Tajwańska Fala


Tajwańska Fala w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fala tajwańska lub Tairyuneologizm, pierwotnie użyty w Japonii, w celu odniesienia się do wzrostu popularności tajwańskiej kultury popularnej w kraju (w tym: aktorów, dramatów, muzyki, mody oraz filmów) i odróżnienia go od koreańskiej fali współistniejącej w Japonii[1]. Wiele tajwańskich dramatów, piosenek, a także idoli, aktorów, piosenkarzy i zespołów stało się popularnych w całej Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pod koniec XXI wieku, pomimo wczesnego sukcesu Hallyu, nastąpił równie zauważalny wzrost zainteresowania kulturą Tajwanu, który podobnie jak Korea Południowa, jest także jednym z czterech azjatyckich tygrysów. Rozprzestrzenianie się tajwańskiej kultury popularnej nastąpiło nieco wcześniej, zanim Hallyu było znane w Azji. W 2001 roku ukazał się tajwański dramat Meteor Garden, który wkrótce przyciągnął zainteresowanie publiczności z całego regionu. Stał się najczęściej oglądanym serialem w historii filipińskiej telewizji[3], zgromadził ponad 10 milionów widzów dziennie tylko w Manili[4] i wysławiał męskich bohaterów z tajskiego boysbandu F4[5]. Ich popularność rozprzestrzeniła się w całej Azji, w tym w Chinach, Hongkongu, Singapurze, Malezji, Tajlandii, Indonezji, Japonii, Korei Południowej,Wietnamie i na Filipinach. Wraz z sukcesami F4 pojawiło się wiele innych zespołów z Tajwanu, takich jak 5566, 183 Club i Fahrenheit. W 2002 r. dziennikarz BBC opisał członków F4 jako nieznanych wcześniej aktorów, którzy "sprowokowali histerię w całej Azji" w wyniku sukcesu Meteor Garden[6].

Artyści | edytuj kod

Męscy wokaliści/aktorzy | edytuj kod

Wokalistki/aktorki | edytuj kod

Grupy idoli | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Buy a Domain Name - World's Best Domains For Sale, www.cpopaccess.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
  2. HoàiH. Phạm HoàiH., “HÀN HÓA” – KỲ TÍCH TỪ CỔ TÍCH DÀNH CHO NGƯỜI LỚN, depweb, 21 kwietnia 2014 [dostęp 2019-06-14]  (wiet.).
  3. It's Hip to be Asian, pcij.org [dostęp 2019-03-01]  (ang.).
  4. It's Hip to be Asian, pcij.org [dostęp 2019-03-01]  (ang.).
  5. Welcome back pretty boys, news.asiaone.com [dostęp 2019-03-01] .
  6. BBC NEWS | Asia-Pacific | Taiwan 'boy band' rocks China, news.bbc.co.uk [dostęp 2019-03-01] .
Na podstawie artykułu: "Tajwańska Fala" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy