Terminologia w serii Magical Girl Lyrical Nanoha


Terminologia w serii Magical Girl Lyrical Nanoha w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strona ta zawiera terminy stosowane w serii anime i mang Magical Girl Lyrical Nanoha.

Spis treści

Magia | edytuj kod

Pojęcie magia (jap. 魔法 mahō), we wszechświecie serii Nanoha, oznacza technologiczny system, który pozwala kształtować magiczną energię (manę) w poszczególne formy przy pomocy zaklęć, aby osiągnąć pożądany skutek.

Systemy magii | edytuj kod

System magii (jap. 術式 jutsushiki) odnoszą się do stylu i metodyki urządzenia oraz umiejętności maga. W serii przedstawione zostały dwa systemy: Mid-Childa oraz Belka. System Belka podzielony jest na Starożytny i Nowoczesny, z których ostatni jest połączeniem systemów Starożytnego Belka i Mid-Childa jako podstawowego. Użytkowników obu systemów można odróżnić poprzez wygląd magicznych kręgów.

Chrono Harlaown w rozmowie z Yūno mówi, że istnieje 891 klas magii udokumentowanych przez TSAB[a].

Mid-Childa | edytuj kod

System Mid-Childa (jap. ミッドチルダ式 Middochiruda Shiki) jest dominującym magicznym stylem we wszechświecie Nanoha[b]. System Mid-Childa wykorzystuje magiczną energię do różnych zastosowań i efektów. W walce opiera się ona na długodystansowych atakach, głównie na czarach strzelających i bombardujących[b].

Starożytny Belka | edytuj kod

System Starożytny Belka (jap. 古代ベルカ式 Kodai Beruka Shiki)[b][c] był rozpowszechnioną formą magii w erze Belka, ale prawie zapomniany w czasach dzisiejszych. Poza aktualnymi Starożytnymi Belkan lub ich potomstwem (np. Wolkenritter, Einhart Stratos), tylko organizacja Saint Church (jap. 聖王教会 Seiō Kyōkai) wydaje się nadal go praktykować. Użytkownicy tego systemu znani są jako Rycerze (jap. 騎士 kishi), unikają ataków dystansowych a rzecz taktyki walki wręcz. Jedną z cech definiujących system Belka jest zbrojne urządzenie (jap. アームドデバイス Āmudo Debaisu, Armed Device), które wyposażone jest w system kartridżów radykalnie zwiększający magiczną moc jego użytkownika[d]. Nieuzbrojona forma magicznej walki wręcz w starożytnym systemie Belka jest znana jako Kaiser Art (jap. カイザー・アーツ Kaizā Ātsu).

Nowoczesny Belka | edytuj kod

System Nowoczesny Belka (jap. 近代ベルカ式 Kindai Beruka Shiki)[c] powstał po pomyślnym połączeniu systemu kartridżów z inteligentnymi urządzeniami Nanohy i Fate (skatalogowany przez TSAB jako „CVK-792” od czasów Belka). Chociaż Nanoha i Fate pozostały wierne systemowi Mid-Childa, inni młodzi magowie nauczyli się łączyć aspekty obu systemów tworząc zupełnie nowy, znany jako Nowoczesny Belka.

System Belka jest zorientowany w dużej mierze na walce i koncentruje się na wzmacnianiu umiejętności fizycznych i broni maga. Jest szczególnie efektowny w pojedynku wręcz jeden na jednego, ale nieużyteczny w atakach z dużej odległości[b].

Mag | edytuj kod

Mag (jap. 魔導師 madōshi) w uniwersum Nanoha to osoba, która jest przeszkolona w magii lub, dokładniej, praktykujący w systemie Mid-Childa. Określenie „czarodziej” (jap. 魔法使い mahōtsukai) jest używane zamiennie. Zwrot „magiczna dziewczyna” (jap. 魔法 少女 Maho Shōjo, Magical Girl) jest rzadko wymieniany w serii (mimo że stanowi część tytułu), zwykle w monologach Nanohy. Nanoha została nazwana „bombardującym magiem” (jap. 炮撃魔导师 hōgeki madōshi, ang. bombardment mage), a Yūno jest „magiem pola siłowego” (jap. 结界魔导师 kekkai madōshi ang. force field mage), choć nie ma formalnej klasyfikacji specjalizacji magów. Mag jest klasyfikowany w zależności od umiejętności i mocy magicznej.

Istnieje 11 stopni (jap. ランク Ranuku) (w kolejności rosnącej): F, E, D, C, B, A, AA, AAA, S, SS, SSS.

Rycerz | edytuj kod

Magowie praktykujący w systemie Starożytnym Belka są nazywani „rycerzami” (jap. 骑士 kishi), co oznacza, że magia w starożytności była związana ze szlachtą. Wszyscy Wolkenritter, jak również Zest Grangaitz są nazywani rycerzami Belkan. W epilogu A's Hayate Yagami zostaje nazwana „magicznym rycerzem” (jap. 魔导骑士 madōkishi ang. Mage Knight).

Ranga | edytuj kod

Ranga Maga (jap. 魔導師ランク madōshi ranku, oficjalnie Ranga Czarodzieja (Wizard Rank))[e] jest to skala używana przez TSAB do pomiaru zdolności magów do „realizacji zadań postawionych przed nimi”[f].

Istnieje 11 stopni (w kolejności rosnącej): F, E, D, C, B, A, AA, AAA, S, SS, SSS. Podobne jak szkolna skala ocen stopień może mieć plus lub minus. Zazwyczaj siły zbrojne TSAB są mają stopień D lub C, a stopień B jest początkowo nieosiągalny dla wielu Powietrznych/Lądowych magów, oficerowie mają stopnie od AA do S.

Linker Core | edytuj kod

Linker Core (jap. リンカーコア Rinka Koa) to organ w ciele maga, który działa, aby łączyć i uzewnętrzniać manę w nim generowaną. Potencjał mocy maga zatem zależy od pojemności ich Linker Core, a wszelkie analizy dotyczące umiejętności maga są wykonywane poprzez badanie jego Linker Core. Linker Core może być usunięty siłą z ciała maga, regeneruje się z czasem[g].

Lost Logia | edytuj kod

Lost Logia (jap. ロストロギア Rosuto Rogia) to magiczne artefakty o ogromnej sile. Dziedzictwo upadłej starożytnej cywilizacji Belka, Lost Logia są bardzo niebezpieczne i niestabilne, dlatego też jednym z głównych celów Time-Space Administration Bureau jest odnalezienie i unieszkodliwienie ich.

Jewel Seed | edytuj kod

Jewel Seed (jap. ジュエルシード Jueru Shīdo) to 21 artefaktów Lost Logia posiadających ogromną moc, każdy z nich miał swój numer seryjny. Sezon 1 serii skupiał się na poszukiwaniu i zabezpieczeniu Jewel Seed do momentu, gdy historia skupiła się na interakcji Nanohy i Fate, które o nie walczyły. Artefakty te zostały odkryte przez klan Scrya, a Yūno był odpowiedzialny za ich odzyskanie i transport. Niestety ze względu na wypadek w czasie transportu Jewel Seeds zostały rozrzucone na Ziemi. Precia Testarossa chciała zdobyć Jewel Seeds dla własnych celów, dlatego wysłała Fate, aby je zebrała. Precia aktywując dziewięć z nich powoduje zniszczenie Ogrodu Czasu, a TSAB odzyskało pozostałe i zabezpieczyło je. Podczas trzeciego sezonu Jail Scaglietti wykorzystał Jewel Seeds do modernizacji swoich dronów.

Księga Ciemności | edytuj kod

Księga Ciemności (jap. 闇の書 Yami no sho, ang. Book of Darkness) znana również jako „Tom Nocnego Nieba” (jap. 夜天の魔導書 / 夜天の書 Yaten no madōsho / Yaten no sho, ang. „Tome of the Night Sky"), to starożytny artefakt poszukiwany przez TSAB już wiele lat przed wydarzeniami z serii A’s. Księgę Ciemności można dokładniej można opisać jako zbiór artefaktów i innych urządzeń technologicznych, książka jako kontener dla kilku podmiotów, w tym zbrojne urządzenie Schwertkreuz (jap. シュベルトクロイツ Shuberutokuroitsu), rycerze Wolkenritter i ich urządzenia.

Relikwie | edytuj kod

Relikwie (jap. レリック Rerikku, ang. Relic) to czerwone klejnoty o niesamowitej mocy i, podobnie jak Jewel Seeds, posiadają numer seryjny. Podczas wydarzeń w StrikerS, Riot Force 6 pod dowództwem Hayate Yagami miało za zadanie monitorować i przejąć wszystkie relikwie przemycane do Mid-Childa, tak aby nie dostały się w niepowołane ręce. Zagrożenie stwarzane przez relikwie zostało przedstawione, kiedy Jail Scaglietti obmyślał sposoby łączenia Linker Core z relikwią, co jednocześnie daje ofierze ogromną moc magiczną i umieszcza ją pod pełną kontrolą umysłu Scagliettiego (jak w przypadku Vivio i Ginga). Osoba ta może być uwolniona z wpływu relikwii, jeśli zostanie poddana potężnemu magicznemu bombardowaniu, np. Divine Buster lub Starlight Breaker.

Urządzenia | edytuj kod

Urządzenia (jap. デバイス Debaisu), rodzaj Magicznego Terminalu (jap. 魔导端末 Madō Tanmatsu), wszechobecne i niezwykle wszechstronne narzędzia używane przez magów uniwersum Nanoha. Chociaż ze względu na koncentrację serii na magicznej walce, najczęściej przedstawiane urządzenia są wykorzystywane i traktowane jako broń, istnieją urządzenia wykorzystywane do różnych zadań. Podstawową funkcją każdego urządzenia jest poszerzanie umiejętności magicznych ich pana i wsparcie w rzucaniu zaklęć. Ponieważ magia w uniwersum Nanoha jest bardzo podobna do technologii informacyjnej, te zaawansowane magiczne „komputery” przejmują zadania, z którymi ludzki mózg nie radzi sobie dość sprawnie, takie jak nagrywanie i odtwarzanie zaklęć rzuconych przez maga.

Formy | edytuj kod

Większość urządzeń posiada kilka form, które mogą zmieniać pod komendą ich pana. Dwie najbardziej popularne formy to stany nieaktywny i aktywny. W stanie nieaktywnym (jap. 待機フォルム taiki forumu, ang. standby form), używanej do oszczędzania energii, urządzenia pojawiają się jako małe przedmioty, począwszy od kamieni do kart. Dodatkowo w tym stanie urządzenia inicjują tryb autonaprawy jeśli jest on wymagany i automatycznie się wyłączają, jeżeli uszkodzenie jest znaczne.

W stanie aktywnym, koniecznym do aktywacji magii, mogą przyjmować różne formy w zależności od ich rodzaju i specjalizacji, ale najbardziej popularnym są magiczne laski. Niektóre urządzenia mogą przyjmować różne aktywne formy w zależności od potrzeb ich panów.

Inteligentne urządzenie | edytuj kod

Inteligentne urządzenia (jap. インテリジェントデバイス Interijiento Debaisu, Intelligent Device) są urządzeniami zawierającymi zaawansowaną sztuczną inteligencję w ich oprogramowaniu, co pozwala im mieć pewien stopień autonomii. Większość inteligentnych urządzeń przedstawionych w serii wykorzystuje systemu magii Mid-Childa i mówi po angielsku. Inteligentne urządzenia wydają się być niemal czujące, posiadając własne myśli i osobowości, nierzadko pokrzepiając swoich mistrzów w chwilach kryzysu. Mogą mieć różne formy. Ich wadą jest stosunkowo powolne przetwarzanie magii ze względu na obciążającą procesor sztuczną inteligencję oraz kształtowanie złych nawyków magów, którzy przyzwyczajają się do ciągłej asysty sztucznej inteligencji.

Przykłady
 • Bardiche (jap. バルディッシュ Barudisshu) (Fate Testarossa)
 • Blitz Caliber (jap. ブリッツキャリバー Burittsu Kyaribā) (Ginga Nakajima)
 • Brunzel (jap. ブランゼル Buranzeru) (Corona Timil)
 • Cross Mirage (jap. クロスミラージュ Kurosu Mirāju) (Teana Lanster)
 • Luciferion (jap. ルシフェリオン Rushiferion) (Material-S)
 • Mach Caliber (jap. マッハキャリバー Mahha Kyaribā) (Subaru Nakajima)
 • Raising Heart (jap. レイジングハート Reijingu Hāto?) (Nanoha Takamachi)
 • Sacred Heart (jap. セイクリッドハート Seikuriddo Hāto) (Vivio)
 • Solfège (jap. ソルフェージュ Sorufēju) (Rio Wesley)
 • Steed (jap. スティード Sutīdo) (Thoma Avenir)
 • Storm Raider (jap. ストームレイダー Sutōmu Reidā) (Vice Granscenic)
 • Vulnificus (jap. バルニフィカス Barunifikasu) (Material-L)

Urządzenie magazynujące | edytuj kod

Urządzenia magazynujące (jap. ストレージデバイス Sutorēji Debaisu, Storage Device) pomimo rzadkich wystąpień, w rzeczywistości są bardziej powszechnie używane wśród magów niż inteligentne urządzenia – zwykli funkcjonariusze służb TSAB również używają tego typu. Nie posiadają AI na poziomie inteligentnych, czy nawet zbrojnych urządzeń i mają tylko jedną postać, oprócz tej w stanie spoczynku. Przetwarzają jednak zaklęcia szybciej, co spowodowane jest odciążeniem procesora z zaawansowanej sztucznej inteligencji. Brak funkcjonalności automatycznego dobierania zaklęć zależnie od sytuacji kształtuje u użytkowników tych urządzeń samodzielność, co jest preferowaną cechą przez m.in. Chrono.

Przykłady
 • Anchor Gun (jap. アンカーガン Ankā Gan) (Teana Lanster)
 • Księga Błękitnego Nieba (jap. 蒼天の書 Sōten no sho) (Reinforce Zwei)
 • Durandal (jap. デュランダル Dyurandaru) (Chrono Harlaown)
 • S2U (Chrono Harlaown)
 • Tom Nocnego Nieba (jap. 夜天の書 Yaten no sho) (Hayate Yagami)

Urządzenie wzmacniające | edytuj kod

Urządzenia wzmacniające (jap. ブーストデバイス Būsuto Debaisu, Boost Device) wprowadzone w serii StrikerS, są zasadniczo urządzeniami magazynującymi specjalizującymi się w określonym rodzaju magii zwiększającej o nazwie „Boost Up”, co daje im wzrost mocy w poszczególnych obszarach.

Przykłady
 • Asclepius (jap. アスクレピオス Asukurepiosu) (Lutecia Alpine, Megane Alpine)
 • Kerykeion (jap. ケリュケイオン Keryukeion) (Caro Ru Lushe)

Zbrojne urządzenie | edytuj kod

Zbrojne urządzenia (jap. アームドデバイス Āmudo Debaisu, Armed Device) są ukierunkowanymi na walkę urządzeniami, podobnymi bardziej do broni, niż narzędzia. Posiadają bardziej ograniczoną sztuczną inteligencję niż inteligentne czy też łączące urządzenia, ich AI koncentruje się na skutecznej walce. Mogą mieć różne formy. Są one ściśle związane z systemem magii Belka i systemem kartridży.

Przykłady
 • Blaue Trombe (jap. ブロイエトロンベ Buroie Toronbe) (Victoria Dahlgrün)
 • Graf Eisen (jap. グラーフアイゼン Gurāfu Aizen) (Vita)
 • Klarwind (jap. クラールヴィント Kurāruvinto) (Shamal)
 • Laevatein (jap. レヴァンティン Revantin) (Signum)
 • Phantasma (jap. ファンタズマ Fantazuma) (Chantez Arpinion)
 • Revolver Knuckle (jap. リボルバーナックル Riborubā Nakkuru) (Subaru Nakajima, Ginga Nakajima, Quint Nakajima)
 • Schwertkreuz (jap. シュベルトクロイツ Shuberutokuroitsu) (Hayate Yagami)
 • Strada (jap. ストラーダ Sutorāda) (Erio Mondial)
 • Windenschaft (jap. ヴィンデルシャフト Vinderushafuto) (Schach Nouera)
 • Yersinia Kreuz (jap. エルシニアクロイツ Erushinia Kuroitsu) (Material-D)
 • Włucznia Zesta (jap. ゼストの槍 Zesuto no Sou) (Zest Grangeitz)

Urządzenie łączące | edytuj kod

Urządzenie łączące (jap. ユニゾンデバイス Yunizon Debaisu, Unison Device), również znane jako „urządzenie typu fuzyjnego” (jap. 融合型デバイス Yūgōgata Debaisu) lub „Rycerz Fuzjii” (jap. 融合骑 Yūgō Ki, Unity Knight) to forma urządzenia opracowana wyłącznie przez Belkan, którzy podjęli ideologię konstrukcyjną od inteligentnych urządzeń Mid-Childan do skrajności. Urządzenia łączące posiadają własną wolę, i zważywszy na kompletną ludzką formę i wrażliwość, mogą „zjednoczyć się” (to jest fizycznie połączyć) z ich mistrzami, aby zapewnić kontrolę many i udzielać pomocy w zależności od okoliczności.

 • Reinforce (jap. リインフォース Rīnfōsu) (Hayate Yagami)
 • Reinforce II (Zwei) (jap. リインフォースII Rīnfōsu Tsuvai) (Hayate Yagami)
 • Agito (jap. アギト)

Time-Space Administration Bureau | edytuj kod

Time-Space Administration Bureau (jap. 時空管理局 Jikũ Kanri Kyoku, dos. Biuro Administracji Czasu i Przestrzeni), często w skrócie nazywane TSAB lub Bureau (jap. 管理局 Kanri Kyoku), to międzywymiarowe siły bezpieczeństwa[h] utworzone wspólnie przez związek kilku światów, w tym Mid-Childa, gdzie ma swoją siedzibę. Monitorują także wzrost kulturalny i zapewniają pomoc w przypadku katastrof każdemu ze światów[i], szczególnie gdy chodzi o magię i Lost Logia.

W serii Nanoha i A's, TSAB jest jedynie reprezentowane przez załogę Arthry, ale seria StrikerS ujawnia, że Time-Space Administration Bureau jest w pełni zmilitaryzowaną organizacją. Siedziba główna TSAB znajduje się głęboko w przestrzeni wymiarów (jap. 次元空间 Jigen kūkan) (czasami tłumaczone też jako „morze wymiarów”), a TSAB Mid-Childan Main Office (jap. 時空管理局地上本部, oficjalna angielska pisownia: „Administrative Bureau Midchilda Central Office")[1] w Cranagan – stolicy Mid-Childa. Chociaż początkowo Bureau pełni wspierającą rolę dla Nanohy Takamachi w pierwszych dwóch sezonach, w trzeciej serii Nanoha wstępuje w szeregi tej organizacji i staje się jednym z najpotężniejszych magów, zyskując przydomek „Ace of Aces”.

Uwagi | edytuj kod

 1. Magical Girl Lyrical Nanoha A’s THE COMICS rozdział 7.
 2. a b c d Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS THE COMICS, rozdział 5, str. 7.
 3. a b W terminologii TSAB, Starożytny Belka jest nazywany „Stary Belka”, podczas gdy Nowoczesny Belka określa się jako „Belka” (StrikerS DVD character ID cards).
 4. Magical Girl Lyrical Nanoha A’s odc. 03.
 5. Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS DVD Character ID Cards.
 6. Magical Girl Lyrical Nanoha StrikerS DVD Vol.1 Booklet.
 7. Shamal odebrała Linker Core Nanohy w pierwszym odcinku serii A's, przez co Nanoha nie mogła używać magii przez kilka następnych dni.
 8. „To swego rodzaju połączony wymiar sprawiedliwości i policja, regulujący różnowymiarowe światy”. Nanoha, Magical Girl Lyrical Nanoha A’s Sound Stage 02.
 9. Fate, Magical Girl Lyrical Nanoha A’s Sound Stage 02.

Przypisy | edytuj kod

 1. Administrative Bureau Midchilda Central Office.
Na podstawie artykułu: "Terminologia w serii Magical Girl Lyrical Nanoha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy