Teatr Cieni


Teatr cieni (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Teatr Cieni) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr cieni (ang. Shadow Puppets) – książka z gatunku science-fiction, napisana przez Orsona Scotta Carda. Jest to trzecia część Sagi Cienia, podcyklu w ramach Sagi Endera. Wydanie oryginalne ukazało się w 2002 (Tor, ​ISBN 0-7653-0017-6​), a polskie w 2003 (Prószyński i S-ka, ​ISBN 83-7337-548-1​).

Jest to kontyuacja zdarzeń opisanych w Cieniu Endera oraz Cieniu Hegemona. Głównymi bohaterami są Peter Wiggin, zajmujący stanowisko Hegemona, a także zakochani w sobie Petra Arkanian i Julian Delphiki (znany także jako Groszek).

W załączonym posłowiu autor wymienia trudności, jakie napotkał pisząc kolejną część sagi. Przyznaje, iż opisując losy bohaterów jedynie wspomnianych w poprzednich książkach, musiał szczególnie uważać na zachowanie zgodności szczegółów we wszystkich częściach. W opowieści pojawiają się postaci Teresy Wiggin (matki Endera, Petera i Valentine), Suriyawonga (tajlandzkiego absolwenta Szkoły Bojowej), Ambula, Virlomi (hinduskiej absolwentki Szkoły Bojowej), Achillesa de Flandres, Alai (przyjaciela Endera z czasów Szkoły Bojowej), Hana Tzu (chińskiego absolwenta Szkoły Bojowej). Większość z młodych bohaterów zajmuje wysokie stanowiska w swoich państwach i podejmuje decyzje o randze międzynarodowej.

Autor porusza wiele problemów dotyczących zagadnień wojny. Jak sam zaznacza, pisał książkę podczas wojny w Afganistanie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i ich sprzymierzeńcami a Talibami i Al Kaidą. Problemy relacji między światem Muzułmańskim z Zachodem są szczególnie zaakcentowane w książce. Książka porusza także problemy związane z modyfikacją genetyczną embrionów ludzkich.

Akcja jednego z rozdziałów powieści dzieje się w warszawskich Łazienkach, dokąd dwójka głównych bohaterów dostaje się podróżując pociągiem z Katowic.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Card, Orson Scott: Acknowledgements [w:] tenże, Shadow Puppets, Orbit Books 2002.
Na podstawie artykułu: "Teatr Cieni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy