Teukros (syn Telamona)


Teukros (syn Telamona) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teukros (gr. Τεῦκρος Teúkros, łac. Teucrus, Teucer) – w mitologii greckiej uczestnik wojny trojańskiej, łucznik; bohater Iliady Homera.

Uchodził za syna Telamona (króla Salaminy, na wyspie Salamina) i jego drugiej żony Hezjone (córki króla Troi Laomedona)[1][2]. Był przyrodnim bratem Ajasa Wielkiego[1][2].

Według wersji z Iliady Homera Teukros był najlepszym łucznikiem i oszczepnikiem[1][2]. W wojnie trojańskiej walczył u boku swego przyrodniego brata. Podczas walk zabił włócznią Medesykastę, córkę Priama i Hekabe. Gdy jego brat Ajaks, zmęczony trudami walk zasnął i bogini Atena zesłała na niego szał, w wyniku którego popełnił samobójstwo, Teukros urządził mu uroczysty pogrzeb i wziął udział w zawodach łuczniczych na jego cześć.

Według innych wersji, Teukros aż do śmierci brata pod Troją nie brał czynnego udziału w wojnie trojańskiej. W tym czasie przebywał w Azji Mniejszej w Myzji, gdzie uczestniczył w pirackiej wyprawie. Powrócił pod Troję na krótko przed śmiercią Ajaksa. Był jednym z tych wojowników, którzy znajdowali się wewnątrz konia trojańskiego, specjalnie skonstruowanego, aby podstępnie zdobyć Troję.

Po klęsce Troi Teukros powrócił do Salaminy w greckiej Attyce, gdzie władał jego ojciec. Został przez ojca oskarżony o to, że nie pomścił śmierci swego brata Ajaksa, na skutek czego został z Salaminy wygnany. Opuścił Salaminę, skąd dotarł na Cypr, gdzie założył nowe miasto Salaminę Cypryjską[1][2]. Tam wziął za żonę córkę króla Cypru Eune[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 345–346. ISBN 83-04-04673-3.
  2. a b c d Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 440. ISBN 80-8046-098-1. (słow.); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).

Bibliografia | edytuj kod

  1. Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990. ISBN 83-01-03529-3.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Teukros (syn Telamona)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy