Tekniska högskolan (stacja metra)


Na mapach: 59°20′45″N 18°04′17″E/59,345833 18,071389

Tekniska högskolan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Tekniska högskolan (stacja metra)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tekniska högskolan – podziemna, skalna stacja sztokholmskiego metra, leży w Sztokholmie, w Innerstaden, w dzielnicy Östermalm, w części Östermalm i Norra Djurgården. Na czerwonej linii metra T14, między Stadionem a Universitetem. Dziennie korzysta z niej około 25 200 osób[1]. Stacja jest miejscem przesiadek do Roslagsbanan, obok znajduje się stacja kolejowa Stockholms östra station.

Stacja znajduje się na głębokości 18 m bezpośrednio pod Valhallavägen, między Odengatan i Drottning Kristinas väg. Posiada da wyjścia, północne znajduje się na rogu Valhallavägen i Odengatan, południowe zlokalizowane jest na rogu Valhallavägen, Drottning Kristinas väg i Rödrydsgatan[2].

Otworzono ją 30 września 1973 wraz z odcinkiem Östermalmstorg-Tekniska högskolan. Do 12 stycznia 1975 była to stacja końcowa linii T14. Nazwa stacji pochodzi od pobliskiej Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej (szwe. Kungliga Tekniska högskolan). Posiada jeden peron. Stacja została zaprojektowana przez Michaela Granita i Pera H. Reimersa[3].

Spis treści

Sztuka | edytuj kod

  • Malowidła, rysunki techniczne i rzeźby przedstawiające rozwój techniczny, Lennart Mörk, 1973[4]

Czas przejazdu | edytuj kod

Otoczenie | edytuj kod

W otoczeniu stacji znajdują się[2]:

Przypisy | edytuj kod

  1. Storstockholms Lokaltrafik - statystyki 2009
  2. a b Mapa Sztokholmu - stockholm.se
  3. Konstguide - sl.se
  4. Art in the Stockholm Metro, s. 52
  5. a b Reseplanerare - sl.se

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tekniska högskolan (stacja metra)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy