Tetrachondraceae


Tetrachondraceae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tetrachondraceaerodzina roślin z rzędu jasnotowców (Lamiales). Obejmuje dwa rodzaje z trzema gatunkami[1]. Wszystkie gatunki występują w odległych wzajemnie obszarach. Tetrachondra hamiltonii rośnie na nowozelandzkich wyspach: Północnej, Południowej i Stewart. Tetrachondra patagonica występuje w południowej Argentynie. Polypremum procumbens zasiedla rozległy obszar od wschodniej i południowej części USA poprzez Amerykę Środkową po Surinam na południu[3]. Mimo rozstrzelenia zasięgów na oddalonych obszarach pokrewieństwo między taksonami jest bardzo duże i nie budzi wątpliwości[1]. Rośliny z tej rodziny nie mają znaczenia ekonomicznego[3].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Byliny o pędach nisko płożących się (do 20 cm wysokości) i korzeniących się w węzłach (Tetrachondra) oraz o pędach podnoszących się, z korzeniem palowym (Polypremum)[3].
Liście
Naprzeciwległe, z linią łączącą nasady liści w węźle. Blaszka liściowa jajowata do eliptycznej (Tetrachondra) lub równowąska (Polypremum)[3]. Blaszka liściowa drobna, liście krótkoogonkowe lub niemal siedzące[1].
Kwiaty
Drobne, promieniste, 4-krotne, wyrastają pojedynczo lub w krótkich wierzchotkowatych kwiatostanach w kątach liści. Działki kielicha i płatki korony w liczbie 4. Także 4 są pręciki, których krótkie nitki wyrastają przy krawędzi korony. Zalążnia jest górna u Tetrachondra i wpół dolna u Polypremum. W pierwszym wypadku cztery owocolistki nie są do końca zrośnięte i zawierają pojedyncze zalążki, a w drugim są zrosłe i rozwija się w nich wiele zalążków[3].
Owoce
U Tetrachondra owoc rozpada się na cztery jednonasienne orzeszki. U Polypremum owocem jest wielonasienna torebka[3].

Systematyka | edytuj kod

W przeszłości oba rodzaje były sytuowane w różnych miejscach klasyfikacji roślin, przy czym rodzaj Tetrachondra wyodrębniano od 1924 w osobną rodzinę Tetrachondraceae sytuowaną blisko jasnotowatych Lamiaceae, głównie ze względu na podobieństwa owoców. Rodzaj Polypremum był bardzo różnie klasyfikowany do rodzin loganiowatych Loganiaceae i budlejowatych Buddlejaceae. Połączone zostały w jedną rodzinę w systemach APG po analizie wyników pokrewieństwa na podstawie kryteriów molekularnych, wspartych także licznymi synapomorfiami w budowie tych roślin[1].

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)[1]


Wykaz rodzajów[1]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-12-28].
  2. a b James L. Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium – T. University of Maryland. [dostęp 2016-12-28].
  3. a b c d e f Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 317. ISBN 1-55407-206-9.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Tetrachondraceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy