Terry Leahy


Terry Leahy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sir Terence Patrick Leahy (ur. 28 lutego 1956 w Liverpoolu) − brytyjski przedsiębiorca, prezes Tesco.

Życiorys | edytuj kod

Terry Leahy urodził się 28 lutego 1956 roku w Liverpoolu[1], w dzielnicy Belle Vale, jako syn pielęgniarki i trenera chartów. W odróżnieniu od rodzeństwa nie zakończył edukacji w wieku 16 lat dzięki pomocy jednego z nauczycieli ze szkoły podstawowej. Dzięki tej pomocy dostał się do dobrej szkoły średniej, a następnie ukończył studia w dziedzinie zarządzania na Uniwersytecie w Manchesterze[2].

Zaraz po studiach starał się o pracę w dziale marketingu Tesco, ale został przyjęty dopiero rok później, po drugiej aplikacji. Już w 1981 roku został jednym z menadżerów, trzy lata później dyrektorem, w 1992 roku członkiem rady nadzorczej, a trzy lata później zastępcą dyrektora zarządzającego[2].

W 1997 roku Leahy został prezesem Tesco i zajął się unowocześnianiem strategii firmy. Jego inicjatywą było wprowadzenie programu lojalnościowego, powołanie własnego banku i rozwój sprzedaży internetowej. Za jego rządów Tesco zaczęło budować sklepy w Europie i na innych kontynentach[2].

W 2002 roku otrzymał tytuł szlachecki. Wielokrotnie nagradzany przez branżę menadżerską. W marcu 2011 roku przeszedł na emeryturę[2].

Żonaty z Alison Leahy, para ma troje dzieci[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Terry Leahy 1956– (ang.). W: Reference for Business [on-line]. Advameg. [dostęp 2014-04-22].
  2. a b c d Marcin Kwaśny: Tesco - największa brytyjska sieć hipermarketów ma polskie korzenie (pol.). Onet, 2014-04-03. [dostęp 2014-04-22].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Terry Leahy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy