The Asylum


The Asylum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Asylumamerykański producent i dystrybutor filmowy, skupiający się na produkcjach niskobudżetowych, najczęściej przeznaczonych bezpośrednio na DVD. Studio znane jest z niskobudżetowych wersji hollywoodzkich hitów, które prasa amerykańska określiła terminem mockbuster[1][2][3] (trawestacja słowa „blockbuster”, którą można przetłumaczyć jako „pseudoprzebój” bądź „niby-przebój”).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Studio założone zostało w 1997 roku przez Davida Michaela Latta i Davida Rimawiego[1]. Początkowo skupiło się na produkcji przeznaczonych bezpośrednio na rynek domowy filmów, głównie horrorów, jednakże nie mogło równać się z potentatami, jak chociażby Lions Gate Entertainment[1]. W 2005 roku studio wyprodukowało niskobudżetową adaptację Wojny światów H.G. Wellsa, bazując na tym samym materiale, co film Stevena Spielberga. Blockbuster Inc., największa amerykańska sieć wypożyczalni video, zamówiła sto tysięcy kopii filmu The Asylum, zaś takie zainteresowanie filmem sprawiło, że Latt i Rimawi wiedzieli, jaki kierunek mają obrać[1].

The Asylum stało się znane w USA w 2007 roku, kiedy to tamtejsza prasa zaczęła odnotowywać podobieństwa między filmami studia a wielkimi kinowymi przebojami. Przykładowo film Transmorphers, pod wieloma względami zbliżony do Transformers, zadebiutował w kinach na dwa dni przed premierą filmu Michaela Baya[1][2]. Latt stwierdził: „Nie zamierzam nikogo nabierać, po prostu staram się zrobić wszystko, aby ludzie oglądali moje filmy. Inni robią to cały czas, tyle że są bardziej subtelni. Inne studio może zrobić podobny do Transformers film o wielkich robotach i nazwać go Robot Wars, my nazwaliśmy nasz "Transmorphers”[1].

W 2008 roku studio 20th Century Fox zagroziło The Asylum procesem sądowym, czego przyczyną był film Dzień, w którym Ziemia zamarła, nawiązujący do remake’u Dnia, w którym zatrzymała się Ziemia[4].

Produkcje | edytuj kod

Produkcje studia przez prasę amerykańską nazywane są filmami klasy B bądź mockbusterami[1][3]. Latt stwierdził, że woli, aby filmy The Asylum nazywać „krewniakami” (ang. tie-in), bo chociaż nawiązują do przebojów kinowych, opowiadają inne historie[1]. Filmy studia zazwyczaj pojawiają się na DVD na kilka dni przed premierą kinową filmu, do którego nawiązują, zaś główną formą ich promocji jest marketing szeptany[3].

The Asylum produkuje również filmy, w których silnie zaakcentowane są motywy religijne. Powstały w 2007 roku film katastroficzny Apokalipsa stworzony został w stylu Dnia zagłady, jednakże – według słów Latta – część widzów oczekiwała filmu religijnego, w wyniku czego firma skonsultowała się z księżmi i rabinami, aby odpowiednio opracować takie elementy. Od tego czasu przy The Asylum działa Faith Films, współpracujące z wytwórnią przy filmach, w których pojawia się tematyka religijna[1].

Produkowane przez studio filmy bywają bardziej wulgarne od swoich wysokobudżetowych „krewniaków”, ponieważ The Asylum nie zabiega u MPAA o przyznanie im kategorii PG-13 (duże studia starają się uzyskać niższe ograniczenie wiekowe, co przekłada się na większą ilość widzów i większe przychody)[3]. Rolf Potts, dziennikarz „The New York Times”, opisuje Transmorphers jako film „bez znanych aktorów, z beznadziejnym montażem dźwięku, tandetnymi efektami specjalnymi i wciśniętymi w fabułę lesbijkami”[1].

W niektórych filmach The Asylum pojawiają się znane osoby, jak np. w filmie Wyścig śmierci z 2008 roku, gdzie główne role zagrali wrestler Scott Levy oraz hiphopowy duet Insane Clown Posse.

W Polsce filmy studia początkowo dystrybuowane były przez IDG Poland w różnych seriach magazynu „Kino Domowe”, obecnie dostępne są w niektórych serwisach VOD (m.in. ipla) oraz emitowane przez TV Puls.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j Rolf Potts. The New B Movie. „The New York Times”. [dostęp 2009-04-13]. 
  2. a b Romulus Caplescu. Invazia pseudoclonelor. „Adevărul”. [dostęp 2009-04-13]. [zarchiwizowane z adresu 2013-07-16]. 
  3. a b c d Movie 'Mockbusters' Put Snakes on Trains. National Public Radio. [dostęp 2009-04-13].
  4. Fox takes action against 'Day the Earth Stopped' . The Hollywood Reporter, 11 listopada 2008. [dostęp 2009-04-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "The Asylum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy