Teatr Telewizji


Teatr Telewizji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr Telewizji – instytucja działająca w Telewizji Polskiej, która zajmuje się produkcją i emisją telewizyjnych przedstawień teatralnych.

Teatr Telewizji do lipca 2013 roku posiadał samodzielną redakcję działającą na wzór normalnego repertuarowego teatru, dawniej również dyrektora dysponującego samodzielnym budżetem, kierowników literackich, budował linię repertuarową, wybierał teksty warte inscenizowania, wynajmował aktorów, prowadził próby, projektował oraz budował scenografię i dawał na antenie premierę.

Spektakle Teatru Telewizji emitowane są na antenie TVP1 i TVP Kultura. Teatr posiada dwie sceny – normalną i Scenę Świata, na której spektakle pojawiają się kilka/kilkanaście razy do roku, część z nich jest realizowana na żywo ze studiów TVP w Warszawie.

Pierwszy spektakl, Okno w lesie, w reżyserii Józefa Słotwińskiego, został wyemitowany 6 listopada 1953 ze studia telewizyjnego przy ulicy Ratuszowej w Warszawie. W ciągu pięćdziesięciu lat swojej działalności Teatr Telewizji wyprodukował ponad 4 tysiące spektakli.

22 kwietnia 2013 roku z okazji Roku Aleksandra Fredry TVP1 przygotował trzy jednoaktówki tego autora (nazwane wspólnie „Trzy razy Fredro”), emitowane na żywo z trzech różnych studiów TVP – w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

W 2012 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję Polish Market[1].

Spis treści

Lista najlepszych przedstawień Teatru TV | edytuj kod

Poniżej lista stu najlepszych w historii Teatru Telewizji przedstawień teatralnych, wytypowanych w sierpniu 1999 przez Akademię Teatru Telewizji.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Laureaci z poprzednich edycji: Polish Market, www.polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-07] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Teatr Telewizji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy