Tehuantepec (przesmyk)


Tehuantepec (przesmyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przesmyk Tehuantepec

Istmo de Tehuantepec (ang. Isthmus of Tehuantepec) – przesmyk leżący w południowej części Meksyku pomiędzy zatoką Campeche (część Zatoki Meksykańskiej) na północy a zatoką Tehuantepec (część Oceanu Spokojnego) na południu[1][2].

W najwęższym miejscu przesmyk ma 220 km długości od zatoki do zatoki (natomiast brzeg zatoki Campeche jest oddalony o 193 km od Laguna Superior – małej odnogi zatoki Tehuantepec).

Klimat w tym miejscu jest gorący i wilgotny (malaryczny) z rocznymi opadami sięgającymi 3960 mm i 35 °C, z wyjątkiem otwartych przestrzeni nad Pacyfikiem, gdzie wiatr łagodzi te warunki. Teren jest płaskowyżem, w jego północnej części występuje gęsta dżungla i bagniste tereny, południowa część jest bardziej sucha. Okresami poprzez przesmyk w kierunku od Zatoki Meksykańskiej do Pacyfiku wieje silny i porywisty wiatr nazywany Tehuano.

W 1907 r. została otwarta kolej łącząca porty: Coatzacoalcos nad Atlantykiem i Salina Cruz nad Oceanem Spokojnym. Zarzucono natomiast plany przekopania kanału łączącego dwa oceany. W 1998 rząd Meksyku podjął decyzję o budowie autostrady łączącej oceany z obu stron przesmyku[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Isthmus of Tehuantepec (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2018-05-01].
  2. a b The Megaproject of the Isthmus of Tehuantepec: Globalization and Social and Environmental Deterioration (ang.). World Rainforest Movement. [dostęp 2018-05-01].
Kontrola autorytatywna (przesmyk):
Na podstawie artykułu: "Tehuantepec (przesmyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy