Tervueren


Tervueren w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tervueren, owczarek długowłosy – jeden z belgijskich psów pasterskich, obok malinoisa, groenendaela i laekenoisa, w zależności od narodowego klubu uznawanych za odrębne rasy psów (np. we Francji lub w Stanach Zjednoczonych[1]) lub odmiany w obrębie rasy owczarek belgijski (np. w systematyce ras według FCI[2].), zaliczane do ras pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowane do sekcji psów pasterskich (owczarskich). W Polsce jest słabo rozpowszechniony. Żyje 12–14 lat[3].

Spis treści

Użytkowość | edytuj kod

Psy tej rasy biorą udział w takich sportach kynologicznych jak: agility, frisbee, wykorzystywane są jako psy stróżujące i tropiące. Po okresie zagrożenia wyginięciem (pod koniec II wojny światowej) odzyskały popularność głównie jako psy wykrywające narkotyki[3].

Zachowanie i charakter | edytuj kod

Tervueren jest psem aktywnym i pojętnym. Temperamentem i wyglądem jest najbardziej zbliżony do groenendaela. Obydwie rasy pochodzą od tych samych psów[3]. Tervueren to również pies rodzinny, przywiązany i oddany. Rasa ta jest z natury nieufna wobec obcych. Szczenięta wymagają bardzo starannej socjalizacji, zwłaszcza w okresie pierwszych 3–4 miesięcy życia.

Szata i umaszczenie | edytuj kod

Szata długowłosa o umaszczeniu płowym lub szarym, zawsze z czarną maską i czarnym nalotem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Belgian Tervuren (ang.). American Kennel Club. [dostęp 23 maja 2011].
  2. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras. (pdf)
  3. a b c Fogle Bruce: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-9.
Na podstawie artykułu: "Tervueren" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy