Tailored Forward Presence


NATO Forward Presence w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Tailored Forward Presence) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wysunięta Obecność NATO (ang. NATO Forward Presence) – przyjęta w trakcie szczytu NATO w Warszawie w 2016 inicjatywa utrzymywania na terytorium państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ograniczonej obecności wojskowej w postaci batalionowych grup bojowych celem zagwarantowania bezpieczeństwa na tzw. wschodniej flance NATO.

Utrzymywane są dwie formy Wysuniętej Obecności: wzmocniona Wysunięta Obecność (ang. enhanced Forward PresenceeFP) w Estonii, Litwie, Łotwie i Polsce oraz dostosowana Wysunięta Obecność (ang. tailored Forward PresencetFP) w Bułgarii i Rumunii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Rosyjskie działania zbrojne wymierzone w integralność Ukrainy (aneksja Krymu przez Rosję i wojna w Donbasie) znacząco zmieniły sytuację geopolityczną w środkowej i wschodniej Europie. Koniecznością stało się zagwarantowanie bezpieczeństwa nowym państwom członkowskim Paktu Północnoatlantyckiego, tj. przyjętych do Sojuszu po 1999 r., zwłaszcza w rejonie tzw. wschodniej flanki NATO (przede wszystkim Polska i państwa bałtyckie, a także Rumunia i Bułgaria).

W rezultacie postanowień podjętych w trakcie szczytu NATO w Warszawie w dniach 8-9 lipca 2016 r. państwa członkowskiego NATO rozpoczęły przemieszczanie sił sojuszniczych w ramach dwóch form inicjatywy Wysuniętej Obecności:

 • enhanced Forward Presence (eFP), wzmocniona Wysunięta Obecność – zwiększenie potencjału obrony i sił odstraszania poprzez utworzenie w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii batalionowych grup bojowych złożonych z kontyngentów państw członkowskich,
 • tailored Forward Presence (tFP), dostosowana Wysunięta Obecność – wzmocnienie bezpieczeństwa Rumunii i Bułgarii poprzez wsparcie wojskowe stacjonującej w Rumunii Wielonarodowej Dywizji Południowo-Wschodniej i podległej jej Wielonarodowej Brygady Południowo-Wschodniej[1].
Wzmocniona Wysunięta Obecność (język fr., stan na czerwiec 2019)

Enhanced Forward Presence (eFP) | edytuj kod

Wzmocniona Wysunięta Obecność ma charakter defensywny, obejmujący dwa główne zakresy:

 • wzmocnienie potencjału obronnego NATO w Europie Środkowo-Wschodniej – od przystąpienia do Paktu przez Polskę w 1999 i państwa bałtyckie w 2004 na ich terytoriach nie stacjonowały znaczące siły sojusznicze,
 • odstraszanie – obecność wojsk ze państw NATO oznacza, że atak na Polskę i państwa bałtyckie jest jednoznaczny z konfliktem zbrojnym z pozostałymi członkami NATO, reagującymi odpowiednio zgodnie z zapisami artykułu 5. traktatu północnoatlantyckiego[2].

Zasadniczym elementem wzmocnionej Wysuniętej Obecności są cztery batalionowe grupy bojowe:

Państwa NATO uczestniczące w eFP (stan na październik 2020) Kanadyjscy, słoweńscy i włoscy żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO na Łotwie

Każda grupa bojowa liczy ok. 1000-1500 żołnierzy, stacjonujących w systemie rotacyjnym (6-miesiecznym). Status państwa ramowego oznacza wyznaczenie kadry kierowniczej grupy, jednostki bojowej oraz odpowiedniego zaplecza wsparcia i logistycznego.

Grupy bojowe w systemie krajowym przydzielone są do odpowiednich brygad zmechanizowanych państw-gospodarzy, z którymi prowadzą cykl szkoleń, utrzymujących stałą gotowość bojową grup. W systemie międzynarodowym grupy bojowe koordynowane są przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód z kwaterą główną w Elblągu (podlegającej Wielonarodowemu Korpusowi Północno-Wschodniemu z dowództwem w Szczecinie)[2].

Zaplecze logistyczne i infrastrukturalne w swoim zakresie zapewniają państwa-gospodarze w ramach HNS (Host Nation Support) – Polska jest jedynym państwem-gospodarzem i państwem-kontrybutorem eFP. Do inicjatywy eFP zostały włączone Grupy Integracyjne Sił NATO (NATO Force Integration Unit – NFIU) utworzone w 2015 wielonarodowe jednostki wojskowe, stacjonujące w Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii. Wsparcie NFIU obejmuje planowanie, rozlokowanie i integrację kontyngentów narodowych w ramach grup bojowych oraz grup bojowych z przydzielonymi brygadami[3].

Wkład poszczególnych państw w grupy bojowe (liczby przybliżone, stan na: maj 2017[4], luty 2018[5], marzec 2019[6], październik 2019[7] i październik 2020[8]):

Włoski czołg C-1 Ariete i kanadyjski transporter opancerzony LAV 6.0 w trakcie cwiczeń Silver Arrow

Struktura organizacyjna grupy bojowej na przykładzie kanadyjskiej (struktura organizacyjna ulega zmianom wynikającym z rotacyjnej obecności kontyngentów narodowych, stan na czerwiec 2019[10][11]).

 1. Na stałe stacjonuje tylko wyposażenie baterii, personel przysyłany jest na czas ćwiczeń (Canada adds artillery battery to its Latvian forces (ang.). LSM. [dostęp 2020-01-14].)
 2. Support tłumaczone jest na język polski jako wsparcie (Bojowe wsparcie (pol.). Polska Zbrojna. [dostęp 2020-03-09].), nie stanowi jednak odpowiednika polskich kompanii wsparcia czyli pododdziału artylerii

Tailored Forward Presence (tFP) | edytuj kod

Dostosowana Wysunięta Obecność ma innych charakter niż wzmocniona Wysunięta Obecność: opiera się głównie na wsparciu rumuńskich sił zbrojnych w procesie formowania i funkcjonowania MND-SE – Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód (powstałej na bazie rumuńskiej 1 Dywizji Piechoty w Bukareszcie). MNDSE jest wielonarodowym dowództwem szczebla dywizyjnego, składającego się z żołnierzy z następujących państw: Rumunia (państwo ramowe), Albania, Bułgaria, Francja, Grecja, Kanada, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry, Wielka Brytania. Dywizja osiągnęła zdolność operacyjną 22 marca 2018, uzyskując możliwość dowodzenia siłami sojuszniczymi w południowo-wschodniej Europie[12].

Rumunia jest zarówno państwem-gospodarzem tFP jak i państwem-kontrybutorem eFP: wystawia baterię przeciwlotniczą do Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Wsparcie Rumunii w zakresie planistycznym i organizacyjnym zapewniają Grupy Integracyjne Sił NATO w Rumunii i Bułgarii.

Trzon MND-SE stanowi Wielonarodowa Brygada Południowy-Wschód (na bazie 2 Brygady Piechoty w Krajowej). W przeciwieństwie do eFP wielonarodowa grupa bojowa nie stanowi zwartej jednostki, a pododdziały podporządkowane są dowództwu brygady. Brygadę tworzą żołnierze z następujących państw: Rumunia (państwo ramowe), Bułgaria, Hiszpania, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone[13].

Bieżąca działalność jednostek tFP polega podtrzymywaniu zdolności bojowej poprzez szkolenie dowództw i pododdziałów rumuńskich (20., 22., 26. bataliony piechoty, 325 batalion artylerii, 205 batalion artylerii przeciwlotniczej, 116 batalion logistyczny) oraz sojuszniczych stacjonujących rotacyjnie w Rumunii (m.in. polska kompania piechoty zmotoryzowanej) oraz dyslokowanych czasowo na czas ćwiczeń[14]. Wkład poszczególnych państw:

Przypisy | edytuj kod

 1. Wzmocniona Wysunięta Obecność (pol.). Serwis rządowy gov.pl. [dostęp 2020-03-09].
 2. a b Wzmocniona Wysunięta Obecność NATO (pol.). Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód. [dostęp 2020-03-09].
 3. NATO Force Integration Unit (ang.). NATO SHAPE. [dostęp 2020-03-09].
 4. NATO's enhanced Forward Presence (ang.). NATO. [dostęp 2020-03-09].
 5. NATO's enhanced Forward Presence (ang.). NATO. [dostęp 2020-03-09].
 6. NATO's enhanced Forward Presence (ang.). NATO. [dostęp 2020-03-09].
 7. NATO's enhanced Forward Presence (ang.). NATO SHAPE. [dostęp 2020-03-09].
 8. NATO's enhanced Forward Presence (ang.). NATO SHAPE. [dostęp 2020-10-25].
 9. a b c PKW Łotwa (pol.). Serwis rządowy gov.pl. [dostęp 2020-03-09].
 10. Operation REASSURANCE: The Role of the Canadian National Support Element within NATO’s enhanced Forward Presence (eFP) Latvia (ang.). The Guard. [dostęp 2020-01-14].
 11. eFP Battle Group Latvia (ang.). NATO SHAPE. [dostęp 2020-03-09].
 12. About MND-SE (ang.). HQ MND-SE. [dostęp 2020-03-09].
 13. The 4th rotation of the Polish Military Contingent arrived in Romania (ang.). Warsaw Institute. [dostęp 2020-03-09].
 14. Multinational exercise Scorpions Fury 18 to culminate in Romania (ang.). Army-Technology. [dostęp 2020-03-09].
 15. PKW Rumunia (pol.). Serwis rządowy gov.pl. [dostęp 2020-03-09].

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tailored Forward Presence" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy