The Economist


The Economist w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Economist – niezależny politycznie tygodnik brytyjski wydawany od 1843 r. w Londynie; obecnie wydawany przez The Economist Newspaper Ltd. (od 1928 do 2015 50% udziałów posiadało Financial Times).

Pierwotnie miał zasięg krajowy, obecnie jest pismem o zasięgu globalnym, skierowanym do kręgów biznesowych i politycznych. Jest poświęcony tematyce polityki i biznesu, ale publikuje też artykuły poświęcone nauce, technice, kulturze i sztuce. Co dwa tygodnie publikowany jest dodatek dogłębnie opisujący jakiś region lub dziedzinę biznesu. Wydawca ogłosił w numerze z 5 marca 2005, że sprzedaż w okresie lipiec–grudzień 2004 wynosiła średnio 1 009 759 egzemplarzy tygodniowo.

Cechy charakterystyczne | edytuj kod

Artykuły w The Economist nie są podpisywane, w całej gazecie nie ma nawet nazwiska redaktora naczelnego (od 1993 do 2006 był nim Bill Emmott, następnie do 2015 r. John Micklethwait). Od 2015 r. redaktorem naczelnym jest pierwsza kobieta na tym stanowisku Susan Minton Beddoes.

Jest tradycją, że – z pewnymi wyjątkami – nazwisko redaktora pojawia się jedynie wtedy, kiedy przestaje on dla tygodnika pracować.

Od 1995 roku w każdym numerze znajduje się nekrolog.

The Economist słynie m.in. z tzw. Big Mac index, czyli porównania cen hamburgerów Big Mac w różnych krajach świata dla pokazania różnic w parytecie siły nabywczej ich walut.

Od 2006 roku The Economist publikuje Wskaźnik demokracji (Democracy Index) będący oceną systemu rządów we wszystkich państwach świata.

Tygodnik wychodzi w każdą sobotę.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (czasopismo):
Na podstawie artykułu: "The Economist" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy