Taksówka


Taksówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Taksówkaśrodek transportu miejskiego, licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras[1].

Według polskiego prawa o ruchu drogowym taksówka to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą[2].

Służy do świadczenia nieregularnych usług przewozowych, pasażerskich lub pasażersko-towarowych, zazwyczaj stosunkowo niewielkiej odległości, w granicach miasta lub jego okolic. W wielu miastach na świecie, taksówki są malowane na jednolity kolor[3] np. w Wielkiej Brytanii czarny, w Niemczech kremowy, w USA i Azji żółty.

Ze względu na intensywną eksploatację samochody kupowane jako taksówki mogą mieć specjalną konstrukcję lub ograniczenia gwarancyjne. Osoba trudniąca się świadczeniem takich usług to taksówkarz.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Europejska Komisja Gospodarcza, Eurostat, Międzynarodowe Forum Transportu: Ilustrowany słownik statystyk transportu.
  2. Dz.U. z 2020 r. poz. 110
  3. MAYOR BLOOMBERG, TAXI COMMISSIONER YASSKY & MEMBERS OF THE LIVERY INDUSTRY UNVEIL OFFICIAL COLOR OF THE NEW BORO TAXIS – APPLE GREEN
Kontrola autorytatywna (pojazd użytkowy):
Na podstawie artykułu: "Taksówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy