Teresa Majchrzak


Teresa Majchrzak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresa Majchrzak (ur. 1942[1], zm. 20 marca 2021 w Poznaniu) – polska działaczka opozycji antykomunistycznej, działaczka społeczna, katolicka i kombatancka.

Była działaczką opozycji antykomunistycznej. Działała w ramach Solidarności Walczącej. Podczas stanu wojennego funkcjonariusze ZOMO zamordowali w Poznaniu jej syna, Piotra Majchrzaka. Nie uległa wówczas zastraszeniu i nadal działała w opozycji, w tym próbując ujawnić prawdę o zamordowaniu syna. Współdziałała z dominikaninem, ojcem Honoriuszem Kowalczykiem. Po jego śmierci zaangażowała się w prace fundacji jego imienia i aż do śmierci była członkiem jej zarządu. Z jej inicjatywy posadowiono pomniki ojca Honoriusza Kowalczyka w Poznaniu i w Wylatowie, a także pomnik Piotra Majchrzaka w Poznaniu, w miejscu jego śmierci, przy kościele Najświętszego Zbawiciela[2]. W okresie PRL komunistyczne władze umorzyły śledztwo z powodu niewykrycia sprawców śmiertelnego pobicia jej syna. Złożyła wówczas wniosek o kasację do Sądu Najwyższego, jednak został on odrzucony[3]. Ze sprawą dotarła do Trybunału Sprawiedliwości w Strassburgu[4].

Po 1989 była prezesem Wielkopolskiego Związku Solidarności Polskich Kombatantów. Wspierała również katolicką działalność misyjną i pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej[5].

Zmarła w wyniku infekcji wirusem COVID-19[6][7]. Pochowano ją 31 marca 2021 na cmentarzu junikowskim[2][3][1]. Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście kondolencyjnym napisał m.in. "Śmierć śp. Teresy Majchrzak jest dla mnie wydarzeniem bolesnym z wielu powodów. Odeszła bowiem osoba szlachetna. Odeszła osoba straszliwie skrzywdzona. Odeszła osoba, która pomimo konsekwentnego, trwającego dziesięciolecia upominania się o sprawiedliwość - sprawiedliwości tej się nie doczekała[1]. Bezkarność oprawców jej Syna jest nie do pogodzenia z państwem prawa, jakim bezwzględnie musi być nasza Ojczyzna"[3][8]. List odczytał na pogrzebie poseł Szymon Szynkowski vel Sęk[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Na poznańskim cmentarzu spoczęła Teresa Majchrzak; matka Piotra, ofiary stanu wojennego (aktualizacja) - społeczeństwo, wnp.pl [dostęp 2021-04-21]  (pol.).
  2. a b Dominikanie.pl, 20 marca do Domu Ojca odeszła śp. Teresa Majchrzak, Dominikanie Poznań [dostęp 2021-04-21]  (pol.).
  3. a b c Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Ostatnie pożegnanie Teresy Majchrzak, poznan.tvp.pl [dostęp 2021-04-21]  (pol.).
  4. Wyborcza.pl, poznan.wyborcza.pl [dostęp 2021-04-21] .
  5. Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, Zenon Wechman, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, nekrolog, w: Głos Wielkopolski, 26.3.2021, s. 29
  6. AlicjaA. Durka AlicjaA., Nie żyje Teresa Majchrzak. Matka Piotra Majchrzaka, która walczyła o uznanie, że 19-latek został zamordowany przez ZOMO, Głos Wielkopolski, 21 marca 2021 [dostęp 2021-04-21]  (pol.).
  7. Nie żyje Teresa Majchrzak. Walczyła o prawdę o śmierci syna zamordowanego przez ZOMO, radiopoznan.fm [dostęp 2021-04-21]  (pol.).
  8. RadosławR. Opas RadosławR. (oprac.), Teresa Majchrzak nie żyje. Mateusz Morawiecki: "Wytrwale dobijała się o sprawiedliwość", wiadomosci.wp.pl, 21 marca 2021 [dostęp 2021-04-21]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Teresa Majchrzak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy