Tajmień


Tajmień w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tajmień[3], tajmen[4] (Hucho taimen) – gatunek słodkowodnej ryby łososiokształtnej, największej i ewolucyjnie najstarszej w rodzinie łososiowatych (Salmonidae). Jest blisko spokrewniona z głowacicą (była klasyfikowane jako jej podgatunek H. h. taimen).

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Tajmień występuje w Europie i Azjidorzecze górnej Wołgi, Uralu i Peczory. Licznie pojawia się także w rzekach Syberii oraz w rzece i dorzeczu Amuru. Historyczny, naturalny zasięg tego gatunku sięgał po Chiny, Kazachstan i Mongolię[2].

Opis | edytuj kod

Od głowacicy różni się liczbą wyrostków skrzelowych na pierwszym łuku skrzelowym (głowacica ma 16, a tajmień 11 bądź 12), osiąga również większe rozmiary (może dorastać do 2 metrów i ważyć 100 kg[5]). Samce przed tarłem stają się bardziej jaskrawe, a dolna część płetwy grzbietowej i płetwa odbytowa stają się pomarańczowo czerwone.

Ochrona | edytuj kod

Na podstawie badań populacji w Ussuri (2002, 2003) w Chinach uznana za gatunek zagrożony[2]. Gatunek zagrożony na całym terytorium swojego występowania ze względu na smaczne mięso i tradycję połowów.

Tajmień czy tajmen? | edytuj kod

W języku polskim Hucho taimen spotykana jest pod dwiema nazwami – tajmień i tajmen. Tajmen jest odzwierciedleniem łacińskiej nazwy, a dokładniej epitetu gatunkowego taimen, w kręgach zoologów i językoznawców uważanym za właściwą nazwę zwyczajową[6][7]. Natomiast w powszechnym użyciu, również w literaturze – zarówno wędkarskiej, popularnonaukowej[8] jak i specjalistycznej[3] – stosowana jest nazwa tajmień wywodząca się z jęz. rosyjskiego[4] (таймень).

Wędkarstwo | edytuj kod

Wysoko ceniona w wędkarstwie sportowym[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Hucho taimen, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Hucho taimen. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970.
  4. a b Multimedialna Encyklopedia Powszechna WIEM edycja 2006. Young Digital Poland S.A., 2006.
  5. a b Hucho taimen. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 16 lipca 2013]
  6. Słownik wyrazów obcych PWN
  7. Poradnia językowa
  8. Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1973 (wyd. II 1976), seria: Mały słownik zoologiczny.
Na podstawie artykułu: "Tajmień" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy