Tetyda (księżyc)


Tetyda (księżyc) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tetyda (też: Tethys; Saturn III) – piąty co do wielkości księżyc Saturna. Jest prawie pięć razy mniejsza od Tytana. Mała gęstość Tetydy pozwala przypuszczać, że jest to księżyc lodowy, podobnie jak Dione i Rea, i składa się ona prawie w całości z lodu wodnego.

Księżyc ten odkrył Giovanni Cassini 21 marca 1684 roku[2].

Nazwa pochodzi od Tetydy (Tetys), która była tytanidą oraz żoną i siostrą Okeanosa w mitologii greckiej.

Tedyda na zdjęciu z sondy Cassini, widoczny krater Odyseusz

Spis treści

Powierzchnia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ukształtowanie powierzchni Tetydy.

Zachodnia półkula jest zdominowana przez potężny, choć płytki, krater uderzeniowy Odyseusz, którego średnica wynosząca 400 km to prawie 2/5 średnicy Tetydy. Fakt, że tak potężne uderzenie nie rozerwało księżyca na kawałki pozwala sądzić, że w momencie uderzenia był on w stanie płynnym lub przynajmniej półpłynnym. Kratery uderzeniowe, które wtedy powstały, „wygładzały” swoje kształty. Drugim elementem charakterystycznym Tetydy jest wielka dolina Ithaca Chasma, o długości 2000 km – czyli 3/4 obwodu Tetydy, szeroka na 100 km i głęboka na 3–5 km. Gdy księżyc powoli zamarzał, powierzchnia musiała pękać, ponieważ objętość rosła – prawdopodobnie w ten sposób powstał ten ogromny kanion. Alternatywna teoria zakłada, że uderzenie, które wybiło krater Odyseusz wygenerowało siły, które spowodowały powstanie doliny Ithaca Chasma, zwłaszcza że krater i dolina leżą po przeciwnych stronach księżyca[2].

Orbita | edytuj kod

Księżyc krąży wokół Saturna po orbicie kołowej, z okresem obiegu 45h 18m 26s. Dwa nieregularne księżyce planety, Telesto i Kalipso, poruszają się po tej samej orbicie co Tetyda w punktach Lagrange’a, są więc tzw. księżycami trojańskimi. Telesto znajduje się w punkcie L4, a Kalipso w punkcie L5 orbity.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Planetary Satellite Mean Orbital Parameters (ang.). Jet Propulsion Laboratory, 2013-08-23. [dostęp 2016-02-22].
  2. a b Tethys (ang.). W: Solar System Exploration [on-line]. NASA. [dostęp 2018-12-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tetyda (księżyc)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy