Teresa Kamińska


Teresa Kamińska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresa Kamińska (ur. 25 stycznia 1956) – polska inżynier, menedżer, polityk i działaczka związkowa, minister-członek Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka.

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła studia z zakresu biologicznej ochrony wód, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera. Była nauczycielem akademickim w olsztyńskiej Akademii Rolniczo-Technicznej.

Na początku lat 80. zaczęła działać w „Solidarności”, była represjonowana w stanie wojennym. W stanie wojennym zajmowała się pomocą represjonowanym koordynowaną przez środowiska kościelne.

Specjalizowała się w zakresie serologii klinicznej, podjęła następnie pracę w ZOZ w Braniewie, później kolejno w Gdańsku-Zaspie i w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Od 1992 była przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S”, zasiadała w Komisji Krajowej związku. Wchodziła w skład Rady Ochrony Zdrowia przy Lechu Wałęsie w okresie jego prezydentury.

W rządzie Jerzego Buzka od 1997 do 1999 pełniła funkcję ministra-członka Rady Ministrów (ds. koordynowania reform społecznych). Później była prezesem Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych i następnie szefową doradców premiera. W latach 1998–2002 była członkinią Komitetu Doradczego Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

W 2007 objęła stanowisko prezesa zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE)[1]. Pełniła tę funkcję do 2016.

W 2015 została odznaczona francuskim krzyżem komandorskim Orderu Narodowego Zasługi[2].

W lipcu 2018 prokurator gdańskiej Prokuratury Regionalnej przedstawił jej zarzut wyrządzenia PSSE szkody w wysokości 3,5 mln zł na skutek niedopełnienia obowiązków, po czym zastosował wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł. Teresa Kamińska zaprzeczyła stawianym jej zarzutom[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Informacje na stronie PSSE. [dostęp 2015-10-03].
  2. Legia Honorowa dla Aleksandra Halla, Order Zasługi dla Teresy Kamińskiej. Dostali je od Francuzów. radiogdansk.pl, 14 lutego 2015. [dostęp 2015-10-03].
  3. Maciej Sandecki: Teresa Kamińska, b. prezes PSSE, ma zapłacić 1 mln zł poręczenia. wyborcza.pl, 6 sierpnia 2018. [dostęp 2018-09-25].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Teresa Kamińska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy