Tajwańska kolej wysokich prędkości


Tajwańska kolej wysokich prędkości w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pociąg Shinkansen typu 700T na Tajwanie

Kolej dużych prędkości na Tajwanie (chiń. trad. 台灣高速鐵路; pinyin: Táiwān Gāosù Tiělù) – tajwańska linia kolei dużych prędkości, łącząca Tajpej na północy wyspy i Kaohsiung na południu (wyspa ma długość 377 km). Trasa została oddana do użytku 5 stycznia 2007, całość liczy 349,5 kilometrów. Po odcinku poruszają się pociągi Shinkansen typu 700T, osiągające prędkość 300 km/h, dzięki czemu podróż pomiędzy Tajpej a Kaohsiung skróciła się z 4,5 godziny do około 90 minut.

Całkowity koszt projektu oszacowywany jest na około 15 miliardów dolarów, i jest to dotychczas jedna z największych prywatnie sfinansowanych inwestycji transportowych na świecie.

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Zaplanowano trzynaście stacji tajwańskiej kolei dużych prędkości, pierwszy odcinek składający się z ośmiu stacji (w Tajpej, Banqiao, Taoyuan, Xinzhu, Taizhong, Jiayi, Tainan i Zuoying) otwarty został 5 stycznia 2007. Kolejne 3 stacje (w Miaoli, Zhanghua i Yunlin) otwarto w grudniu 2015 roku. W lipcu 2016 roku linię przedłużono do stacji w Nangang. Planowana jest kolejna stacja w Kaohsiung.

Przebieg trasy tajwańskiej kolei dużych prędkości

Historia | edytuj kod

Początki | edytuj kod

W 1981 roku władze Arabii Saudyjskiej zaproponowały stworzenie systemu linii kolei miejskich na Tajwanie. Początkowo linie te miały mieć w sumie 22 km długości i miały się składać z dwóch linii dwutorowych, jedna linia dla ruchu podmiejskiego i druga dla dalekobieżnego.

W 1982 roku podczas budowy tego systemu zmieniono plany i zamiast linii o szerokości 1067 mm (japońska) zbudowano 1435 mm (europejska), przez co prędkość konstrukcyjna wzrosła z 200-250 km/h do 300 km/h.

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Graff M., Linie i pociągi dużych prędkości na Tajwanie. w: Świat Kolei 2/2008.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tajwańska kolej wysokich prędkości" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy