Teleturnieje nadawane w TVP1


Teleturnieje nadawane w TVP1 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ten artykuł zawiera listę teleturniejów emitowanych na antenie TVP1.

Spis treści

20 pytań | edytuj kod

20 pytań – jeden z pierwszych i najpopularniejszych polskich teleturniejów cyklicznych, nadawany we wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku. 20 pytań było dość luźną adaptacją quizu 20 Questions amerykańskiej telewizji ABC, wywodzącego się wprost z popularnej od dziesiątków lat zabawy towarzyskiej. Autorem adpatacji i prezenterem był Ryszard Serafinowicz, asystentką Joanna Rostocka, scenografem inż. arch. Jan Laube.

W programie uczestniczyły trzy trzyosobowe drużyny – matematyków (Aleksander Pełczyński, Wiesław Szlenk, Robert Bartoszyński), dziennikarzy (Jacek Maziarski, Karol Szyndzielorz i Leopold Unger) i drużyna o mieszanym składzie z Łodzi (inżynier, ekonomista i studentka socjologii). Skład drużyn był zmienny. Drużyny miały za zadanie odgadnąć hasło – przedmiot lub pojęcie – znane prezenterowi i widzom. W tym celu drużyna zadawała prezenterowi co najwyżej 20 pytań, na które można odpowiedzieć tak lub nie.

Gra straciła sens i została usunięta z anteny, gdy drużyna matematyków zaadaptowała algorytm przeszukiwania połówkowego na potrzeby zadania i zapewniła sobie możliwość znalezienia hasła najpóźniej w osiemnastym pytaniu. Drużyna ta zadawała kolejne pytania postaci czy hasło występuje w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej przed słowem X? Pod X podstawiano hasła z WEP zgodnie z kluczem:

 • przy pytaniu pierwszym hasło znajdujące się w połowie listy haseł WEP
 • przy pytaniu drugim hasło znajdujące się w jednej czwartej listy haseł WEP, jeżeli odpowiedź na pytanie 1. była twierdząca, lub hasło znajdujące się trzech czwartych listy haseł WEP w przeciwnym wypadku
 • przy kolejnych pytaniach postępowano analogicznie, dzieląc za każdym razem pulę pozostałych słów na dwie połowy

zadawały prezenterowi pytania, dotyczące „pomyślanego” – i znanego widzom – przedmiotu (mogło to być również pojęcie abstrakcyjne). Celem gry było odgadnięcie przedmiotu w co najwyżej 20 pytaniach.

21 | edytuj kod

21 – cykliczny, polski teleturniej z wiedzy ogólnej, nadawany w drugiej połowie lat 60. XX wieku (19661970) i na początku XXI wieku. Prowadzącym wersji z lat 2000–2002 był Rafał Rykowski.

Scenariusz w latach 60. był adaptacją scenariusza quizu amerykańskiego, który z kolei wykorzystywał zasady popularnej gry karcianej w oczko. Dwaj zawodnicy odpowiadali na pytania z wybranych przez siebie dziedzin; pytania były łatwe (za 1 pkt), średnie (za 3 pkt) i trudne (za 9 pkt), zadaniem zawodnika było zaś zebrać dokładnie 21 punktów; kto zrobił to pierwszy – wygrywał, zdobywał niewielką nagrodę i przechodził do następnej tury. Po wygraniu 7 kolejnych spotkań otrzymywał znaczną premię specjalną i zostawał mistrzem: czekał teraz na wizji (pobierając niewielkie honorarium), aż ktoś go wyzwie na pojedynek – tym razem już o większą nagrodę. Jeśli ktoś wygrał kolejne 7 spotkań – obowiązkowo stawał do walki z dotychczasowym mistrzem.

Teleturniej w XXI wieku miał inne zasady, zawodnicy mogli wybierać pytania od 1 do 11 punktów.

300 procent normy | edytuj kod

 Osobny artykuł: 300 procent normy.

Czar par (przeniesiony do TVP2) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Czar par.

Drzewko mądrości | edytuj kod

Drzewko mądrościteleturniej cykliczny, nadawany raz w tygodniu w latach sześćdziesiątych, poświęcony wiedzy o bieżących wydarzeniach polityki światowej. Autorem pomysłu był Lech Pijanowski, prezenterem Karol Szyndzielorz, asystentką na wizji Joanna Rostocka, realizatorem Stanisław Taczanowski, a projektantem scenografii inż. arch. Jan Laube. Dwaj zawodnicy odpowiadając na pytania posuwali swoje symbole po drzewiastej planszy, której pola odpowiadały poszczególnym krajom i regionom świata; wędrówka po planszy kończyła się zawsze pytaniem dotyczącym ONZ.

Gotowi na ślub | edytuj kod

Gotowi na ślub – teleturniej z 2009 roku, w którym udział brały zakochane pary. Jego prowadzącym był Piotr Pręgowski.

Gra słów. Krzyżówka | edytuj kod

 Osobny artykuł: Gra słów. Krzyżówka.

Jaka to melodia? | edytuj kod

 Osobny artykuł: Jaka to melodia?.

Jeden z dziesięciu (przeniesiony z TVP2) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Jeden z dziesięciu.

Ja to znam! | edytuj kod

Ja to znam! – teleturniej emitowany od 5 do 26 września 2016 w poniedziałki o 20.30 i prowadzony przez Roberta Rozmusa.

Kochamy polskie komedie | edytuj kod

Kochamy polskie komedie – drużynowy teleturniej, emitowany przez TVP1 w latach 2004–2006 i prowadzony przez Piotra Bałtroczyka. Premierowy odcinek ukazał się 11 września 2004. Program powstał według pomysłu Leszka Stafieja i w reżyserii Artura Hofmana. Produkcją zajmowała się firma Art Shop i lubelski ośrodek TVP. Każdy odcinek trwał 30 minut.

W teleturnieju zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące polskich komedii. Program powstał jako kontynuacja podobnego teleturnieju – Kochamy polskie seriale.

Latem 2005 r. odbyła się letnia edycja programu pod nazwą „Wakacje z Blondynką”. Była emitowana w sobotnie popołudnia.

Emisję teleturnieju zakończono w czerwcu 2006 r.

Kochamy polskie seriale | edytuj kod

Kochamy polskie seriale – drużynowy teleturniej, emitowany przez TVP1 w latach 20002004. Pomysłodawcą cyklu był Leszek Stafiej. Pierwszym gospodarzem programu przez 3 sezony był Jacek Chmielnik, później teleturniej w 4 edycji prowadził Piotr Bałtroczyk. Premiera miała miejsce 9 września 2000. Powstały 4 sezony programu. Każdy odcinek trwał 30 minut. Producentem była firma Art Shop.

W teleturnieju odpowiadało się na pytania dotyczące wyłącznie polskich seriali. Po zakończeniu emisji programu uruchomiono podobny – Kochamy polskie komedie. Jesienią 2002 z okazji 50-lecia Telewizji Polskiej odbyła się okazyjna edycja pt. „Kochamy TVP”.

Kółko i krzyżyk | edytuj kod

Kółko i krzyżykteleturniej wiedzowy wedle scenariusza Ryszarda Serafinowicza, prowadzony przez Bolesława Kielskiego, nadawany w latach 1961–75 przez Telewizję Polską. W latach sześćdziesiątych była to jedna z najpopularniejszych audycji telewizyjnych – tym bardziej, że nagrodą był – bezcenny wówczas niemal – odbiornik telewizyjny Belweder. Pytania do tego teleturnieju – czysto erudycyjne – opracowywał głównie Juliusz Owidzki. Asystentką na wizji była Joanna Rostocka, scenografem pierwszej wersji Jan Laube, reżyserował Stanisław Taczanowski.

Miliard w rozumie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Miliard w rozumie.

Nowożeńcy | edytuj kod

Nowożeńcy – teleturniej emitowany w TVP1 od 9 września 1995 r.[1] do 31 sierpnia 1996 r. w soboty o 17.25, a od 7 września 1996 r. do 15 lutego 1997 r. o 15.35. Prowadzącym był Jerzy Petersburski Jr.

Parada kłamców i blagierów | edytuj kod

Parada kłamców i blagierów – tytuł seryjnego programu Telewizji Polskiej. Były nadawane dwa programy pod tym samym tytułem: w latach 19601968 teleturniej według scenariusza Ryszarda Serafinowicza, prowadzony przez Joannę Rostocką. W latach siedemdziesiątych nadawano program rozrywkowo-satyryczny pt. Parada blagierów, realizowany wedle scenariusza reżysera i aktora Andrzeja Strzeleckiego i przez niego prowadzony.

Podróż życia | edytuj kod

Podróż życia – teleturniej emitowany wiosną 2015 roku, prowadzony przez Katarzynę Kwiatkowską. Zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące geografii świata (w każdej turze z innego regionu) i dostawali za to punkty. Dwóch z czterech graczy przechodziło do kolejnej rundy, w której wybierali region, którego miało dotyczyć pytanie i stawkę, o jaką chcieli zagrać (stawka musiała być wielokrotnością pięciu punktów). Jeśli odpowiedzieli dobrze, wygrywali tyle, ile obstawili, a jeśli źle – tracili. Uczestnik bogatszy w punkty wygrywał podróż ustaloną przez organizatorów. Czworo najlepszych w sezonie grało w finale o tytułową podróż marzeń (zwycięzca mógł samemu wybrać kierunek). Od 11 kwietnia do 27 czerwca wyemitowano 12 odcinków (emisja w soboty od ok. 13.00–13.30, dwa ostatnie odcinki kolejno o 12.50 i o 12.25)[2].

Pojedynek | edytuj kod

Pojedynekteleturniej emitowany w pierwszym programie Telewizji Polskiej w pierwszej połowie lat 70. Autorem programu był Eugeniusz Pach, program podlegał Naczelnej Redakcji Publicystyki a prowadzony był przez Janusza Budzyńskiego.

W teleturnieju występowały parami osoby znane z ekranów telewizji, które zadawały sobie wzajemnie zadania do wypełnienia. Było to np. rąbanie drewna, mecz piłki ręcznej, znalezienie sobie sobowtóra.

W teleturnieju wystąpiły następujące pary:

Pomidor | edytuj kod

Pomidor – teleturniej z 1996 r. prowadzony przez Krzysztofa Ibisza, oparty na popularnej grze Pomidor.

Postaw na milion (przeniesiony z TVP2, przeniesiony z powrotem do TVP2) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Postaw na milion.

Rambit | edytuj kod

Rambit — jeden z nielicznych teleturniejów w Telewizji Polskiej nadawanych w latach osiemdziesiątych (1983–czerwiec 1988).

W programie rywalizowała młodzież szkolna pochodząca z różnych miast i szkół. Każda grupa miała wyznaczonych reprezentantów, którzy rywalizowali ze sobą zarówno w konkursach dotyczących wiedzy, jak i na polu sportowym. Sportowe zawody prowadził dziennikarz Michał Bunio, a część naukową Krzysztof Surgowt, który był pomysłodawcą audycji.

Ścieżka dźwiękowa programu to utwór pt. "Stare dobre czasy" Marka Bilińskiego.

Randka w ciemno | edytuj kod

 Osobny artykuł: Randka w ciemno (program telewizyjny).

Rodzina jak z nut | edytuj kod

 Osobny artykuł: Rodzina jak z nut.

Rodzina wie lepiej | edytuj kod

 Osobny artykuł: Rodzina wie lepiej.

Ryzyko | edytuj kod

Ryzykoteleturniej emitowany na przełomie XX i XXI w. w Tele 5, a następnie w TVP1. Prowadzącym program był Wojciech Pijanowski.

Każdy z graczy odpowiadał kolejno na 15 pytań pogrupowanych w 5 różnych kategoriach. Prawidłowa odpowiedź powodowała zdobycie punktu, zdobycie nagrody rzeczowej oraz zmniejszenie się liczby pytań w danej kategorii.

Pytania były pogrupowane w 5 kategoriach, zatem na każdą z nich przypadały 3 pytania. Pytania miały różny stopień trudności, można było go ocenić na średni. Nieprawidłowa odpowiedź nie powodowała zniknięcia danego typu pytania, w związku z czym każdy z graczy w ciągu programu i tak musiał odpowiedzieć na pytania ze wszystkich kategorii. Gracz po zdobyciu 10 punktów miał prawo po każdej rundzie wycofać się z programu, zabierając wszystkie nagrody swoje lub przeciwnika. Zdobycie 15 punktów, czyli wyczerpanie pytań powodowało przejście do finału. Przegrany zabierał wtedy którąkolwiek z nagród swoich lub zwycięzcy.

Gracz po prawidłowej odpowiedzi na pytanie otrzymywał na swoje konto nagrodę rzeczową. Nagrody te kumulowały się do momentu wyjścia z gry lub nieprawidłowej odpowiedzi na pytanie. Po złej odpowiedzi gracz musiał oddać nagrody, pozostawiając sobie jedną. Nagrody rzeczowe były bardzo różne, a ich wartość w żadnym stopniu nie zależała od trudności pytań czy etapu gry. Na koncie graczy mogły znajdować się zarówno samochody, komputery i sprzęt AGD, jak i symboliczne przedmioty, np. widelec, żarówka czy olej spożywczy. W ciągu programu żaden z uczestników nigdy nie wiedział, jakie nagrody posiadał. Wszystkie operacje wykonywane na nagrodach były zatem czysto losowe. Gracze w momencie wybierania nagrody lub oddawania nagród po złej odpowiedzi na pytanie wskazywali zupełnie nieznane sobie nagrody, operując wyłącznie numerami. Ostateczna wygrana zależała zatem nie tylko od wiedzy, lecz w dużym stopniu także od szczęścia.

W finale gracz odpowiadał na 5 pytań z różnych dziedzin. Odpowiadanie na kolejne pytania powodowało duży wzrost poziomu wygrywanej nagrody. Po kolejnych pytaniach zdobywało się: 10, 100, 1000, 10 000 i 100 000 złotych.

Śladami Pitagorasa | edytuj kod

Śladami Pitagorasa – półgodzinny teleturniej Telewizji Polskiej, nadawany co tydzień w latach 19611968, poświęcony w całości zagadkom matematycznym.

Autorem koncepcji programu był Ryszard Serafinowicz, scenografii mgr inż. arch. Jan Laube, zagadki opracowywał i program prowadził Bogdan Miś, asystentką na wizji była Joanna Rostocka. W programie brały udział pary współzawodniczących w rozwiązywaniu tych samych zadań matematycznych uczestników; wygranie jednego "meczu" dawało niewielką nagrodę pieniężną, po wygraniu większej liczby spotkań uzyskiwało się dodatkową wyższą nagrodę.

Tytuł programu był zamierzonym powtórzeniem tytułu pochodzącej z początków XX w. książki inż. Szczepana Jeleńskiego poświęconej rozrywkom matematycznym (drugą książką tegoż autora o podobnej tematyce, jeszcze bardziej popularną, była „Lilavati” – wybrano jednak na tytuł teleturnieju „Śladami Pitagorasa” jako czytelniej nawiązujący do przedmiotu)[potrzebny przypis].

The Wall. Wygraj marzenia (przeniesiony do TVP2) | edytuj kod

 Osobny artykuł: The Wall. Wygraj marzenia.

Wielka gra (przeniesiony do TVP2) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Wielka gra.

Inne tytuły | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Teleturniej, w sekcji Historia polskich teleturniejów.

Teleturnieje z lat 90. XX wieku | edytuj kod

 • Aukcja, czyli jak kupić Van Gogha;
 • Jeśli nie Oxford, to co?[3][4];
 • Muzyka łagodzi obyczaje – teleturniej muzyczny;
 • Od rozbioru do wolności – teleturniej historyczny z 1998 emitowany z okazji 80. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów prowadzony przez Macieja Zakrockiego;
 • Salomon – teleturniej wiedzy religijnej, emitowany w niedziele około południa;
 • Słowa, słówka i półsłówka – konkurs telewizyjny dla dzieci z 1997 dotyczący zagadnień z języka polskiego;
 • Stawka większa niż szycie – teleturniej prowadzony przez Przemysława Babiarza i Xymenę Zaniewską[potrzebny przypis];
 • Szóstka na szóstkę – teleturniej emitowany w latach 1996–1997 (włącznie z ewentualną emisją powtórkową), w którym rywalizowały drużyny ze szkół podstawowych. Prowadzącym był Mariusz Prasał

Teleturnieje z lat 80. XX wieku | edytuj kod

 • ABC – teleturniej językowy,
 • Gra o milion,
 • Kto to powiedział,
 • Szansa,
 • Wielka podróż,
 • Wiem wszystko,
 • Wszystko albo nic – teleturniej o wiedzy gospodarczej.

Inne programy z celebrytami tworzone na kanwie teleturnieju | edytuj kod

Big Music Quiz (przeniesiony z TVP2) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Big Music Quiz.

To był rok! | edytuj kod

 Osobny artykuł: To był rok!.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Nowe czasy -- nowy program - Archiwum Rzeczpospolitej, archiwum.rp.pl [dostęp 2019-09-17] .
 2. Na podstawie archiwalnego programu dla prasy Telewizji Polskiej.
 3. Dawno temu w TVP, TVP [zarchiwizowane z adresu 2013-01-14]  (pol.).
 4. VadimV. Makarenko VadimV., Jeśli nie Oksford, to co?, Oxford Comma, 9 stycznia 2013 [zarchiwizowane z adresu 2013-01-12]  (pol.).

Uwagi | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Teleturnieje nadawane w TVP1" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy