The Architects' Collaborative


The Architects' Collaborative w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania W. Gropius i TAC:
Budynek wielorodzinny na osiedlu Hansaviertel w Berlinie W. Gropius, A. Cvijanović i TAC: Archiwum Bauhausu w Berlinie

TAC (od The Architects' Collaborative - ang. Kolektyw Architektów, Wspólnota Architektów) – amerykańskie biuro architektoniczne działające w latach 1946-1995 w Cambridge, założone przez Waltera Gropiusa i siedmioro jego uczniów.

Dalszymi wspólnikami w firmie byli Norman C. Fletcher (ur. 8 grudnia 1917, zm. 31 maja 2007), Jean B. Fletcher (ur. 1915, zm. 13 września 1965), John C. Harkness (ur. 30 listopada, 1916), Sarah P. Harkness (ur. 8 lipca, 1914), Robert S. McMillan (ur. 3 kwietnia 1916, zm. 14 marca 2001), Louis A. McMillen (ur. 21 października 1916, zm. 8 maja 1998) oraz Benjamin C. Thompson (ur. 3 lipca 1918, zm. 21 sierpnia 2002).

TAC zrealizowało wiele budynków o bardzo zróżnicowanych programach funkcjonalnych. Jednym z najczęściej podejmowanych zadań były publiczne placówki oświatowe.

TAC przyczyniło się do rozpowszechnienia stylu międzynarodowego w Ameryce Północnej.

Sposób pracy | edytuj kod

Gropius zakładając biuro, w którym był tylko jednym z partnerów, realizował demokratyczne ideały. W nazwie biura, nie zawierającym nazwiska Gropiusa, zawarł swój program kolektywnej pracy architektów. Początkowo biuro było tak zorganizowane, że ośmiu partnerów kierowało nim na rotacyjnie, każdy przez tydzień w ośmiotygodniowym cyklu. Partner stojący w danym momencie na czele kolektywu reprezentował je w tym czasie wobec inwestorów, a także podejmował kluczowe decyzje dotyczące projektów. W każdy czwartek partnerzy spotykali się i dyskutowali nad aktualnymi projektami. Z czasem firma rozrosła się jednak na tyle, że organizacja dyskusji, w których wszyscy mieliby równorzędne prawo głosu stała się niemożliwa. Doprowadziło to do powstania wewnątrz biura nieoficjalnych grup roboczych, w których poszczególni architekci działali właściwie niezależnie.

Główne dzieła | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "The Architects' Collaborative" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy