Teresin (gmina)


Na mapach: 52°12′N 20°25′E/52,201667 20,417778

Teresin (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teresin (daw. gmina Szymanów) – gmina wiejska w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa skierniewickiego.

Siedziba gminy to Teresin.

Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku[5] gminę zamieszkiwało 11 356 osób.

Spis treści

Historia Gminy | edytuj kod

O stosunkowo wczesnym osadnictwie na tych terenach świadczą wykopaliska monet pochodzących z XI wieku. Do drugiej połowy XVI wieku ziemie te należały do książąt mazowieckich, później zostały włączone do korony polskiej. Ożywienie gospodarcze nastąpiło po 1815 roku. W 1839 roku spółka warszawskich bankierów i handlowców założyła w Szymanowie cukrownię. Następnie w pobliżu pałacu powstaje folwark, z którego wywodzi się miejscowość Teresin. Nazwa pochodzi od imienia córki poprzedniego właściciela majątku księcia Radziwiłła - Teresy. Majątek ten przeszedł następnie w ręce M. Epstejna. Od niego z kolei kupił go na przełomie XIX i XX wieku książę Władysław Drucki-Lubecki – ojciec księcia J. Druckiego-Lubeckiego, ostatniego właściciela Teresina.

W latach dwudziestych książę zaczął parcelować majątek. Część ziemi przekazał w 1927 roku na założenie klasztoru. W tym miejscu powstał Niepokalanów, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej i Teresina.

Nabywcami parcelowanych działek byli głównie mieszkańcy okolicznych wsi. Większość nowych właścicieli budowała tam domy i osiedlała się. W ten sposób powstało nowe osiedle mieszkaniowe nazywane – dla odróżnienia od folwarku Teresin – Teresin B.

Parcelując swój majątek książę starał się nie osiedlać ludzi w pobliżu swego pałacu. Sprzedawał tylko tereny oddalone i odizolowane od miejsca swego zamieszkania lasem i torami kolejowymi. Z tego powodu tereny położone w pobliżu stacji i trasy przejazdowej księcia z pałacu do stacji pozostały nienaruszone.

W 1945 roku rozpoczęto kolejną parcelację, tym razem terenów położonych w pobliżu pałacu. Część tego obszaru przeznaczono na cele specjalne: drogi, ulice, rowy melioracyjne, zalesianie, place dla szkół i zakładów pracy. Zainteresowanie terenami na obszarze gminy nie maleje. Wciąż wielu jest chętnych do związania się z tą okolicą.

Herb Teresina | edytuj kod

Herb gminy Teresin

Ustanowiony został uchwałą Rady Gminy w 1994 r. Jego autorem jest warszawski artysta plastyk A. Radziejowski. Symbolika elementów herbu jest następująca:

Tło nawiązuje do rolno-przemysłowego charakteru gminy: kolor zielony to rolnictwo, a biały jest symbolem przemysłu ekologicznie czystego, do rozwoju którego dąży Gmina.

Korony są związane z założycielem klasztoru w Niepokalanowie - ojcem Maksymilianem Maria Kolbe. W czasie widzenia Matki Boskiej dostał on do wyboru dwie korony symbolizujące dalsze jego życie: białą symbolizującą czystość, czerwoną - męczeństwo. Ojciec Maksymilian, wtedy jeszcze młody chłopiec wybrał obydwie[6][7]. Inicjał na tle zielonym jest ozdobną, pierwszą literą nazwy miejscowości.

Struktura powierzchni | edytuj kod

Według danych z roku 2002[8] gmina Teresin ma obszar 87,98 km², w tym:

 • użytki rolne: 86%
 • użytki leśne: 6%

Gmina stanowi 12,04% powierzchni powiatu.

Demografia | edytuj kod

Dane z 2014 roku[1]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Teresin w 2014 roku[2].


Sołectwa | edytuj kod

Budki Piaseckie, Dębówka, Elżbietów, Gaj, Granice, Izbiska, Lisice, Ludwików, Maszna, Maurycew, Mikołajew, Nowa Piasecznica, Nowe Gnatowice, Nowe Paski, Paprotnia, Pawłowice, Pawłówek, Seroki-Parcela, Seroki-Wieś, Skrzelew, Stare Paski, Szymanów, Teresin, Teresin-Gaj, Topołowa, Witoldów[3].

Pozostałe miejscowości | edytuj kod

Kawęczyn, Skotniki, Strugi, Witoldów (kolonia).

Sąsiednie gminy | edytuj kod

Baranów, Błonie, Kampinos, Leszno, Nowa Sucha, Sochaczew, Wiskitki

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Urząd Statystyczny w Warszawie
 2. a b Gmina Teresin w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-15]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 3. a b BIP gminy, statuty sołectw
 4. a b Urząd Statystyczny w Warszawie
 5. Ludność w gminach według stanu w dniu 31.12.2011 r. - bilans opracowany w oparciu o wyniki NSP 2011 (pol.). GUS. [dostęp 2015-08-23].
 6. Dwie korony. Przymierze z Maryją. [dostęp 2014-09-16].
 7. Życiorys św. Maksymiliana Marii Kolbego. [dostęp 2014-09-16].
 8. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
Na podstawie artykułu: "Teresin (gmina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy