Temple Grandin


Temple Grandin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Temple Grandin (ur. 29 sierpnia 1947 w Bostonie w stanie Massachusetts w USA) – doktor zootechniki oraz profesor na Colorado State University, autorka bestsellerów, konsultant przemysłu mięsnego ds. zachowania zwierząt (np. w warunkach chowu). Jako wysokofunkcjonująca osoba z autyzmem, jest zaangażowana w popularyzację wiedzy o tym zaburzeniu.

Spis treści

Dzieciństwo i diagnoza autyzmu | edytuj kod

Grandin urodziła się w Bostonie w stanie Massachusetts. Została zdiagnozowana jako osoba z autyzmem w 1950. Będąc dwulatkiem była zaklasyfikowana jako cierpiąca na uszkodzenie mózgu. Prawidłową diagnozę postawiono później. Miała trudności ze znalezieniem pomocy u specjalistów.

Edukacja | edytuj kod

Po ukończeniu Hampshire Country School, szkoły z internatem dla dzieci uzdolnionych w Rindge w Nowym Hampshire w 1960, poszła do college'u. Zdobyła tytuł licencjata z psychologii na Franklin Pierce College (również w Rindge) w 1970, magistra z zoologii na Arizona State University w 1975 i doktora w tej samej dziedzinie na University of Illinois w 1989 roku. Zbudowała „maszynę do przytulania”.

Popularność w mediach i działalność publiczna | edytuj kod

Grandin stała się sławna po tym, kiedy została opisana przez Olivera Sacksa w tytułowym opowiadaniu jego książki An Anthropologist on Mars. Tytuł jest zaczerpnięty z opisu odczuć Grandin pośród ludzi neurotypowych. Była gościem wielu programów telewizyjnych w Stanach. Zaangażowała się w propagowanie wiedzy o autyzmie oraz humanitarne traktowanie zwierząt rzeźnych. Projektuje specjalne urządzenia do humanitarnego uboju zwierząt. Publikuje na ten temat. W 2010 wyprodukowano film biograficzny Temple Grandin.

Książki wydane w Polsce | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Temple Grandin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy