The Boston Globe


The Boston Globe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„The Boston Globe” – największy dziennik Bostonu i otaczającego miasto regionu Nowej Anglii, we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest większym z dwóch głównych dzienników Bostonu, z nakładem około 450 tys. egzemplarzy. Drugim dziennikiem jest Boston Herald.

Gazeta założona w 1872 przez grupę sześciu biznesmenów bostońskich, przez pierwsze sto lat istnienia działała jako prywatna spółka. W 1973 przekształciła się w spółkę publiczną i weszła na giełdę pod nazwą Affiliated Publications. W 1993 spółka ta połączyła się z The New York Times Company, publikującą między innymi nowojorski dziennik The New York Times. „The Boston Globe” jest obecnie filią tej spółki.

Dziennikarze „The Boston Globe” odegrali znaczącą rolę w odkryciu skandalu seksualnego w Kościele rzymskokatolickim w latach 2001–2003[1][2], o czym opowiada m.in. nagrodzony dwoma Oscarami film Spotlight.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams in Talks to Star in Catholic Church Sex Scandal Drama (Exclusive) (ang.). TheWrap. [dostęp 2016-01-18].
  2. Zespół dziennikarski BostonZ.B. Globe Zespół dziennikarski BostonZ.B., Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim, Warszawa: HarperCollins, 2016, ISBN 978-83-276-2144-3 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "The Boston Globe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy