Teatr Polski w Bydgoszczy


Na mapach: 53°07′51″N 18°00′40″E/53,130833 18,011111

Teatr Polski w Bydgoszczy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gmach Teatru Polskiego Teatr nocą

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy – największy i najbardziej znany teatr w Bydgoszczy mieszczący się przy al. Adama Mickiewicza 2. Obecnie dyrektorem teatru jest Wojciech Faruga.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Teatr Polski powstał w roku 1820 jako Teatr Miejski. Początkowo działał m.in. w restauracji Pacera, by z czasem przenieść się do gmachu na Gdańskim Przedmieściu (na dzisiejszym Placu Teatralnym). Gmach ten został wybudowany z cesarskich subwencji w roku 1895, według projektu niemieckiego architekta Christiana Heinricha Seelinga. Przed wspomnianym wybudowaniem gmachu bydgoska scena teatralna mieściła się, od 1824 roku w dawnym kościele zakonu karmelitów, na miejscu którego wybudowano gmach, natomiast wcześniej, już od XVII-XVIII wieku – w szkolnym teatrze w Bydgoskim Kolegium Jezuickim (obecny ratusz przy ul. Jezuickiej).

Po II wojnie światowej budynek na Pl. Teatralnym uległ poważnym zniszczeniom, w związku z czym zadecydowano o jego wyburzeniu. Po 1945 roku Teatr mieścił się w poniemieckim letnim teatrzyku Elisium i budynku przy ul. Grodzkiej, gdzie do 1988 roku istniała scena kameralna.

W końcu jesienią 1949 roku wybudowano, według projektu Alfonsa Licznerskiego[1], nowy gmach Teatru, w którym mieści się on po dziś dzień. 28 czerwca 2000, decyzją władz miejskich, nadano Teatrowi Polskiemu imię Hieronima Konieczki – aktora, reżysera oraz animatora kulturalnego związanego z miastem. W styczniu 2009 dyrektor teatru Paweł Łysak otrzymał Paszport „Polityki” za szczególnie konsekwentnie budowany repertuar oraz projekty organizowane wokół każdej z premier, którymi bydgoska scena przyciąga publiczność.

Pod koniec 2015 rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku teatru, którą wykonano do połowy 2016. Kilka miesięcy później wydano pozwolenie na budowę, jednakże nie spowodowało to rozpoczęcia jakichkolwiek prac we wnętrzu. Przyczyną tego był sprzeciw administracji teatru, wskazującej na wady projektu (m. in. zmniejszenie liczby miejsc na widowni z 328 + 97 na balkonie + 72 dostawki na 308 miejsc). W maju 2019 Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zaakceptowała projekt rozbudowy i przebudowy budynku Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który miał się zakończyć do 2021. Uwzględnia on konieczność przeprowadzenia prac we wnętrzach: w rejonie dużej sceny oraz niefunkcjonalnej widowni (z zakłócającym akustykę sali balkonem), na zapleczu technicznym, w części biurowej i w foyer[2]. Zakończenie prac nad dokumentacją projektową spodziewane jest w III kwartale 2020[3].

Coroczne imprezy kulturalne | edytuj kod

Aktorzy | edytuj kod

Lista aktorów występujących na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy[potrzebny przypis]:

Poza tym z teatrem współpracują także:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. projekt został wykonany nieodpłatnie, a budowa została sfinansowana ze zbiórek społecznych - zob. Teatr, na który zrzucili się bydgoszczanie
  2. Teatr Polski w Bydgoszczy do przebudowy. Projekt w końcu zaakceptowany
  3. Tak będzie wyglądał Teatr Polski po przebudowie
Na podstawie artykułu: "Teatr Polski w Bydgoszczy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy