Tereliza Braun


Tereliza Braun w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tereliza Braun, właśc. Teresa Elżbieta Braun (ur. 30 maja 1932 w Częstochowie) – polska działaczka społeczna, założycielka polskiej sekcji międzynarodowego ruchu humanitarnego ATD Czwarty Świat.

Życiorys | edytuj kod

Kształciła się w częstochowskim Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Częstochowie i nowosądeckim Technikum Gospodnim. Ukończyła studia z zakresu historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1967 otrzymała stypendium zagraniczne w Paryżu, gdzie studiowała w Instytucie Duszpasterstwa Katechetycznego w i pracowała z młodocianymi przestępcami. Do Polski wróciła po siedmiu latach, pracowała w różnych zawodach w Kielcach, udzielając się jednocześnie jako kurator społeczny[1].

Zajęła się także aktywną działalnością charytatywną w zakresie pomocy osobom ubogim, bezdomnym i więźniom. W 1991 z inicjatywy francuskich społeczników zorganizowała w Kielcach pierwszy polski oddział ruchu humanitarnego ATD Czwarty Świat[1][2].

W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[3]. Była polskim ambasadorem Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, wyróżniona także statuetką Świętokrzyskiego Anioła Dobroci[2].

Jest siostrą reżysera Kazimierza Brauna i polityka Juliusza Brauna, a także ciotką publicysty Grzegorza Brauna[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b KatarzynaK. Dobrowolska KatarzynaK., Anioł stróż opuszczonych, „Niedziela”, 9, 2009 [zarchiwizowane 2013-05-03] .
  2. a b Ambasadorzy Europejskiego Roku: Tereliza Braun, Komisja Europejska [dostęp 2020-04-05] .
  3. Lista odznaczonych działaczy organizacji pozarządowych, Prezydent.pl, 4 czerwca 2011 [dostęp 2011-06-07] .
  4. EwaE. Wójcik-Szczech EwaE., Wywiad z Kazimierzem Braunem, „Tygodnik Plus”, 12 listopada 2015 [dostęp 2019-08-18] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tereliza Braun" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy