Tambura (instrument)


Tambura (instrument) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania bułgarska tambura ośmiostrunowa

Tamburainstrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Wykonywana jest z drewna, posiada zwykle cztery struny, obecnie najczęściej metalowe. Instrumenty ośmiostrunowe strojone są unisono parami, podobnie jak np. w mandolinie.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Jej nazwa indyjska (dewanagari: तम्पूरा trl. tampūrā) prawdopodobnie wywodzi się z perskiego pandura i dalej arabskiego dambura. Podobny źródłosłów ma mandolina, której zwłoszczona nazwa łacińskiego mandora brzmi mandola, przybrała ostateczną, zdrobniałą formę mandolina.

Historia | edytuj kod

Tambura w zachodniej kulturze kojarzona jest z hinduską muzyką medytacyjną, gdyż w istocie często towarzyszy wykonywaniu pieśni raga. Obok takich instrumentów jak: sarangi, tabla, sitar jest klasycznym instrumentem muzyki indyjskiej. Indyjska tambura w odróżnieniu od sitaru nie posiada progów.

W Europie znana jest (w nieco odmiennej od azjatyckich instrumentów formie) z Bałkanów, głównie z Bułgarii, gdzie pełni rolę instrumentu ludowego lub instrumentu solowego w utworach "klasycznych" inspirowanych muzyką ludową.

Irański setar, zasadniczo tożsamy z tamburą

Podobne instrumenty | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tambura (instrument)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy