) – polski polityk i ekonomista. Senator III, IV i V kadencji (1993–2005), w latach 1997–2001 wicemarszałek Senatu IV kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodzi z rodziny repatriowanej ze Stryja. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Pile oraz studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Na tej uczelni odbył studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oraz marketingu, uzyskał także uprawnienia eksperta Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz stopień górniczy – generalnego dyrektora górniczego.

W latach 1969–1997 pracował kolejno w Zakładach Rowerowych „Romet” w Jastrowiu, Zakładach Stolarki Budowlanej w Mikołajkach, Kombinacie Budowlanym w Pile, Centrali Rybnej w Koszalinie, Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile (jako zastępca dyrektora ds.ekonomicznych), Przedsiębiorstwie Poszukiwań Nafty i Gazu w Pile (jako dyrektor). Powrócił do tego zakładu po zakończeniu kariery parlamentarnej (jako kierownik działu kadr). Należy do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Od 1965 do 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a następnie do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, w której władzach zasiadał. Następnie przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady wojewódzkiej w Poznaniu oraz przewodniczącego Rady Powiatowej partii w Pile. W latach 1993–2005 zasiadał przez trzy kadencje w Senacie RP, reprezentując województwo i okręg pilski. W IV kadencji (1997–2001) pełnił funkcję wicemarszałka Senatu, w V kadencji (2001–2005) przewodniczył Komisji Emigracji i Polaków za Granicą, był również członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. W 2005 nie został ponownie wybrany do Senatu RP, rok później uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Pile, w której pełnił funkcję przewodniczącego komisji budżetu. W 2009 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego, w 2010 do sejmiku województwa wielkopolskiego, a w 2014 do rady Piły.

Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi[1].

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty (żona Janina), ma dwóch synów (Rafała oraz Tomasza).

Przypisy | edytuj kod

  1. Biogram na stronie Senatu (IV kadencja)

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tadeusz Rzemykowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy