Tanečnica (Wielka Fatra)


Na mapach: 48°58′08″N 19°11′14″E/48,968889 19,187222

Tanečnica (Wielka Fatra) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tanečnica (1462 m) – szczyt w Wielkiej Fatrze na Słowacji.

Położenie | edytuj kod

Wznosi się w tzw. liptowskiej odnodze głównego grzbietu Wielkiej Fatry. Na południowym zachodzie Północna Przełęcz Rakytovska (słow. Severné Rakytovské sedlo, ok. 1405 m) oddziela go od szczytu Rakytov (1567 m), w kierunku północnym wyrównany grzbiet biegnie do szczytu Skalná Alpa (1463 m). W kierunku północno-zachodnim krótki grzbiet Tanečnicy opada w widły potoku Rakytov, w kierunku południowo-wschodnim, do Doliny Rewuckiej (Revúcka dolina) opada grzbiet oddzielający doliny Skalné i Teplá dolina[1].

Północne i wschodnie stoki znajdują się w granicach rezerwatu Skalná Alpa. Są porośnięte lasem. Górna część południowych stoków jest trawiasta[2]

Szlaki turystyczne | edytuj kod

Szczyt Tanečnicy turystycznie jest niedostępny. Zielony szlak, nazywany "Liptowską magistralą" trawersuje jego północno-zachodnie zbocza. Z przełęczy Severné Rakytovské sedlo trawiastym grzbietem prowadzi jednak wydeptana przez turystów ścieżka na szczyt Tanečnicy. Widok z niego jest podobny, jak z Rakytova, ale od południowego zachodu zasłonięty przez jego masyw. Widoki ze szczytu Tanečnicy nieco przesłaniają także drzewa.

RużomberkKrkavá skalaPod SidorovomSedlo pod VtáčnikomVtáčnikVyšné Šiprúnske sedloNižné Šiprúnske sedloMalá Smrekovica – Močidlo, hotel Smrekovica – Skalná Alpa – Tanečnica – Severné Rakytovské sedloRakytovJužné Rakytovské sedloMinčolSedlo pod Čiernym kameňomSedlo PloskejChata pod Borišovom[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Niżne Tatry – zachód. Mapa turystyczna 1:50 000. Banská Bystrica: Tatraplan, 2013.
  2. Internetowa mapa Słowacji. [dostęp 2017-02-15].
Panorama widokowa z Tanečnicy w kierunku północnym
Na podstawie artykułu: "Tanečnica (Wielka Fatra)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy