Testy wydajnościowe


Testy wydajnościowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 30 cze 2020. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Testy wydajnościowe są przeprowadzane w celu oceny stopnia spełnienia wymagań wydajnościowych przez system lub moduł.

Istnieje kilka rodzajów wymagań wydajnościowych:

Testy wydajnościowe przeprowadza się zwykle w dwóch sytuacjach: na granicy wymagania wydajnościowego oraz powyżej wymagania wydajnościowego. W tym drugim przypadku testy są nazywane przeciążeniowymi.

Spis treści

Czym jest testowanie wydajności? | edytuj kod

Testowanie wydajności definiuje się jako rodzaj testowania oprogramowania, aby zapewnić, że aplikacje będą działać dobrze pod ich oczekiwanym obciążeniem.

Funkcje i funkcjonalność obsługiwane przez system oprogramowania to nie jedyny problem. Ważna jest wydajność aplikacji, na którą składają się m.in. czas reakcji, niezawodność, wykorzystanie zasobów czy skalowalność. Celem testów wydajnościowych nie jest znalezienie błędów, lecz wyeliminowanie tzw. "wąskich gardeł wydajności".

Głównym celem testów wydajnościowych jest sprawdzenie:

  • szybkości oprogramowania (ang. speed) - określa, czy aplikacja szybko reaguje na interakcje użytkownika,
  • skalowalności (ang. scalability) - określa maksymalne obciążenie użytkownika, jakie może obsłużyć aplikacja,
  • stabilność (ang. stability) - określa, czy aplikacja jest stabilna w obliczu różnych obciążeń.

Typy testów wydajnościowych | edytuj kod

  1. Testowanie obciążenia (ang. Load testing) - sprawdza zdolność aplikacji do działania przy oczekiwanych obciążeniach użytkowników. Celem jest zidentyfikowanie "wąskich gardeł wydajności" przed uruchomieniem aplikacji.
  2. Testowanie warunków skrajnych (ang. Stress testing) - polega na testowaniu aplikacji przy ekstremalnych obciążeniach, aby zobaczyć, jak radzi sobie z dużym ruchem użytkowników lub przetwarzaniem danych. Celem jest określenie punktu krytycznego aplikacji.
  3. Testy wytrzymałościowe (ang. Endurance testing) - mają na celu upewnienie się, że oprogramowanie może wytrzymać oczekiwane obciążenie przez długi czas.
  4. Testowanie Spike (ang. Spike testing) - testuje reakcję oprogramowania na nagłe duże skoki obciążenia generowane przez użytkowników.
  5. Testowanie wolumenu (ang. Volume testing) - podczas testowania wolumenu dane są uzupełniane w bazie danych, a monitorowane jest ogólne zachowanie oprogramowania systemu. Celem jest sprawdzenie wydajności aplikacji pod różnymi roluminami bazy danych.
  6. Testowanie skalowalności (ang. Scalability testing) - celem testowania skalowalności jest określenie skuteczności aplikacji w "zwiększaniu skali", aby zwiększyć obciążenia użytkowników. Testowanie pomaga również zaplanować dodawanie pojemności do systemu oprogramowania.[1]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. [1] Performance Testing Guru99.com
Na podstawie artykułu: "Testy wydajnościowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy