Terre d'Ange


Terre d'Ange w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Terre d'Ange jest stworzonym i opisanym przez Jacqueline Carey w Trylogii Kusziela. Patrząc na położenie, geografię i język jest to fantastyczny odpowiednik Francji. Jego godłem jest złota lilia na zielonym polu otoczona przez siedem złotych gwiazd, znak Błogosławionego Elui i jego Towarzyszy.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Wschodnie i zachodnie regiony Terre d'Ange są skaliste, z wielkimi górami znanymi jako Kameliny na wschodzie, chroniącymi granicę przed Skaldią. Północne i centralne prowincje Terre d'Ange są poprzecinane licznymi rzekami i znajdują się tam bogate pola uprawne. Innym górzystym region oddziela Terre d'Ange od Aragonii na południu.

Terre d'Ange ma kilka rzek: Danrau, płynącą przez Skaldię i Terre d'Ange, przypominającą Dunaj; Rhenus, odpowiednik Renu, która biegnie zbyt szybko i jest zbyt głęboka by ją przekraczać, rzadko budowane są na niej mosty od czasów Tyberium i która jest granicą pomiędzy Terre d'Ange i Skaldią; Lusanda, która płynie przez Kuszet, prawdopodobnie wzorowana na Loarze.

Zachodnią granicę państwa stanowi ocean; prawdziwa Terre d'Ange, gdzie przybywa Elua istnieje po drugiej stronie oceanu.

Obywatele Tyberium zostawili swoje dziedzictwo w postacie dróg, wśród nich Drogi Ejszet, wiodącej na południe.

Terre d'Ange jest podzielona na siedem prowincji.

L'Agnace | edytuj kod

L'Agnace, położona na północ od Siovale, teren gdzie rośnie winorośl, została utworzona przez Anaela. Swoje posiadłości ma tu Dom Courcel, Miasto Elui - stolica Terre d'Ange - jest położona w tej prowincji. Mieszkańcy L'Agnace mają słabość do hazardu. Są też wyśmienitymi łucznikami.

Namaraa | edytuj kod

Namaraa usytuowana jest na południe od Azalii. Prowincja ta została założona przez Naamę. W tej prowincji dominują rzeki, wśród nich znajduje się też kapliczka, spod której wypływa Rzeka Naamy.

Siedziba Domu L'Envers, jednego z najważniejszych rodów w Terre d'Ange, znajduje się w Namarze, w mieście Troyes-le-Mont.

Azalia | edytuj kod

Prowincja ta leży na północnym wybrzeżu Terre d'Ange. W jednym miejscu można dostrzec białe klify Dobrii w Alby. Założycielem Azalii był Azza. Prowincją rządzi książęcy Dom Trevalion.

Kamlach | edytuj kod

Ta wschodnia prowincja Terre d'Ange graniczy ze Skaldią. Terytorium to było domem anioła Kamaela - z tego powodu mieszkańcy Kamlachu są twardzi i wojowniczy. Księstwem tym rządzi Dom d'Aiglemort. Inne szlacheckie domy zamieszkujące tę prowincję to: Ferraut, Montchapetre, Valliers i Basilisque; razem z d'Aiglemortem tworzą one grupę znaną jako Sprzymierzeńcy z Kamlachu.

Eisande | edytuj kod

Eisande jest najmniejszą z siedmiu prowincji Terre d'Ange, założoną przez Ejszet. Zajmuje ona południowe wybrzeże i jest domem marzycieli, uzdrowicieli i kupców jak również dużej populacji Cyganów, która jest to bardziej tolerowana niż w innych regionach.

Największym i najważniejszym miastem w Eisande jest Marsilikos, założone przez Hellenów na długo przez przybyciem Elui i jego Towarzyszy do Terre d'Ange, przypominające francuską Marsylię. Starożytna droga, zwana Drogą Ejszet, zbudowana przez żołnierzy Imperium Tiberyjskiego biegnie przez całą prowincję.

Siovale | edytuj kod

Siovale graniczy z Aragonią. Ponieważ jego założyciel, anioł Szachmizaj, cenił wiedzę, mieszkańcy Siovale znani są z nauczania.

Montrève jest małą, ale uroczą posiadłością położoną w górach w prowincji Siovale, którą Fèdra odziedziczyła po Anafielu Delaunayu. W rezydencji widać wpływy z Eisandine, takie jak wspaniałe ogrody, które są dziełem matki Delaunaya.

Kuszet | edytuj kod

Kuszet zajmuje podobne terytorium, co Bretania we Francji - skaliste wybrzeża. Prowincja ta jest uważana za dominium anioła Kusziela i rządzona przez diuka de Morhbana. Jednym z najbardziej znaczących domów jest Dom Szachrizaj, z którego pochodzi Melisanda Szachrizaj.

Choć wybrzeże Kuszetu jest skaliste, wewnętrzna część prowincji jest wykorzystywana rolniczo. W Kuszecie znajduje się też Hippochamp, szerokie zielone pole na brzegu rzeki Lusandy, które co roku jest miejscem trzech największych końskich targów. Wczesną wiosną Cyganie zbierają się tam by sprzedawać roczne konie i źrebięta.

Historia | edytuj kod

Mieszkańcy Terre d'Ange pochodzą od Elui i jego Towarzyszy i są nazywani D'Angelinami. Elua i jego Towarzysze przybyli do Terre d'Ange na końcu wędrówki, w tym samym czasie gdy Tyberium zostało wyparte. Każdy z Towarzyszy Elui otrzymał jedną prowincję, poza Kasjelem, który zawsze podążał ze Eluą. D'Angelinowie pochodzą od aniołów i dlatego są błogosławioną rasą z wyjątkowym poczuciem estetyki.

Dom Courcel od zawsze rządzi Terre d'Ange, jako że pochodzi on prosto z linii Elui.

Kultura | edytuj kod

D'Angelinowie mają wysokie mniemanie o swojej rasie, uznają się za błogosławionych z powodu ich ponadnaturalnego dziedzictwa. Wszyscy d'Angelinowie są wyjątkowo piękni, mężczyźni nie mają zbyt obfitego zarostu a niektóre ze starszych linii, w których anielska krew jest szczególnie silna w ogóle nie mają zarostu.

D'Angelinowie są wyjątkowo seksualnie wyzwoloną kulturą, która akceptuje homoseksualizm, biseksualizm i bdsm, tak długo jak obie strony wyrażą na to zgodę. Gwałt jest nie tylko przestępstwem w Terre d'Ange, ale także herezją ponieważ narusza Przykazanie Euli kochaj, jak Twoja wola. Społeczeństwo d'Angelinów nie jest ani matriarchalne ani patriarchalne, przekazuje linie po obu rodzicach.

Na podstawie artykułu: "Terre d'Ange" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy