Tetiana Szełechowa


Tetiana Szełechowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tetiana Szełechowa z d. Rastopszyna (ukr. Тетяна Шелехова z d. Растопшина; ros. Татьяна Шелехова z d. Растопшина, Tatjana Szelechowa z d. Rastopszyna, ur. 4 kwietnia 1946 w Kijowie) – ukraińska łyżwiarka szybka reprezentująca ZSRR, wicemistrzyni świata i brązowa medalistka mistrzostw Europy.

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze Tetiana Szełechowa osiągnęła w 1973 roku, kiedy zdobyła srebrny medal podczas wielobojowych mistrzostw świata w Strömsund. W zawodach tych rozdzieliła na podium dwie reprezentantki Holandii: Atje Keulen-Deelstrę oraz Trijnie Rep. Szełechowa zajęła tam trzecie miejsce w biegu na 1000 m, czwarte na 3000 m, piąte na 1500 m, a na dystansie 500 m była ósma. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach Europy w Medeo zajęła trzecie miejsce, plasując się za Keulen-Deelstrą i swą rodaczką, Niną Statkiewicz. W poszczególnych biegach była tam szósta na 500 m, czwarta na 1500 m, druga na 1000 m oraz szósta w biegu na 3000 m. Szełechowa wygrała bieg na 1000 m podczas rozgrywanych w 1966 roku mistrzostw świata w Trondheim, jednak w pozostałych biegach plasowała się na przełomie pierwszej i drugiej dziesiątki, co pozwoliło jej zająć ósme miejsce w wieloboju. W 1976 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku, gdzie była piętnasta w biegu na 1000 m oraz szesnasta na trzykrotnie dłuższym dystansie.

W 1974 roku zdobyła srebrny, a w 1973 brązowy medal mistrzostw ZSRR w wieloboju. Ponadto w 1973 była druga w sprincie, a rok później zdobyła brązowy medal[1].

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ШЕЛЕХОВА Татьяна - Спортивная Россия (ros.)
Na podstawie artykułu: "Tetiana Szełechowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy