Telewizyjna Lista Przebojów


Telewizyjna lista przebojów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Telewizyjna Lista Przebojów) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Telewizyjna lista przebojówprogram telewizyjny nadawany w latach 1982–1987, prezentujący w formie listy przebojów polskie teledyski.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Program powstał na fali popularności nowych zespołów młodzieżowych i kręconych w tamtym czasie pod wpływem MTV polskich teledysków. Był nadawany w programie I Telewizji Polskiej. Pierwsze notowanie listy, planowane na 13 grudnia 1981, zostało wyemitowane z niemal rocznym opóźnieniem ze względu na wybuch stanu wojennego. Prowadzącym program został Bogdan Fabiański, a podczas comiesięcznych emisji gościł znany muzyk lub kompozytor. Po dwunastu miesiącach istnienia listy ukazało się wydanie specjalne, w skład którego weszły wszystkie dotychczasowe numery 1.

Początkowo TLP miała charakter mocno rockowy lub pop-rockowy, z czasem jednak zaczęła przesuwać się w kierunku muzyki „środka” reprezentowanej przez takich wykonawców jak Urszula Sipińska czy Irena Jarocka. W 1986 roku ukazał się album muzyczny Przeboje TLP nakładem wytwórni Wifon. Późniejsze wydania listy zaczynały ukazywać się w ramach programu Stare, nowe i najnowsze. Ostatnie notowanie ukazało się jesienią 1987 roku, później Telewizyjna lista przebojów została zastąpiona przez nowy program, Premie i premiery.

Zasady | edytuj kod

Lista składała się wyłącznie z wideoklipów polskich wykonawców. Były one prezentowane na antenie w ciągu miesiąca, natomiast poszczególne notowania, będące zestawieniem dziesięciu (później więcej) najpopularniejszych polskich teledysków. Lista ukazywała się regularnie, zawsze w ostatnich dniach miesiąca, chociaż o różnych porach. Notowania drukowano w tygodnikach Panorama, Razem i Zarzewie.

Spis notowań TLP | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Telewizyjna Lista Przebojów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy