Tadeusz Sas-Zubrzycki


Tadeusz Sas-Zubrzycki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Kazimierz Sas-Zubrzycki h. Sas (ur. 1876 w Śniatynie, zm. 6 marca 1928) – kapitan rezerwy Wojska Polskiego, literat, działacz społeczny, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W okresie zaboru austriackiego pracował jako urzędnik kolejowy, był literatem i dziennikarzem. Działał w organizacji „Nieprzejednani” w Stanisławowie i w Związku Strzeleckim.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich i służył w 2 pułku piechoty w składzie II Brygady. Awansowany na porucznika piechoty został dowódcą 2 kompanii w batalionie S. Colonny-Walewskiego. Od października 1914 został przydzielony ze swoją kompanią do IV batalionu 3 pułku piechoty. Uczestniczył w walkach na froncie karpackim i bukowińskim. W połowie 1915 zwolniony z Legionów. Był internowany w Marmarosz-Sziget. U kresu wojny był członkiem pierwszej załogi obrony Lwowa w trakcie wojny polsko-ukraińskiej. Walczył na odcinku pod nazwą Szkoła Sienkiewicza. Od 5 do 22 listopada 1918 przebywał w niewoli ukraińskiej. Po wojnie osiadł we Lwowie. Został komendantem I Oddziału Żandarmerii.

Był współpracownikiem czasopisma „Wiek Nowy”. Pracował nad dokumentacją powstania styczniowego.

Zmarł 6 marca 1928, a 9 marca został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa (kwatera XXIII, grób 1995)[1].

Ordery i odznaczenia | edytuj kod

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Spis bohaterów pochowanych na Cmentarzu Obrońców Lwowa. W: W szesnastą rocznicę. Lwów: Towarzystwo Straży Mogił Polskich Bohaterów we Lwowie, 1934, s. 52.
  2. M.P. z 1933 r. nr 255, poz. 273 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  3. Sierżant Jaszczułd : opowieść z czasów wojen napoleońskich | Zubrzycki, Tadeusz (1876–1928) - Europeana Collections, www.europeana.eu [dostęp 2017-11-20]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tadeusz Sas-Zubrzycki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy