Taedong (powiat w Korei Północnej)


Taedong (powiat) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Taedong (powiat w Korei Północnej)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Taedong (kor. 대동군, Taedong-gun) – powiat w Korei Północnej, w południowo-zachodniej części prowincji P’yŏngan Południowy . W 2008 roku liczył 129 761 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Chŭngsan od zachodu, P’yŏngwŏn od północy, ze znajdującą się w granicach administracyjnych miasta Namp’o dzielnicą Kangsŏ od południa, a także z będącymi częścią stolicy KRLD, Pjongjangu, dzielnicami Man'gyŏngdae, Sun'an oraz Hyŏngjesan od wschodu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 17 miejscowości (kor. myŏn) oraz 258 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Kop'yŏng, Ryongsan, Kumje, Namhyŏngjesan, Tŏksan (7 wsi – wszystkie miejscowości znajdowały się poprzednio w powiecie Taedong), a także ziemie należące poprzednio do powiatu Rimwŏn (konkretnie 8 wsi). Powiat Taedong składał się wówczas z jednego miasteczka (Taedong-ŭp) i 24 wsi.

W lutym 1959 roku powiat zmniejszył się o wsie Hwasŏng, Sŏp'o, Hadang i Ch'ŏnggye, które znalazły się w granicach administracyjnych stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. We wrześniu tego samego roku Pjongjang przejął część terytoriów miasteczka Taedong, a także wsie Man'gyŏngdae, Ryongbong, Ryongsan, Tangch'on, Koch'ŏn i Ch'ŏllam. Natomiast w granicach powiatu Taedong znalazły się wówczas wsie Masan, Sŏngch'ŏl, Sŏngsam, Yŏngok, Kajang, Pansŏk (wszystkie przesunięte do powiatu Chŭngsan), P'alch'ŏng oraz Taebo (obie z powiatu Kangsŏ, który dzisiaj jest dzielnicą miasta Namp’o).

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

Prowincja P’yŏngan Południowy

Na podstawie artykułu: "Taedong (powiat w Korei Północnej)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy