Tadeusz Toczek


Tadeusz Toczek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Toczek (ur. 2 stycznia 1922 w Niemiłowie, zm. 14 października 2011 w Warszawie) – polski nauczyciel, poseł na Sejm PRL I, II, III, IV i V kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Syn Walentego i Marianny. Uzyskał wykształcenie wyższe w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Pracę zawodową rozpoczął jako nauczyciel w szkole podstawowej w Środzie Śląskiej. Uczył w szkole w Malczycach i pracował jako inspektor szkolny. Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w latach 1967–1980, wieloletni członek Zarządu Głównego ZNP oraz Prezydium ZG ZNP, prezes Okręgu ZNP we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Budowy Szkół, Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Towarzystwa Szkoły Świeckiej. W 1947 wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W 1952 został członkiem Prezydium Wojewódzkiego Komitetu ZSL.

W 1952, 1957, 1961, 1965 i 1969 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL. Od II do V kadencji zasiadał w Komisji Oświaty i Nauki (w trakcie V pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego), od III do V w Komisji Pracy i Spraw Socjalnych (w trakcie II i III pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego). Ponadto w trakcie I kadencji zasiadał w Komisji Administracji i Wymiaru Sprawiedliwości oraz w Komisji Spraw Ustawodawczych.

Odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tadeusz Toczek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy