The 99


The 99 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The 99 (arab. الـ ٩٩, al 99), zapisywane również jako The Ninety-Nine (arab. التسعة وتسعون, al-tisa'a wa tisaun) – komiks wydawany przez Teshkeel Comics, którego bohaterowie zostali oparci na kulturze i religii Islamu.

Twórcą serii jest dr Naif Al-Mutawa[1], założyciel i Dyrektor generalny Teshkeel Media Group. Do zespołu twórców The 99 należą m.in. Fabian Nicieza, Stuart Moore, June Brigman, Dan Panosian, John McCrea, Ron Wagner, Sean Parsons and Monica Kubina, z których wszyscy pracowali wcześniej w Marvel Comics i DC Comics.

DC Comics ogłosiło, że planuje wydać komiks JLA/The 99, w którym The 99 będą współpracować z Justice League[2][3].

Barack Obama w czasie przemówienia na Presidential Summit on Entrepreneurship zwrócił uwagę zebranych na The 99[4].

Spis treści

Bohaterowie | edytuj kod

Pomimo tego, że seria jest oparta na świecie islamu, jest prezentowana jako odwołująca się do uniwersalnych cnót, religia poszczególnych bohaterów nie jest wprost przedstawiana[5].

The 99 to zwykli nastolatkowie i dorośli z różnych części świata, którzy stają się właścicielami jednego z 99 mistycznych kamieni Noor (Ahjar Al Noor, Kamieni Światła), które dają im specjalną moc. Wszystkie problemy jakie napotkają The 99, będą rozwiązywane przez współpracę trzech lub więcej bohaterów. W ten sposób seria ma promować wartości takie jak współpraca i jedność.

Koncepcja The 99 opiera się na 99 atrybutach Allaha. Wiele spośród nich to cechy, do których zachęcają różne religie. Każdy z bohaterów otrzymuje przydomek z tej listy. Zgodnie z islamską tradycją, arabskie wersje aliasów są pisane bez przedimka "Al-", ponieważ forma ta może być używana tylko w stosunku do Allaha. Ma to przypominać, że The 99 są śmiertelnikami, którzy przedstawiani jako wzory do naśladowania mają swoje zalety i słabości.

Jedna z bohaterek, Batina Ukryta (Batina the Hidden), jest wymieniana w wywiadach jako przykład różnorodności przedstawienia kobiet w komiksie; będzie jedną z pięciu bohaterek (spośród planowanych 50), które noszą burkę[6].

Dostępność | edytuj kod

Są dostępne zarówno papierowe wersje, w języku angielskim i arabskim[7], jak również wersje elektroniczne (pierwszy numer "THE 99 Origins" można ściągnąć za darmo)[8].

Powiązane produkcje | edytuj kod

Pierwsze z sześciu planowanych wesołych miasteczek opartych o koncepcję The 99 zostało otwarte w marcu 2009 w Kuwejcie[9]. Trwa produkcja serialu animowanego[10] przy współpracy z firmą Endemol[11][12]. Do tej pory ukazał się jedynie zwiastun[13].

Przypisy | edytuj kod

 1. BBC NEWS | World | Middle East | 'Why I based superheroes on Islam'
 2. The Source » Blog Archive » THE JUSTICE LEAGUE AND THE 99 TO JOIN FORCES IN UPCOMING MINI-SERIES,The Source, DC Comics
 3. DC Comics' superheroes join forces with characters inspired by Allah | World news, The Guardian
 4. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-27]  (fr.).
 5. Report on the 99 FRONTLINE/WORLD . Kuwait: The 99 . Story Home Page . PBS
 6. Islamic Superheroes Going Global
 7. The 99 Goes Online - Headlines - Broken Frontier
 8. THE 99
 9. 'THE 99 VILLAGE' Theme Park Opens In Jahra"
 10. Islamic Superheroes Going Global -TIME, Time
 11. Endemol Adapting THE 99 Comic Books for TV
 12. World's first Muslim superheroes, the 99, are headed for British television screens - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 13. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-27]  (fr.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "The 99" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy