Tamas


Tamas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tamas (lub guna tamas, dewanagari तमोगुण, transkrypcja tamoguna) – guna, siła ignorancji, jest przeciwieństwem guny dobroci - sattwa guny. W gunie dobroci, przez kultywowanie wiedzy, można zrozumieć prawdziwą postać rzeczy, natomiast guna ignorancji jest jej całkowitym zaprzeczeniem. Wszystko cokolwiek robi osoba w gunie ignorancji, nie jest dobre ani dla niej samej, ani dla innych.

Cytaty | edytuj kod

Rezultat pobożnego działania jest czysty i jest w gunie dobroci. Działanie w gunie pasji kończy się niedolą, natomiast głupota jest rezultatem czynu spełnionego w ignorancji. 
Z guny dobroci rozwija się prawdziwa wiedza, guna pasji rozwija chciwość. Guna ignorancji natomiast prowadzi do głupoty, szaleństwa i ułudy. 
Kiedy guna ignorancji wzrasta przejawia się szaleństwo, ułuda, bierność i ciemnota. 

A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada: Bhagavad Gita As It Is: Complete Edition. Bhaktivedanta Book Trust. ISBN 0-89213-123-3.

Osoba, która mogąc całkowicie zaspokoić swoje potrzeby mlekiem, pragnie zabić krowę, znajduje się w najciemniejszej ignorancji. Zabijanie krów jest czynem ignorancji najgorszego rodzaju. (gobhih prinita-matsaram).[1] 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bhagavad-Gita 14:16

Przypisy | edytuj kod

  1. Rygweda 9.4.64
Na podstawie artykułu: "Tamas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy