Test psychologiczny


Test psychologiczny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Test psychologiczny – narzędzie badawcze w psychologii pozwalające na uzyskanie takiej reprezentatywnej próbki zachowań, o których można przyjąć (np. na podstawie założeń teoretycznych lub związków empirycznych), że są one wskaźnikami interesującej nas cechy psychologicznej.

Powinno to być narzędzie obiektywne, wystandaryzowane, trafne, rzetelne i znormalizowane, wyposażone w reguły obliczenia wartości mierzonej cechy oraz jasno określające zakres i rodzaj dopuszczalnych zachowań ze strony diagnosty (czyli zgodne z zasadami Psychometrii).

Badanie testowe powinno być sytuacją, w której osoba badana uczestniczy dobrowolnie, świadoma celu, jakim jest jej ocena. Przy interpretacji wyników danego testu czyni się także założenie o współpracy badanego z diagnostą.

Niektóre testy psychologiczne | edytuj kod

Zobacz więcej: test inteligencji oraz inteligencja (psychologia).

Testy projekcyjne:

Badania komputerowe | edytuj kod

Powstało wiele opracowań naukowych dotyczących badań psychologicznych przeprowadzanych przy pomocy komputerów. Zgodne z zasadami psychometrii wiarygodność takich badań musi być dowiedziona. Testy psychologiczne są udostępniane w firmache specjalizujących się w ich dystrybucji i/lub opracowywaniu, jednakże również w tym wypadku nie sprawdzono rzetelności i trafności oferowanych w ten sposób narzędzi[1].
Obecnie badania takie są coraz częściej spotykane.

Polskie ośrodki naukowe opracowały szereg programów komputerowych przeprowadzających podstawowe testy psychologiczne oraz przygotowujące wyniki w formie danych statystycznych, wartości czynników oraz wykresów.

Oprogramowanie tego typu ułatwia oraz automatyzuje długotrwały proces przeprowadzania testu, jednocześnie zapewniając o bezstronności i obiektywności wyników. Dzięki opcji skanowania specjalnie przygotowanego formularza osoba badana nie musi posiadać komputera lub może poddać się testowi w innym pomieszczeniu. Istnieje także w wielu programach możliwość ustawienia na "szybkie wprowadzanie" służące przepisaniu wyników z arkusza odpowiedzi do formularza w komputerze. Umożliwia to dalszą komputerową obróbkę uzyskanych danych.

Do takich programów można zaliczyć np. MMPI-2 przeprowadzający najbardziej zaawansowany test MMPI-2 dla osób dorosłych.

Przypisy | edytuj kod

  1. WojciechW. Oronowicz WojciechW., Udostępnianie testów psychologicznych dla osób niebędących psychologami – aspekty etyczne i profesjonalne, „Praca Socjalna RT”, s. 194 .
Kontrola autorytatywna (egzamin):
Na podstawie artykułu: "Test psychologiczny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy