Tenis na wózkach na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012


Tenis na wózkach na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tenis na wózkach na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012 – turniej tenisa ziemnego na wózkach, który rozgrywany był w dniach 1–8 września 2012 roku podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Zawodnicy zmagali się na obiektach Eton Manor[1]. 112 tenisistów rywalizowało w sześciu konkurencjach: singlu i deblu mężczyzn oraz kobiet, a także zawodach mikstowych (na quadach). Paraolimpijski turniej tenisowy był organizowany przez Londyński Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2012 oraz zarządzany przez ITF w imieniu MKOl.

Spis treści

Turniej | edytuj kod

Turniej tenisowy rozgrywano po raz szósty na letnich igrzyskach paraolimpijskich (z wyjątkiem jednej paraolimpiady, na której był rozgrywany demonstracyjnie). Zawody rozgrywano na twardych kortach Eton Manor, cztery tygodnie po zawodach tenisowych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012. Ze względu na turniej paraolimpijski, podczas wielkoszlemowego US Open 2012 nie rozgrywano zawody dla tenisistów na wózkach[2].

Uczestnicy zawodów tenisowych na XIV Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich | edytuj kod

W zawodach tenisa ziemnego wystąpiło 112 zawodników: 80 mężczyzn i 32 kobiety. Każdy kraj mógł wystawić czterech przedstawicieli w rozgrywkach pojedynczych, trzech w turnieju miksta pojedynczego, dwa deble w rozgrywkach podwójnych i jedną drużynę w zawodach miksta podwójnego. Zawodnicy na quadach (w mikście) musieli posiadać paraliż minimum na trzy kończyny.

Medaliści | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Klasyfikacje | edytuj kod

Klasyfikacja jest niezbędna w sportach dla zawodników niepełnosprawnych, gdyż minimalizuje wpływ upośledzenia na wynik rozgrywek. Zasady klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Tenisa na Wózkach pozwalają sportowcom nie w pełni sprawnych wyrównywać szanse, których mieliby mniej w spotkaniu z tenisistą w pełni sprawnym.

Klasyfikacja wyznacza też grupy zawodników poprzez zbadanie stopnia niepełnosprawności do wykonywania działań w tym sporcie. W tenisie na wózkach istnieją dwie klasy – otwarta i dla zawodników na quadach. Różnica polega m.in. na tym, że upośledzenie sportowców w klasie otwartej jest mniejsze i nie wpływa na pracę rąk i dłoni. U zawodników poruszających się na quadach ramiona i nogi są osłabione, co ogranicza ich zdolność do obsługi rakiety i poruszania się na wózku inwalidzkim[3].

Harmonogram zawodów | edytuj kod

Zawody miały miejsce pomiędzy 1 a 8 września[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Eton Manor (ang.). W: Venues [on-line]. London 2012. [dostęp 2012-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-10)].
  2. Wheelchair Competition (ang.). usopen.org. [dostęp 2012-08-17].
  3. Wheelchair Tennis – Classification (ang.). London 2012. [dostęp 2012-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-08)].
  4. a b Wheelchair Tennis – Schedule & Results (ang.). London 2012. [dostęp 2012-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)].

Bibliografia | edytuj kod

Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012 Tenis na wózkach na letnich igrzyskach paraolimpijskich
Na podstawie artykułu: "Tenis na wózkach na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy