Thalaikoothal


Thalaikoothal w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thalaikoothal (tam: தலைக்கூத்தல், dosł. „kąpiel głowy”, „prysznic”) – tradycyjna praktyka morderstwa starszych lub niedołężnych członków rodziny, stosowana w niektórych południowych dystryktach indyjskiego stanu Tamilnadu.

Morderstwo praktykowane jest w stosunku do starszych lub niedołężnych osób, które nie są w stanie opiekować się sobą i muszą być utrzymywane przez rodzinę[1][2]. Najczęściej ofiarami thalaikoothal są starsi mężczyźni, co jest spowodowane kilkoma czynnikami - opiekunkami starszych mężczyzn są zazwyczaj ich synowe, które są niechętne, aby się nimi zajmować, co jest spowodowane lokalnymi tabu kulturalnymi; mężczyźni są zazwyczaj właścicielami większości majątku rodziny, co może stanowić dodatkową zachętę, aby ich zabić oraz uważa się, że nie posiadają oni zazwyczaj żadnych umiejętności potrzebnych w utrzymaniu gospodarstwa domowego[2].

Istnieje kilka tradycyjnych sposobów morderstwa - zazwyczaj, mordowana osoba jest rano kąpana w ciepłym oleju, a później podaje jej się wodę kokosową, co powoduje niewydolność nerek, wysoką gorączkę i kończy się śmiercią w ciągu jednego lub dwóch dni[3][1]. Dodatkowo głowa ofiary może być polewana zimną wodą, co obniża temperaturę ciała, powodując atak serca[2]. Inne stosowane metody to karmienie mlekiem przy równoczesnym zatkaniu nosa, powodujące problemy z oddychaniem („terapia mleczna”), czy nawet podanie trucizny[2].

Praktyka thalaikoothal jest w Indiach nielegalna[2], ale jest akceptowana w niektórych lokalnych społecznościach i zazwyczaj nie jest zgłaszana na policję[4]. W niektórych przypadkach rodzina informuje przyszłą ofiarę o zamiarze jej zamordowania[5], w niektórych przypadkach ofiary same proszą, aby je zabić[2]. Ciche przyzwolenie społeczne na praktykę thalaikoothal powoduje, że jest ona nadużywana w przypadku osób, które posiadają znaczny majątek - znany jest przypadek 80-letniego mężczyzny, który uciekł z domu po tym, jak podsłuchał dyskusję członków rodziny planujących podział jego ziemi po jego śmierci przez thalaikoothal[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b In Southern India, relatives sometimes quietly kill their elders (ang.). latimes.com, 2013-01-14.
  2. a b c d e f No mercy killing, this (ang.). thehindu.com, 2010-03-20.
  3. Mother, shall I put you to sleep? (ang.). tehelka.com, 2010-11-20. [dostęp 2015-02-01].
  4. a b After thalaikoothal scare, 80-year-old fights back (ang.). deccanchronicle.com, 2010-06-15. [dostęp 2015-02-01].
  5. Family murders of elders to be probed (ang.). deccanchronicle.com, 2010-06-15. [dostęp 2010-02-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Thalaikoothal" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy