Teddy Kollek


Teddy Kollek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teddy Kollek, hebr. ‏טדי קולק‎, właśc. Tivadar Kollek (ur. 27 maja 1911 w Nagyvázsony, zm. 2 stycznia 2007 w Jerozolimie) – izraelski polityk, wieloletni burmistrz Jerozolimy.

Życiorys | edytuj kod

Urodzony w wiedeńskiej rodzinie żydowskiej, syn Alfreda i Margaret z d. Fleischer, imię otrzymał na cześć ideologa syjonizmu Theodora Herzla. W 1935 wyemigrował do Palestyny, pozostającej pod rządami brytyjskimi. W 1937 był w gronie założycieli kibucu En Gew nad Jeziorem Tyberiadzkim.

W czasie II wojny światowej reprezentował interesy Hagany w Europie. Współpracował blisko z Davidem Ben-Gurionem. Po powstaniu państwa Izrael pracował w rządzie Ben Guriona w latach 1952–1965. W 1965 został po wybrany na burmistrza Zachodniej Jerozolimy, zastępując Mordechaja Isz Szaloma. Po wojnie sześciodniowej (1967) i zajęciu przez Izrael całej Jerozolimy pełnił funkcję burmistrza przez sześć kadencji, wygrywając wybory w 1969, 1973, 1978, 1983 i 1989. Przyczynił się do nadania miastu nowoczesnego charakteru. W okresie pełnienia przez niego funkcji burmistrza otwarto Teatr Jerozolimski i Muzeum Izraela.

W 1993 mimo podeszłego wieku stanął po raz kolejny do wyborów na burmistrza, ale przegrał z kandydatem LikuduEhudem Olmertem.

W 1988 otrzymał Nagrodę Izraela. Był również laureatem prestiżowej Nagrody Pokojowej Niemieckich Księgarzy (1985), odebrał doktorat honoris causa m.in. Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie. W 2001 wyróżniony został honorowym obywatelstwem Wiednia.

Żonaty (z Tamar Schwarz, od 1937), miał dwóch synów (Amosa, ur. 1947, reżysera filmowego i pisarza, oraz Osnata).

Upamiętnienie | edytuj kod

Jego imię nosi m.in. największy stadion w Jerozolimie, na którym mecze rozgrywają drużyny: Beitar i Hapoel.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Teddy Kollek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy