Terminologia w Neon Genesis Evangelion


Terminologia w Neon Genesis Evangelion w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W artykule tym znajdują się hasła związane z terminologią używaną w anime i mandze Neon Genesis Evangelion.

Spis treści

Wyposażenie | edytuj kod

Broń N² (bomba N²) | edytuj kod

Ta broń nienuklearna jest „czystą” bombą o mocy bomby nuklearnej, ale po jej wybuchu nie ma miejsca promieniowanie, nie pozostawia także odpadów promieniotwórczych. Wywołuje natomiast impuls elektromagnetyczny. Bomba może uszkodzić nawet ciało anioła; po raz pierwszy widzimy ją, kiedy przy jej pomocy zaatakowano Sachiela w pierwszym odcinku. Bomba wywołuje jednak na tyle małe szkody, że anioł potrafi się po jej wybuchu zregenerować. Bomby N², oprócz innych zadań, zostały skutecznie użyte jeszcze tylko przeciw jednemu aniołowi – Israfelowi, który stracił wtedy dwadzieścia osiem procent swojej masy i potrzebował sześciu dni na zregenerowanie się. N² użyto także przeciwko Sahaqielowi, jednak została zniszczona przed dotarciem do celu. Rei używa bomby N² próbując zniszczyć Zeruela, co tylko uszkadza jej evangeliona. Bomby tego rodzaju użyto także w Air/Magokoro wo, kimi ni aby zniszczyć naziemną część Geofrontu. Ogółem wyprodukowano ponad tysiąc bomb N².

Dummy plug | edytuj kod

Dummy plug (ang. kapsuła imitacyjna) to sztuczny pilot. Wszystkimi zwykłymi evangelionami sterować można zarówno przez pilota jak i dummy plug. Znamy dwa typy dummy plugów – te z „osobowością” Rei Ayanami i „osobowością” Kaworu Nagisy (później użyte w evangelionach produkcji seryjnej). Jak zostało powiedziane, dummy plugi zawierają dane zebrane ze swoich wzorców, na ich podstawie działają, ale niektórzy wierzą, że zawierają bezduszne klony Rei i Kaworu. To drugie przekonanie jest poparte sceną, w której widać duży zbiornik wypełniony klonami Rei pływającymi w LCL-u i opisany przez Ritsuko jako „części do systemu dummy plug”. Te dwie teorie nie wykluczają się całkowicie, skoro klony nie mają zarówno duszy, jak i umysłu. W evangelionach produkcji seryjnej dummy plugi użyte zostały aby wykluczyć nieprzewidziane działania pilotów. Wśród wszystkich jednostek tylko evangelion 01 jest niekompatybilny z systemem dummy plug. Odrzuca każdą próbę aktywacji oprócz pierwszej.

Entry plug | edytuj kod

Piloci kontrolują evangeliony będąc w środku entry plugów (z angielskiego kapsuła wprowadzająca). Są one długie, mają cylindryczny kształt i właz umożliwiający pilotom wejście. Kiedy pilot znajdzie się już w środku, plug wypełnia się płynem LCL, w którym pilot może swobodnie oddychać. Aby kontrolować ruchy evangelionów piloci muszą być zdolni do „synchronizacji” z nimi. Evangelion jest kontrolowany głównie dzięki połączeniu z nim nerwów czaszkowych pilota. Najważniejszym z nich jest nerw A^10. Jest on związany z takimi funkcjami mózgu jak pamięć, koordynacja i wykonywanie ruchów, oraz z emocjami takimi jak lęk, strach, radość i przyjemność. Dodatkowo pełni on ważną rolę w uczuciu pomiędzy rodzicem a dzieckiem i pomiędzy kochankami. W praktyce, połączenie jest ustanawiane poprzez małe urządzenia umieszczone na głowie pilota. Specjalny kombinezon pomaga zwiększyć poziom synchronizacji z robotem. W entry plugu znajdują się także dwa ręczne spusty, które używane są do poruszania palcami evangeliona przy strzelaniu i ekrany, które pokazują świat zewnętrzny. Wyświetlane na nich są także inne techniczne informacje.

Jet Alone | edytuj kod

Jet Alone to zasilany wbudowanym reaktorem jądrowym bezzałogowy superrobot zbudowany przez niezależną korporację dla japońskiego rządu, mający zastąpić evangeliony. Jego systemy kontrolne uszkodzone zostały przez agentów NERV-u, przez co pierwsza publiczna demonstracja możliwości Jet Alone’a omal nie zakończyła się katastrofą jądrową. Po tym wydarzeniu projekt został porzucony.

LCL | edytuj kod

LCL to żółty, półprzezroczysty płyn, używany do połączenia pilota z evangelionem i dostarczenia mu tlenu bezpośrednio do płuc. Jego właściwości zmieniają się po przepuszczeniu przez niego prądu elektrycznego – staje się wtedy całkiem przezroczysty. Płyn ten pomaga także w ochronie pilota przed doznaniem szoku i atakami psychicznymi. Shinji wspomina, że podczas wypełniania LCL-em kokpit pachnie krwią. LCL to krew Lilith, drugiego anioła przetrzymywanego w Terminal Dogma. Krew ta pochodzi z boku Lilith, która została przekłuta Włócznią Longinusa podobnie jak Jezus Chrystus.

W Air/Magokoro wo, kimi ni pokazane jest, że wszyscy ludzie składają się z LCL-u. Kiedy pole AT przestaje działać, ciało rozkłada się z powrotem w płyn.

Moduł S² | edytuj kod

Silnik lub moduł S² to niewyczerpujące się źródło energii mieszczące się w ciałach aniołów. Działanie silnika S² wyjaśnia teoria supersolenoidu, którą opracował doktor Katsuragi, ojciec Katsuragi Misato. Niewiele o tej teorii zostało powiedziane, zaznaczono jednak, że nie jest ona oparta na teorii o energii atomowej. Evy, będąc początkowo pozbawione tego rodzaju silnika, zawsze muszą być podłączone do zewnętrznego źródła energii i mogą funkcjonować od jednej do pięciu minut (w zależności od poziomu aktywności) używając wbudowanych baterii.

Moduł S² próbowano zainstalować w jednostce 04. Kiedy silnik został aktywowany, ograniczniki kontrolujące jego pracę pękły i „wszystkie instalacje będące w promieniu 89 km zniknęły”, co oznaczało zniszczenie drugiego oddziału NERV-u w USA. Istnieje prawdopodobieństwo, że był to sabotaż. Po tym incydencie SEELE próbowała nie pozwolić na użycie silnika S² w evangelionach, ale pomimo to jednostka 01 zyskała go zjadając w 19. odcinku ciało Zeruela, czternastego anioła. Spowodowało to, że SEELE zaczęła uznawać jednostkę 01 za „boga”, którego komitet nie potrzebuje. Jednak kiedy Włócznia Longinusa została utracona przez NERV i nie można już było użyć Lilith, jednostka 01 stała się alternatywą, która mogłaby ją zastąpić. Wszystkie evengeliony produkcji seryjnej posiadały silnik S² ponieważ miały być częścią Projektu Dopełnienia Ludzkości.

Nóż progresywny | edytuj kod

Nóż progresywny umieszczony jest w ramieniu evangelionów. Działa przez wibrowanie małych części w ekstremalnej częstotliwości, co pozwala z łatwością przecinać obiekty na „poziomie molekularnym”. Ma on zastosowanie w rozcinaniu pól AT aniołów.

Jednostka 02 posiada bardziej zaawansowaną wersję, w której kiedy jedno ostrze jest złamane, wysuwa się kolejne. Przypomina on wysuwany nóż z wielosegmentowym, łamiącym się ostrzem, w przeciwieństwie do ogromnego noża jednostki 01.

Pole AT | edytuj kod

AT Field (pole AT) to skrót od Absolute Terror Field. Na początku serialu pole AT pokazane jest jako bariera mogąca zostać wytworzona przez anioły, która może być złamana przy użyciu odpowiedniej ilości energii, jak np. działo pozytronowe użyte na Ramielu, piątym aniele, bomba N² użyta przeciw siódmemu aniołowi, Israfelowi, albo inne pole AT (takie jak to generowane przez evy). Przed punktem kulminacyjnym serialu ujawniona zostaje prawda: każda istota posiada pole AT i że jest to dosłownie bariera oddzielająca tożsamość jednej istoty od innych ego i zewnętrznej rzeczywistości. Jest to więc przyczyna bólu i samotności, co powiązane jest z tzw. dylematem jeża, którego doświadczał główny bohater Shinji Ikari – fakt, że niektórzy ludzie odczuwają ból z powodu samotności, ale są także ranieni, kiedy próbują zbliżyć się do innych i im bardziej zbliżają się do ludzi, tym bardziej są ranieni.

W punkcie kulminacyjnym Air/Magokoro wo, kimi ni, po Third Impact, przebudzona Lilith emituje bardzo silne antypole AT, które neutralizuje pola AT wszystkich ludzi, co powoduje ich powrót do bezkształtnego stanu – morza LCL, pierwotnej zupy.

Pomysł pola AT zaczerpnięty jest z egzystencjalnej teorii o lęku. Może także przypominać pole morfogenetyczne.

Superkomputery MAGI | edytuj kod

System biokomputerów zaprojektowanych przez dr Naoko Akagi dla GEHIRN. System jest podzielony na trzy osobowości, nazwane tradycyjnymi imionami Mędrców, którzy według Biblii odwiedzili Jezusa przy jego narodzinach:

  • Melchior – dr Naoko Akagi jako naukowiec;
  • Baltazar – dr Naoko Akagi jako matka;
  • Kacper – dr Naoko Akagi jako kobieta.

Oryginalne MAGI (MAGI 01) zlokalizowane są w pierwszej bazie NERV-u, w Geofroncie, ale również różne inne oddziały mają swoje komputery MAGI w:

Włócznia Longinusa | edytuj kod

Włócznia Longinusa, w anime nazywana czasem Włócznią Przeznaczenia, to artefakt o ogromnej mocy, który z łatwością przebija pola AT. Przypomina długą włócznię (przystosowaną rozmiarowo dla evangelionów), rozdwojoną blisko środka na dwa trzony wirujące wokoło siebie i formujące spiralę, a potem stające się proste. Rozdwojone części włóczni łączą się jednak ponownie, kiedy włócznia wbija się w cel.

Włócznia użyta została w „eksperymencie kontaktowym” na Adamie, co spowodowało przebudzenie się anioła i, w konsekwencji, Second Impact. W 12. odcinku Włócznia została odzyskana z nowego „morza martwego”, aby kontrolować nią Lilith. Włócznia została także użyta przeciwko piętnastemu aniołowi, Araelowi, który znajdował się na orbicie poza bezpośrednim zasięgiem evangelionów i innych broni. Po wyrzuceniu jej przez jednostkę 00 anioł został zniszczony, ale włócznia osiągnęła prędkość ucieczki i została utracona. Osiadła w końcu na powierzchni Księżyca; powróciła w filmie Air/Magokoro wo, kimi ni, tuż przed Third Impact. Włócznia jest kluczowym narzędziem potrzebnym do przeprowadzenia Dopełnienia.

Sztuczne wersje Włóczni używane są jako podstawowe wyposażenie evangelionów produkcji seryjnej, odgrywają także istotną rolę w Projekcie Dopełnienia Ludzkości.

Nazwa „Włócznia Longinusa” pochodzi z kultury chrześcijańskiej, w której nazywana jest również Włócznią Przeznaczenia. Jest to włócznia, którą żołnierz rzymski (Longinus) przekłuł bok Jezusa Chrystusa po jego ukrzyżowaniu. W anime włócznię nazywa się Włócznią Longinusa, ale oryginalna łacińska nazwa to Lancea Longini.

Wyposażenie typu D | edytuj kod

Wyposażenie typu D jest grubym, odpornym na ciepło pancerzem używanym do wysyłania evangelionów w ekstremalne warunki. Jednostka 02 została wyposażona w ten typ pancerza gdy wchodziła do krateru wulkanu w 10. odcinku. Asuka także ubrana była w specjalny kombinezon, co również można zaliczyć do wyposażenia typu D.

Organizacje | edytuj kod

GEHIRN | edytuj kod

Organizacja powołana przez ONZ, początkowo stanowiąca zespół dochodzeniowy w sprawie Second Impact. W 2010 roku nazwę zmieniono na NERV. Zlokalizowana w Geofroncie, jej zadaniem jest skonstruowanie evangelionów i ich wykorzystanie w walce z aniołami. Oddział nr 3 znajduje się w Niemczech. Dwa oddziały istnieją również w USA, a jeden prawdopodobne w Chinach. Mniej znaczący oddział zlokalizowany jest w Japonii, w Matsushiro. Gehirn w języku niemieckim oznacza ‘mózg’.

NERV | edytuj kod

Specjalna agencja ONZ, na której czele stoi Gendō Ikari. Jego zastępcą jest Kōzō Fuyutsuki. NERV, oprócz zwierzchnictwa ONZ, podlega również SEELE i ma za zadanie bronić Ziemię przed aniołami oraz przeprowadzić Projekt Dopełnienia Ludzkości. Wcześniejsza nazwa to GEHIRN. Nerv w języku niemieckim oznacza ‘nerw’.

Organizacja Marduka | edytuj kod

Organizacja Marduka ma za zadanie wybierać kandydatów na pilotów evangelionów. Z biegiem czasu Kaji odkrywa, iż w skład organizacji wchodzi sto osiem nieistniejących przedsiębiorstw, zaś za dobór pilotów odpowiada NERV (108 to liczba grzechów w buddyzmie, a także liczba paciorków w tradycyjnym buddyjskim różańcu).

SEELE | edytuj kod

Tajna organizacja będąca zwierzchnikiem NERV-u, posiadająca również władzę nad ONZ. Jej celem jest urzeczywistnienie Projektu Dopełnienia Ludzkości, którego podstawą są znajdujące się w posiadaniu organizacji zwoje znad Morza Martwego. SEELE składa się z dwunastu członków reprezentujących państwa ocalałe po Second Impact. Pięciu z nich tworzy Komitet, który bezpośrednio nadzoruje działania NERV-u, oficjalnie w imieniu ONZ. Przewodniczącym organizacji jest Keel Lorenz. Członkowie SEELE rozmawiają ze sobą na wideokonferencjach, jednak zamiast konkretnych osób widoczne są kamienne bloki (monolity) z numerami rozmówców. Przy spotkaniach Komitetu, również przeprowadzanych drogą wideokonferencji, widoczni są jego członkowie pokazani na tle różnych kolorów. SEELE istnieje dłużej niż jakakolwiek organizacja, a nawet państwo. Słowo w języku niemieckim oznacza ‘duszę’.

Wydarzenia | edytuj kod

First Impact (Pierwsze Uderzenie) | edytuj kod

First Impact to uderzenie meteorytu, które miało miejsce około cztery miliardy lat temu i spowodowało oddzielenie się Księżyca od Ziemi, według teorii wielkiego uderzenia. Pokazane jest w dokumentach w siódmym odcinku serialu. Można spekulować, czy „meteoryt” ów nie jest Czarnym Księżycem Lilith, który wkopując się w Ziemię i oddzielając od niej równą sobie masę, stworzył Biały Księżyc, określany jako Jajo Adama.

First Impact nie jest pokazane ani w serialu, ani w filmach.

Second Impact (Drugie Uderzenie) | edytuj kod

Second Impact to kataklizm, który nastąpił po „eksperymencie kontaktowym” przeprowadzonym na Adamie na Biegunie Południowym dnia 13 września 2000 roku. Przebudzony i zraniony Włócznią Longinusa (dostarczoną na miejsce prawdopodobnie znad Morza Martwego) anioł wytworzył silne pole AT, co spowodowało eksplozję, która roztopiła Antarktydę i spowodowała przesunięcie osi ziemskiej; zmienił się klimat i nastąpiły wielkie powodzie. Z powodu braku jedzenia i zasobów wybuchły wojny; konflikty rozszerzyły się na cały świat i zostały zakończone 14 lutego 2001 roku przez podpisanie traktatu, który został później nazwany The Valentine Treaty. W wyniku tych zdarzeń populacja Ziemi zmniejszyła się o połowę.

Oficjalnie nie było żadnego Adama ani „eksperymentu kontaktowego”. Według podanych oficjalnie danych, Second Impact było wywołane uderzeniem meteorytu, który był zbyt mały (szeroki na około 10 centymetrów) i za szybki (95% prędkości światła), aby mógł zostać wykryty.

Third Impact (Trzecie Uderzenie) | edytuj kod

Third Impact to wydarzenie, które miało miejsce gdy Gendō Ikari wkłada Adama do środka Lilith, uwalniając Yui od jej decyzji o transferze swojej duszy do jednostki 01. Inna forma Third Impact ma miejsce w filmie Air/Magokoro wo, kimi ni, gdzie Rei łączy się z Lilith i przybiera różne formy, aby zmusić wszystkich ludzi do zniszczenia swoich pól AT i połączenia się w jedno morze LCL-u. Uważa się, że ta wersja Third Impact była tym, co chciała urzeczywistnić organizacja SEELE w Projekcie Dopełnienia Ludzkości.

Lokalizacje | edytuj kod

Antarktyda | edytuj kod

Na Antarktydzie wystąpiło Second Impact. Kontynent został całkowicie roztopiony i powstało zabarwione na czerwono morze pozbawione życia. Ludzie nie są w stanie tutaj przeżyć i muszą chronić się za grubymi osłonami.

Biały Księżyc | edytuj kod

Jajo, z którego pochodzą wszystkie shitō (anioły), umiejscowione na Antarktydzie.

Central Dogma | edytuj kod

Baza NERV-u w kształcie piramidy, zlokalizowana w środku Geofrontu. Bezpośrednio pod nią znajduje się Terminal Dogma.

Czarny Księżyc | edytuj kod

Jajo Lilith – puste „jajo”, z którego pochodzą wszystkie dusze ludzi (Lilim). Zakopane pod powierzchnią Ziemi, zostało użyte przez NERV jako baza (zobacz Geofront).

Geofront | edytuj kod

Sferyczna podziemna przestrzeń, chroniona przez dwadzieścia dwie pancerne osłony, umiejscowiona pod Tokio-3. W Geofroncie znajduje się główna kwatera NERV-u. Później wyjaśnia się, że Geofront to jajo Lilith, z którego narodziła się cała ludzkość.

Morze LCL-u | edytuj kod

Morze LCL-u to świat, w którym nie ma pól AT, świadomość ludzi nie jest podzielona na różne ciała, a dusze ludzi spoczywają w wielkim morzu – pierwotnej zupie. Jest to, według SEELE, ostateczny cel Projektu Dopełnienia Ludzkości.

NERV-01 | edytuj kod

NERV-01 to pierwszy oddział NERV-u, zlokalizowany w Ameryce Północnej. Powstała tam jednostka 03.

NERV-02 | edytuj kod

NERV-02 to drugi północnoamerykański oddział NERV-u. Zlokalizowany jest gdzieś na pustyni w Nevadzie, prawdopodobnie w Strefie 51. Znikła razem ze wszystkim w promieniu 89 kilometrów, kiedy został aktywowany silnik S² jednostki 04.

NERV-03 | edytuj kod

NERV-03 to oddział NERV-u zlokalizowany w Niemczech. Została tam zbudowana jednostka 02, a Asuka trenowała tam synchronizację ze swoją jednostką, zanim została przeniesiona do głównej kwatery NERV-u w Tokio-3.

Terminal Dogma | edytuj kod

Najgłębszy poziom głównej kwatery NERV-u, gdzie przetrzymywana jest Lliith i Włócznia Longinusa. Tylko najważniejsi ludzie w NERV-ie (Gendō, Fuyutsuki i prawdopodobnie Ritsuko) mają tam wstęp, jednak Kajiemu udaje się tam dostać i pokazać zawartość tego miejsca Misato przed ukończeniem swojej ostatniej misji.

Jest tu przetrzymywana Lilith przybita do wielkiego, czerwonego krzyża. Jest ona ukrzyżowana i ma przebity bok, podobnie jak Jezus. Rana w boku Lilith nie wyleczyła się i cały czas wypływa z niej LCL. Spowodowało to powstanie małego jeziora LCL-u, które funkcjonuje jako zapas tego płynu dla NERV-u.

Tokio (Tokio-1) | edytuj kod

Tokio (oryginalne Tokio, teraz znane jako Tokio-1) to częściowo zakryte wodą ruiny. Zostało zniszczone, kiedy została zrzucona na nie pierwsza bomba N² podczas wojny, która wybuchła po Second Impact.

Tokio-2 | edytuj kod

Tokio-2 to stolica Japonii. Miasto zostało zbudowane po zniszczeniu Tokio-1. Umiejscowione jest w rejonie dzisiejszego Nagano.

Tokio-3 | edytuj kod

Umiejscowione nad Geofrontem, z budynkami, które mogą schować się pod ziemię w stanie niebezpieczeństwa. Tokio-3 zostało zaprojektowane aby zastąpić Tokio-2 jako stolicę Japonii. Tokio-3 zostało także zbudowane w celu przechwycenia wszystkich zbliżających się do Japonii aniołów. Zostało zbudowane na miejscu wcześniejszego Hakone.

Różne | edytuj kod

Lilim | edytuj kod

Lilim to dzieci Lilith, czyli inaczej ludzkość. Nagisa Kaworu (siedemnasty anioł) często odnosi się do ludzi/ludzkości używając słowa lilim.

Logo NERV-u |

Logo NERV-u to połowa liścia figowego pokrywającego napis „NERV”, z mottem God’s in His Heaven... All’s Right with the World (ang. Bóg w swych niebiosach... ze światem wszystko w porządku) formującym półokrąg na dole. Motto pochodzi z wiersza Roberta Browninga pt. Pippa Passes.

Liść figowy zakrywał nagość w sztuce przez setki lat, symbolicznie reprezentując winę człowieczego grzechu pierworodnego. W jednej z interpretacji logo, człowiek prowadzi teraz wojnę z aniołami i rzuca wyzwanie samemu Bogu; ludzkość nie czuje już więcej wstydu za swoje grzechy – liść zakrywa tylko małą część napisu „NERV”.

Logo może być także rozumiane jako zwięzłe określenie misji NERV-u – próba powrócenia do pierwotnego „nagiego” stanu człowieka poprzez powrót, odbicie Edenu. Może także reprezentować NERV jako „tarczę” ludzkości broniącą przed klęską.

Projekt E | edytuj kod

Project E ma za zadanie stworzyć serię jednostek evangelion. Projekt jest też czasem nazywany Projektem Przywrócenia Adama.

Zwoje znad Morza Martwego | edytuj kod

 Zobacz też: Rękopisy z Qumran.

Starożytne hebrajskie rękopisy znalezione w jaskiniach niedaleko Kumran między 1947 a 1956 rokiem. W serialu są one własnością SEELE i zawierają przepowiednie dotyczące przyszłości, włączając w to przybycie aniołów i ich liczbę.

Projekt Dopełnienia Ludzkości | edytuj kod

Projekt Instrumentalizacji Ludzkości albo Projekt Ukończenia Ludzkości, (z japońskiego 人類補完計画) to cel tajnego stowarzyszenia SEELE. Jest to próba sztucznego przyspieszenia ewolucji człowieka, połączenia wszystkich umysłów ludzi w jedną tożsamość poprzez przełamanie barier (zwanych Polami AT) jakie pomiędzy nimi istnieją; wydarzenie to zwane jest Trzecim Uderzeniem. To miałoby zakończyć ludzkie cierpienie, albo przynajmniej zadawanie sobie cierpienie przez ludzi nawzajem.

Pomimo że specyfika projektu jest bardzo tajemnicza i można nad nią spekulować, Projekt Dopełnienia jest operacją rozpoczętą przez SEELE w celu sztucznego wywołania Third Impact, po którym całe życie fizyczne ludzi zakończy się, a wszystkie umysły staną się jednością w jednej duszy. NERV, evangeliony, Adam, Lilith i anioły, wraz z Second Impact, wszystko to było przedmiotem umiejętnego manewrowania przez SEELE, aby osiągnąć swój cel. Można powiedzieć, że projekt obraca wszystkich ludzi w Boga, co jest pokazane w Air/Magokoro wo, kimi ni.

Aby przeprowadzić Dopełnienie, SEELE stworzyła organizację GEHIRN, która została potem zastąpiona przez NERV. Na czele NERVu postawili Gendo Ikari'ego, zobowiązanego rozkazami, które miały doprowadzić do osiągnięcia ich celu. Gendo miał jednak swój własny plan: jego ostatecznym celem było użycie Projektu Dopełnienia aby ponownie spotkać się z jego zmarłą żoną, Yui Ikari, której dusza została umieszczona w Evangelionie Jednostce 01. Metodą Ikari'ego na wywołanie Dopełnienia było połączenie Adama w stanie embrionalnym z Rei Ayanami.

To, czyj plan został zrealizowany pozostaje niejasne w serialu i w filmach, ale angażuje on Ayanami Rei, Evangeliona Jednostkę 01, Adama i Lilith, zależnie od tego czyj plan miał dojść do skutku. SEELE twierdzi, że gdyby nie wystąpiło Trzecie Uderzenie oznaczałoby to koniec ludzkości.

Trzecie Uderzenie, pokazane w filmie End of Evangelion, ostatecznie nie zgadza się ani z planem SEELE ani Ikari'ego. Rei przeciwstawia się kontroli Gendo i sama łączy się z Lilith, przeobrażając się w wielką, świecącą, białą postać; to połączenie Rei z Lilith przyjmuje kilka form i zmusza wszystkich ludzi na Ziemi do zniszczenia swoich Pól AT a potem przekazuje proces Dopełnienia w ręce Shinji'ego. Z powodu decyzji jaką podjął Shinji w Jednostce 01 cała ludzkość zostaje połączona w wielkie morze LCLu, które pokrywa prawie całą powierzchnię Ziemi. Jajo Lilith wynurza się z GeoFrontu i wszystkie dusze ludzi, reprezentowane przez małe czerwone kropki powracają do Jaja. W ostatnim momencie Shinji jednak odrzuca Dopełnienie i decyduje się na indywidualne życie, ryzkując, że zostanie znowu zraniony przez innych. Fizyczna forma Lilith umiera i rozkłada się, a Jajo eksploduje.

Z powodu bardzo abstrakcyjnej i intorospekcyjnej natury dwóch ostatnich odcinków Neon Genesis Evangelion, ciężko jest powiedzieć czy Dopełnienie zachodzi w serialu. Niektórzy fani wierzą, że ostatnia scena 26 odcinka, w której wszystkie postaci mówią Shinji'emu „Gratulacje” to znak, że Shinji akceptuje Dopełnienie w odróżnieniu od zakończenia End of Evangelion. Inni są przekonani, że postaci gratulują Shinji'emu znalezienia swojej własnej tożsamości. Jego uświadomienie o swojej indywidualności jest decydującym czynnikiem dla tego czy zajdzie Dopełnienie (więc bohaterowie gratulują Shinji'emu jego decyzji o pozostaniu indywidualnością dlatego, że pozwoli to im wszystkim również pozostać indywidualnościami). Ta teoria zgadza się z wydarzeniami ukazanymi w End of Evangelion.

Na podstawie artykułu: "Terminologia w Neon Genesis Evangelion" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy