Target in the Finder


Finder (manga) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Target in the Finder) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Finder (jap. ファインダーの標的 Faindā no hyōteki, ang. Target in the Finder, znane również jako You're My Love Prize in Viewfinder lub po prostu Viewfinder) – Seria mang typu yaoi, napisana i zilustrowana przez japońską mangakę Ayano Yamane, pierwotnie ukazująca się w odcinkach, od 2001 do 2005 roku, na łamach Be x Boy GOLD i B-Boy Zips. Od 2002 do 2005, (do wycofania się firmy z rynku), wydana w trzech kompletnych tomach tankōbon przez wydawnictwo Byblos[1][2][2]. Libre, wznowiło serię, wydając od nowa pierwsze tomy, przed kontynuacją. W czerwcu 2009 roku, na rynku pojawiło się kompletne pięć tomów serii, character art book i adaptacja drama CD.

Manga jest wydawana w Polsce przez wydawnictwo Kotori pod tytułem Finder[3]. Książka obejmuje dodatkowo trzy erotyczne historie oraz wywiad z mangaką.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dwudziestotrzyletni Takaba Akichito, jest fotografem pracującym jako freelancer. Pewnego razu, zostaje porwany i brutalnie zgwałcony przez mafijnego bosa, Asamiego Ryuichi, po tym jak sfotografował mężczyznę w chwili prowadzenia nielegalnych interesów. W wyniku tego zdarzenia, pomiędzy bohaterami zawiązuje się pewna sadomasochistyczna relacja, z czasem pogłębiana i przeradzająca się w konkretne uczucie. Ryuichi nie jest jednak jedynym, który ma oko na młodego Takabaę. Boss chińskiej mafii, Fei Long, dostrzega w chłopaku okazję do zemsty na Asamim, za śmierć ojca.

Bohaterowie | edytuj kod

Akihito Takaba (jap. 高羽 秋仁 Takaba Akihito)
Seiyū: Tetsuya Kakihara Data urodzenia: 5 maja Wiek: 23 Grupa krwi: 0 Zajęcie: Wolny strzelec, fotoreporter (nowicjusz) Roczny dochód: zmienny Miejsce urodzenia: Kanagawa Miejsce zamieszkania: Tokio Rodzina: Dziadkowie, rodzice, pies (jego babci) Wzrost: 175 cm Waga: 60 kg Rozmiar buta: 27 cm Hobby: Zabawy z aparatem Młody fotograf freelancer, który nie boi się podjąć ryzyka, by zdobyć wartościowy materiał, czy ochronić swoich przyjaciół. Niezdrowa ciekawość i poczucie lojalności, nierzadko wpędzają go w poważne tarapaty. Ze względu na bliskie stosunki z bossem tokijskiej mafii, pada ofiarą szantażu ze strony jego rywala Fei Longa, a w ostateczności, zostaje porwany i wywieziony do Chin. Mimo wielu intymnych kontaktów z Asamim Ryuichi, chłopak długo nie aprobuje tej znajomości i stanowczo neguje fakt, jakoby byli z Asamim kochankami. Jest bohaterem typu uke.
Ryūichi Asami (jap. 麻見 隆一 Asami Ryūichi)
Seiyū: Takaya Kuroda Data urodzenia: 4 sierpnia Wiek: 35 Grupa krwi: AB Zajęcie: Businessman Roczne dochody: jedenasty na liście zarabiających Miejsce zamieszkania: Tokio Wzrost: 185 cm Waga: 78 kg Rozmiar buta: 28 cm Specjalne umiejętności, wykształcenie itd: ukończył Uniwersytet Teiou, Inteligentny i potężny biznesmen, trzęsący tokijskim podziemiem, którego przeszłość nie jest do końca znana. Autorka zdradziła jedynie tajemnicę jego znajomości z szefem chińskiej mafii Fei Longiem. Asami to niezwykle dominująca postać, typu seme. W stosunku do Akihito bywa okrutny i potrafi traktować go przedmiotowo, jednak kryje się za tym głębsze uczucie, które kazało mężczyźnie podjąć ryzykowną podróż do Chin, w celu uratowania chłopaka.
Liu Fei Long (jap. 刘飛龍)
Seiyū: Nobuo Tobita Data urodzenia: 1 lutego Wiek: 28 Grupa krwi: B Zajęcie: Lider chińskiego przemysłu narkotykowego oraz chińskiej familii Ryou Roczny dochód: Nieznany (ale na pewno nie mały) Miejsce urodzenia i zamieszkania: Hongkong Wzrost: 179 cm Waga: 63 kg Rozmiar buta: 27 cm Umiejętności: Znajomość Wushu i Kung-fu Urodził się w Chinach, gdzie lider głównej rodziny mafijnej, wychował go jak własnego syna. Mężczyzna pała jednocześnie nienawiścią, jak i resztkami uczuć do tokijskiego mafiozo Asamiego Ryuichi, którego obwinia o śmierć ojca i zdradę. Dostrzegłszy sposobność do zemsty, najpierw szantażuje Takabę Akihito, a później porywa go do Chin, gdzie nie tylko przetrzymuje chłopaka jako zakładnika, lecz też czyni z niego swego kochanka.

O mandze | edytuj kod

W maju 2009 roku, niemiecki department do spraw szkodliwości mediów dla młodzieży, (Bundesprüfstelle für jugendgefährdende Medien inaczej BPjM), uznało tom pierwszy Target in the Finder, jako „szkodliwy dla młodzieży”, w rezultacie czego, został ograniczony i przeznaczony tylko dla osób pełnoletnich. Zabroniono również pokazywania treści oraz kontekstu w zwiastunach, lub reklamach. W odpowiedzi, niemieckie Tokyopop, które zakupiło licencję i w marcu 2009 roku wydało cztery spośród pięciu tomów, usunęło informację o pierwszym tomie serii ze swojej strony Internetowej, ale pozostawiło na liście trzy następne części, które są aktualnie wydawane[4][5][6][7].

W Manga: Complete Guide, Jason Thompson przyznał serii 3 ½ z czterech gwiazdek, stwierdzając, że Target in the Finder jest napisane w sposób odpowiednio posępnych i chmurny, ("written in an appropriately dark and brooding fashion"), ze względu na wykorzystanie "graphic sex i S & M", i chwalił rysunki jako chłodno atrakcyjne, ("coolly attractive")[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. Thompson, Jason (Październik 9, 2007). Manga: The Complete Guide. New York, New York: Del Rey. p. 425. ​ISBN 978-0-345-48590-8​. OCLC 85833345.
  2. a b ファインダーの標的 (jap.). Amazon.co.jp. Retrieved July 5, 2009
  3. Wydawnictwo Kotori: Finder (pol.). Kotori. [dostęp 2016-08-27].
  4. "Finder" Tokyopop Germany. Retrieved lipiec 5,2009.
  5. "Finder Band 4, In Gewahrsam". Tokyopop Germany. Retrieved lipiec 5, 2009.
  6. "Germany Restricts Yamane's Finder Manga as "Harmful." Anime News Network. Maj 29, 2009. Retrieved lipiec 5, 2009.
  7. "Bundesprüfstelle – information in english" (in German, English). Federal Department for Media Harmful to Young Persons. Retrieved lipiec 5, 2009.
  8. "Finder". Tok]yopop Germany. Retrieved lipiec 5, 2009.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Target in the Finder" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy