The Beast (album)


The Beast (album) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Beast – szósty album studyjny deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 2004 roku nakładem wytwórni muzycznych Metal Blade Records, Metal Mind Productions i Avalon/Marquee Inc. Płytę poprzedził singel zatytułowany Beware the Beast zawierający m.in. utwory „Dark Transmisson” i „Stranger in the Mirror”[16].

Według informacji zespołu w sierpniu 2004 roku album został nielegalnie rozpowszechniony w internecie za sprawą dziennikarza muzycznego, któremu został udostępniony materiał promocyjny[17]. Był to pierwszy album studyjny grupy zrealizowany z perkusistą Dariuszem Brzozowskim. Basista – Marcin Nowak, wymieniony w książeczce płyty – nie brał udziału w nagraniach. The Beast uzyskał również nominację do Fryderyka w kategorii album roku rock/metal[18].

Spis treści

Realizacja | edytuj kod

Piotr Wiwczarek podczas koncertu w ramach trasy koncertowej Blitzkrieg 2 w Polsce promującej The Beast, 11 września 2004 roku

W lutym 2004 roku w białostockim Hertz Studio grupa przystąpiła do prac nad albumem roboczo zatytułowanym Spiritual Decease[19][20]. Tuż przed rozpoczęciem nagrań śladów perkusji wypadkowi uległ wieloletni perkusista grupy Krzysztof Raczkowski[21]. Kontuzja ręki uniemożliwiła mu realizację nagrań. Po wypadku Raczkowskiego zespół opublikował następujące oświadczenie: „W 3 dniu sesji nagraniowej nowej płyty Doc uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, doznając poważnego urazu ręki oraz nogi. Tylko szybka interwencja w szpitalu spowodowała, że następstwa wypadku nie będą prawdopodobnie tak groźne, jak to wyglądało. Ręka Doca pozostanie w gipsie przez około 6 tygodni, a następnie zostanie poddana rehabilitacji”[22].

Raczkowski zrelacjonował zdarzenie następująco: „Studio Hertz mieści się w najniższej kondygnacji willi przy ul.Struga. Właściciele studia mieszkają piętro wyżej i owego feralnego dnia rano aby zacząć nagrania w dobrym stylu zamówiłem u nich filiżankę kawy. Schodząc z nią po schodach do studia nie zachowałem należytej ostrożności (obie ręce miałem zajęte filiżanką na spodku) i ześlizgnąłem się ze schodka, spadłem ze schodów na sam dół. Żeby nie złamać karku instynktownie wyciągnąłem przed siebie ręce i upadłem całym impetem na filiżankę z kawą, która zdążyła już się wcześniej roztrzaskać. Rezultatem było ogólne silne potłuczenie prawej łydki i najgorsze – przecięcie mięśnia zginacza głębokiego palca środkowego i nadcięcie ścięgna. Wizyta na pogotowiu i potem w szpitalu zakończyła się zabiegiem polegającym na zszyciu palca rozciętego w szczególnie niefortunnym miejscu i założeniu gipsu na całe prawe przedramię i dłoń[23].”

W udzielonym w 2010 roku wywiadzie Piotr Wiwczarek przyznał że Raczkowski w trakcie zdarzenia był pod wpływem alkoholu[24]. Uzależnienie było jedną z przyczyn usunięcia muzyka z zespołu w 2005 roku[24]. Po przeprowadzonych przesłuchaniach Raczkowskiego w trakcie sesji nagraniowej The Beast zastąpił znany z występów w grupie muzycznej Vesania Dariusz Brzozowski. 10 maja 2004 roku w RG Studio w Gdańsku grupa z Brzozowskim w składzie ponownie przystąpiła do prac nad albumem[25][26]. Brzozowski o okolicznościach dołączenia do zespołu Vader wypowiedział się następująco: „Na przesłuchanie, które odbywało się w sali prób w Warszawie, przyjechał Peter i Mariusz Kmiołek! Zacząłem się rozgrzewać. Miliard myśli w głowie... Oczywiście na początek zagrywki, które umiem najlepiej, żeby się „pokazać”. Jednak za chwilę trzeba było zagrać numery, które miałem przygotować... A były to „Silent Empire”, „Dark Age”, „When Darkness Calls”. Ręce zaczęły mi się pocić jak nigdy”[27].

Muzykę na płytę skomponował lider grupy Piotr Wiwczarek, który napisał również słowa do dwóch utworów („Out of the Deep”, „Firebringer”)[28]. Pozostałe teksty napisali Paweł Frelik (utwory „Dark Transmission”, „The Sea Came in at Last”, „I Shall Prevail”, „The Zone”, „Insomnia” i „Apopheniac”) oraz Łukasz Szurmiński (utwory „Stranger in the Mirror” i „Choices”)[28]. Sesja nagraniowa trwała do 6 czerwca 2004 roku[3][29]. W lipcu w warszawskim JG Lab Studio Jacek Gawłowski wykonał mastering gotowych utworów.

Promocja | edytuj kod

Dariusz Brzozowski podczas koncertu w ramach trasy koncertowej Blitzkrieg 2 w Polsce promującej The Beast, 11 września 2004 roku

Wydawnictwo ukazało się 8 września 2004 roku w Japonii, 20 września w Polsce oraz dzień później w Europie i Stanach Zjednoczonych. Płytę poprzedził singel zatytułowany Beware the Beast, który został wydany w nakładzie limitowanym do 5000 egzemplarzy[30][31]. Singel ukazał się 25 sierpnia 2004 roku nakładem Empire Records wraz z 4 numerem magazynu „Thrash'em All[32].

W Polsce płyta ukazała się nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Productions w wersji jednopłytowej oraz z dołączoną płytą CD (anonsowaną początkowo jako płyta DVD), która zawierała reportaż z sesji nagraniowej albumu, teledyski do utworów „Dark Transmission” i „Choices” w reżyserii Jacka Głodka oraz fragmenty występu zespołu na festiwalu Metalmania 5 kwietnia 2003 roku[33][34]. W materiale dokumentującym pracę w studiu wziął udział Marcin Nowak, który jednakże nie zarejestrował żadnych śladów gitary basowej[35]. Film sugerujący udział Nowaka w pracach miał zdaniem lidera zespołu Vader – Piotra Wiwczarka służyć jako promocja i próba ukazania całego zespołu[35]. W Stanach Zjednoczonych i Europie płyta The Beast ukazała się nakładem Metal Blade Records, natomiast w Japonii nakładem Avalon/Marquee Inc. ukazała się w wersji wzbogaconej o utwór „Stranger in the Mirror”.

Jesienią grupa odbyła trasę koncertową po Polsce pod nazwą Blitzkrieg 2. Wraz z Vader wystąpiły grupy Crionics, Ceti i Lost Soul[36]. Trasa rozpoczęła się 3 września 2004 roku w Warszawie, a zakończyła 19 września w Olsztynie[37]. Ponadto Vader wystąpił w takich miastach jak: Białystok, Lublin, Rzeszów, Kielce, Kraków, Opole, Katowice, Toruń, Łódź, Wrocław, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Bydgoszcz i Gdańsk[37]. Występy zespołu zgromadziły w sumie ponad 7000 fanów[38].

Odbiór | edytuj kod

Pierwsze solo gitarowe z utworu „Choices” w wykonaniu Maurycego „Mausera” Stefanowicza

Płyta dotarła do 8. miejsca zestawienia najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS)[39]. Album wypadł z listy pięć tygodni później. Przez jeden tydzień wydawnictwo gościło na japońskiej liście sprzedaży Oricon, gdzie uplasowało się 207. na miejscu[40]. Album uzyskał szereg pozytywnych ocen ze strony krytyków muzycznych, które ukazały się m.in. w piśmie „Teraz Rock” i serwisach Chronicles of Chaos i Metal Crypt[6][9][8]. Podkreślono m.in. melodyjne partie solowe w wykonaniu gitarzysty Maurycego „Mausera” Stefanowicza i dobrą grę basisty Marcina „Novy'ego” Nowaka, który w rzeczywistości nie zagrał na albumie[6].

Dziennikarz pisma „Metal Hammer” Arkadiusz Lerch zaznaczył nawiązania do gatunków thrash i heavy metal[41]. Natomiast recenzent magazynu „Teraz Rock” Adam Brzezieński napisał o płycie następująco: „Riffy bardzo charakterystyczne, głos Petera bez zmian w porównaniu z ostatnimi wydawnictwami. Od razu przyciąga uwagę doskonała gra Daraya i pochody basowe. Istotne novum to inne, niż dotychczas, solówki gitarowe. Mauser i Peter zrezygnowali z „wajchy” na rzecz interesujących, często melodyjnych i zapadających w pamięć zagrywek[6]. Z niejednoznaczną oceną materiał spotkał się na łamach serwisu Nuta.pl, recenzent The Beast Łukasz Maciuba napisał: „Do mankamentów zaliczę nieco nazbyt akademicką poprawność nowego nabytku Vadera, perkusisty Daraya. Grając poprawnie, nie nadał żadnej cielesności swoim aranżacjom perkusyjnym. Mówiąc krótko: zabrakło większej swobody i plemienności w czuciu bębnów”[10].

Wśród fanów zespołu The Beast spotkał się z niejednoznacznym odbiorem. Nagrania otrzymały 3.84 punktów na podstawie 185. głosów w serwisie Interia.pl[42]. W 2004 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album roku rock/metal[18]. Produkcja zajęła ponadto 6. miejsce w plebiscycie czytelników magazynu branżowego Teraz Rock w kategorii album roku[43]. Natomiast w plebiscycie polskiej edycji pisma Metal Hammer wydawnictwo zajęło 3. miejsce[44]. Wyróżniony został także utwór „Dark Transmission”, który uplasował się na 2. miejscu w kategorii Przebój roku[44].

Lista utworów | edytuj kod

Marcin Nowak podczas koncertu w ramach trasy koncertowej Blitzkrieg 2 w Polsce promującej The Beast, 11 września 2004 roku

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[5][45][46][28][47].

Twórcy | edytuj kod

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[45][5][28][48].

Wydania | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Avalon Marquee catalogue (jap.). marquee.co.jp. [dostęp 2014-03-07].
 2. Vader – The Beast (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2009-03-24].
 3. a b 10 maja: Poczęcie Bestii! (pol.). vader.pl, 10 maja 2004. [dostęp 2009-10-20].
 4. a b Łukasz Dubaniowski: Vader – Beware the Beast (Singel) (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2009-11-05].
 5. a b c THE BEAST – CD 2004 (pol.). vader.pl. [dostęp 2009-10-20].
 6. a b c d Brzeziński Adam. Vader – The Beast recenzja. „Teraz Rock”. 9/2004, 1 października 2004. Wiesław Weiss. ISSN 1730-394X. OCLC 69529356 (pol.). 
 7. Paweł Piotrowicz: Vader – The Beast recenzja (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-05-02].
 8. a b Jackie Smit: Vader – The Beast review (ang.). chroniclesofchaos.com. [dostęp 2009-10-20].
 9. a b Michel Renaud: Vader – The Beast review (ang.). metalcrypt.com. [dostęp 2009-10-20].
 10. a b Łukasz Maciuba: Vader – The Beast recenzja (pol.). nuta.pl. [dostęp 2009-11-05].
 11. Tim Piegon: Vader – The Beast review (ang.). metalreview.com. [dostęp 2009-11-05].
 12. Dariusz Świtała: Vader – The Beast recenzja (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-03-20].
 13. Tim Pigeon: Vader – The Beast review (ang.). lastrit.es. [dostęp 2014-03-20].
 14. Greg Pratt: Vader – The Beast review (ang.). exclaim.ca. [dostęp 2014-03-20].
 15. Vader: Szczegóły Bestii! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 16. Posłuchaj Vadera! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 17. Vader spiratowany (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 18. a b Nominowani i laureaci 2004, Album Roku Metal (pol.). zpav.pl. [dostęp 2009-01-07].
 19. Vader nagrywa (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
 20. Vader: Choroba duchowa (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
 21. Vader: Wypadek w studiu, wymiana perkusisty (pol.). onet.pl, 18 lutego 2004. [dostęp 14 marca 2008].
 22. Vader: Wypadek Docenta (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
 23. 15 lat w VADER! (pol.). vader.pl. [dostęp 2014-05-25].
 24. a b Roberto Martinelli: Vader interview (ang.). maelstromzine.com. [dostęp 2014-05-25].
 25. Vader w studiu! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-30].
 26. Vader: „Bestia” dobra na jesień (pol.). onet.pl, 29 czerwca 2004. [dostęp 14 marca 2008].
 27. Marzenia się spełniają! (pol.). vader.pl. [dostęp 2009-10-20].
 28. a b c d The Beast, Vader, Wydawnictwo: Metal Mind Productions, Katowice, 2004, Nr katalogowy MMP CDD 0219.
 29. Vader znów w studiu (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 30. Beware The Beast coraz bliżej! (pol.). vader.pl, 12 lipca 2004. [dostęp 2009-10-20].
 31. Obejrzyj okładkę Vadera (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-30].
 32. Wypadek Vader (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
 33. Obejrzyj okładkę Vadera (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 34. Vader w studiu! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 35. a b c Jacek Walewski: Piotr Peter Wiwczarek (Vader) (pol.). magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-12-29].
 36. Vader: Bogate plany (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 37. a b Vader: Polska trasa w październiku (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
 38. Podsumowanie Blitzkrieg 2! (pol.). vader.pl. [dostęp 2014-03-27].
 39. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-08-28].
 40. Vader Oricon Charts (jap.). oricon.co.jp. [dostęp 2011-07-18].
 41. Arkadiusz Lerch. Cover story – vader. „Metal Hammer”. Nr 159 – 9/2004, s. 8-11. Tomasz Dziubiński. Metal Mind Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759 (pol.). 
 42. Vader, The Beast - recenzja fani (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-03-27].
 43. VADER bardzo wysoko w Teraz Rock! (pol.). vader.pl, 10.02.2005. [dostęp 2010-10-13].
 44. a b Podsumowanie Metal Hammer 2004 (pol.). vader.pl, 08.02.2005. [dostęp 2010-10-13].
 45. a b Vader – The Beast (ang.). discogs.com. [dostęp 2009-10-20].
 46. a b c d Vader – The Beast 2CD (ang.). discogs.com. [dostęp 2009-10-20].
 47. Vader – Beware the Beast (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2009-06-18].
 48. Bestia coraz bliżej! (pol.). vader.pl, 28 czerwca 2004. [dostęp 2009-10-20].
 49. The Beast Metal Blade (US) MTB 144852 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
 50. The Beast Metal Blade (US) MTB 144850 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
 51. The Beast Marquee / Avalon (JP) (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
 52. The Beast Metal Mind Productions MMP CD 0278 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
 53. The Beast Metal Mind Productions MMP CD 0278 CCD (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
Na podstawie artykułu: "The Beast (album)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy