Texas A&M University


Na mapach: 30°36′30,79″N 96°20′57,57″W/30,608553 -96,349325

Texas A&M University w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Texas A&M University, czyli Texas Agricultural and Mechanical University, zwany A&M albo TAMUuniwersytet w College Station w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych.

Flagowy uniwersytet systemu Uniwersytetów w Teksasie. Siódmy co do wielkości uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, rocznie uczy się w nim ok. 50 tys. studentów[1]. Znany z osiągnięć w naukach ścisłych, biologicznych, medycynie, wojskowych. Naukowcy z TAMU biorą udział w programach badawczych NASA. Jeden z trzech najlepszych uniwersytetów w Teksasie. W rankingach uniwersytet plasuje się w pierwszej dwudziestce amerykańskich publicznych szkół wyższych[2].

TAMU to pierwsza publiczna szkoła wyższa w Teksasie. Powstała w latach 70. XIX wieku jako Agricultural and Mechanical College of Texas, który zajmował się przede wszystkim kształceniem rolników i wojskowych[3] Dzisiejsza nazwa została nadana szkole w 1963 roku. W latach 60. XX wieku szkoła przekształciła się w uniwersytet i nabrała dzisiejszego charakteru. Słowa agricultural (rolniczy) i mechanical (mechaniczny) w nazwie zachowano ze względów historycznych[4]. Od słowa agricultural pochodzi też zwyczajowe określenie absolwentów uniwersytetu: Aggies.

W 1997 roku na TAMU powstała Biblioteka Prezydencka George’a H.W. Busha, jedna z trzynastu bibliotek prezydenckich w USA. Były prezydent Stanów Zjednoczonych i jego żona Barbara Bush byli zaangażowani w życie uniwersytetu[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. About Texas A&M University – College Station, TX
  2. Washington Monthly
  3. City of College Station : History
  4. Marketing & Communications: Texas A&M University
  5. George H.W. Bush Library Center, bushlibrary.tamu.edu [dostęp 2018-05-07]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (public research university):
Na podstawie artykułu: "Texas A&M University" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy