Teatr Współczesny w Warszawie


Na mapach: 52,218996°N 21,017156°E/52,218996 21,017156

Teatr Współczesny w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr Współczesny – teatr znajdujący się przy ul. Mokotowskiej 13 w Warszawie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początkowo nosił nazwę Teatru Kameralnego i powstał tuż po wojnie w Łodzi. W roku 1949 wszystkie teatry w Polsce upaństwowiono i zespół został przeniesiony do Warszawy. Od tamtej pory (już jako Współczesny) znajduje się przy ulicy Mokotowskiej 13.

Teatr założyło czworo artystów, ale kojarzono go głównie z nazwiskiem Erwina Axera, który uznawany jest za jednego z największych twórców powojennego teatru. Ideą Teatru Współczesnego było utrzymywanie intelektualnych więzi z krajami Europy Zachodniej (przy politycznemu zwróceniu się ku Wschodowi). Artyści dążyli więc do wykorzystywania literatury i kultury europejskiej, niejako „współczesnej”, do czego właśnie nawiązywała nazwa Teatru.

Przez wiele lat był to teatr wystawiający uważnie dobrane sztuki literackie w możliwie najlepszej reżyserii i obsadach. Miało to na celu swego rodzaju budowanie „wysp duchowego oporu”.

Wiele premier przeszło do historii polskiego teatru – do ważniejszych należy zaliczyć:

Teatr Współczesny dzisiaj | edytuj kod

Od 1981 dyrektorem jest Maciej Englert, który kontynuuje i poszerza linię programową Axera.

Chociaż nie żyją już dawni wielcy aktorzy Teatru Współczesnego – Tadeusz Łomnicki, Zofia Mrozowska, Halina Mikołajska, Tadeusz Fijewski, Czesław Wołłejko, Barbara Ludwiżanka, Antonina Gordon-Górecka, Mieczysław Czechowicz, to jednak nadal współpracują inne gwiazdy: Maja Komorowska, Marta Lipińska, Zofia Kucówna, Krzysztof Kowalewski, Janusz Michałowski, Borys Szyc, Sławomir Orzechowski, Andrzej Zieliński.

Nadal powstają popularne spektakle. Jest to jeden z niewielu teatrów w Polsce, który nie ma organizacji widowni, tylko zwykłą kasę biletową.

Wystawiana jest wielka klasyka, jak i najnowsze aktualności, od społecznych dramatów po farsy.

Aktorzy | edytuj kod

Dawni aktorzy

Obecni aktorzy

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (teatr):
Na podstawie artykułu: "Teatr Współczesny w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy