The Football League


English Football League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z The Football League) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

English Football League – rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.

Liga była najwyższym szczeblem angielskich rozgrywek piłkarskich od momentu jej powstania aż do roku 1992, kiedy to 22 czołowe kluby utworzyły własne rozgrywki, FA Premier League. Do tego czasu zwycięzca The Football League zdobywał więc tym samym tytuł piłkarskiego mistrza Anglii. W 1995 roku ukształtowała się ostateczna postać The Football League, skupiającej 72 kluby piłkarskie podzielone na trzy 24-zespołowe dywizje, dzisiaj znane jako Football League Championship, Football League One oraz Football League Two. Na koniec sezonu piłkarskiego trzy drużyny z Football League Championship awansują do Premier League, zamieniając się miejscami z trzema drużynami tej ligi, natomiast dwa zespoły z Football League Two zamieniają się miejscami z dwoma klubami z Football Conference, co tym samym integruje The Football League z angielskim systemem ligowym piłki nożnej.

The Football League to także nazwa ciała zarządzającego rozgrywkami ligowymi, organizującego również rozgrywki pucharowe: Football League Cup oraz Football League Trophy.

Spis treści

Rozgrywki | edytuj kod

Liga | edytuj kod

W rozgrywkach ligowych uczestniczą 72 drużyny, podzielone na trzy 24-zespołowe dywizje: Football League Championship, Football League One oraz Football League Two (do 2004 roku znane jako Football League First Division, Football League Second Division oraz Football League Third Division). Wewnątrz każdej z dywizji, klub rozgrywa dwa spotkania (na swoim stadionie oraz stadionie przeciwnika) z każdym z pozostałych zespołów, co daje liczbę 46 spotkań rozgrywanych w każdym sezonie.

Na koniec każdych rozgrywek, trzy drużyny z najwyższej dywizji, The Football Championship, uzyskują promocję do Premier League, zaś ich miejsce w The Football League zajmują trzy zespoły, które ukończyły sezon w Premier League na ostatnich miejscach. Z The Football League relegowane do Football Conference są natomiast dwa ostatnie zespoły Football League Two. Ich miejsce zajmują dwa najlepsze zespoły najwyższej dywizji Football Conference, Conference National.

By uatrakcyjnić rywalizację między klubami, jedno z miejsc promujących awansem do wyższej dywizji przyznawane jest zwycięzcy wprowadzonej w 1987 roku fazy play-off, która ma miejsce po zakończeniu sezonu. Dzięki temu, nawet szósty zespół w tabeli końcowej (w League Two siódmy) może awansować o klasę rozgrywek wyżej, wyprzedzając tym samym kluby, które zajmowały wyższą pozycję na koniec sezonu.


W rozgrywkach The Football League uczestniczą dwa profesjonalne kluby piłkarskie z Walii: Cardiff City oraz Swansea City. Nie mogą one tym samym występować w walijskiej Premier League, ani startować w rozgrywkach o Puchar Walii. W razie zakwalifikowania się tych drużyn do europejskich rozgrywek pucharowych, będą one w nich reprezentować drużyny angielskie.

Puchary | edytuj kod

The Football League organizuje dwa rodzaje rozgrywek pucharowych: Puchar Ligi Angielskiej (obecnie znany również jako Carling Cup), a także Football League Trophy (obecnie znany również jako Johnstone's Paint Trophy). Puchar Ligi Angielskiej jest organizowany między wszystkimi drużynami występującymi w Premier League oraz The Football League a jego zwycięzca uzyskuje prawo do występu w rozgrywkach o Puchar UEFA. Football League Trophy to rozgrywki, w których uczestniczą tylko zespoły z Football League One oraz Football League Two.

Kluby występujące w The Football League | edytuj kod

W sezonie 2009/2010, w rozgrywkach ligowych występują zespoły:


Historia | edytuj kod

Decyzją, która zapoczątkowała organizację pierwszej ligi piłkarskiej na świecie, było zalegalizowanie przez Angielski Związek Piłki Nożnej w 1885 roku zakładania profesjonalnych klubów piłkarskich. Dotychczas zespoły mogły mieć jedynie status amatorski, jednak od dłuższego już czasu potajemnie opłacały one swoich zawodników za grę. Zielone światło dla profesjonalizacji klubów sprawiło, że zaczęły one szukać stałych źródeł dochodu. Sporadycznie rozgrywane pojedynki między poszczególnymi hrabstwami, mecze towarzyskie, a także rozgrywki Pucharu Anglii, odbywające się w bardzo zróżnicowanych terminach, nie stanowiły już dla klubów pewnego zabezpieczenia finansowego. 2 marca 1888 roku, szkocki dyrektor zespołu Aston Villa, William McGregor, wysłał do sekretarza swojego klubu, a także drużyn Blackburn Rovers, Bolton Wanderers, Preston North End oraz West Bromwich Albion, list z propozycją utworzenia ligi piłkarskiej, w której regularnie odbywałyby się spotkania.

Po dwóch spotkaniach przedstawicieli klubów w Londynie i Manchesterze, 17 kwietnia 1888 roku utworzono dla nowych rozgrywek nazwę The Football League. Pierwsze rozgrywki ligowe rozpoczęły się kilka miesięcy później, 8 września i uczestniczyło w nich 12 zespołów z północnej oraz środkowej Anglii. Klub rozgrywał z każdym z innych zespołów dwa spotkania, jedno na własnym boisku, drugie na boisku przeciwnika. Za zwycięstwo w meczu postanowiono przyznawać dwa punkty, zaś za remis jeden. Pierwszym zwycięzcą rozgrywek został zespół Preston North End.

W 1892 roku, The Football League wchłonęło konkurencyjne rozgrywki Football Alliance, powiększając się o 11 drużyn, co spowodowało podział ligi na pierwszą i drugą dywizję. W 1898 roku, wprowadzono system automatycznych awansów i spadków pomiędzy dwiema dywizjami. Dotychczas, najgorsze zespoły pierwszej dywizji rozgrywały z najlepszymi drużynami drugiej dywizji spotkania kontrolne i zwycięzcy tych spotkań uczestniczyli w następnym sezonie w pierwszej dywizji. Najgorszy zespół drugiej dywizji mógł się z kolei ubiegać o dopuszczenie do kolejnych rozgrywek.

W 1919 roku, po zawieszeniu ligi z powodu I wojny światowej, rozszerzono obie dywizje do 22 zespołów. Rok później, do rozgrywek zaproszono wszystkie drużyny z pierwszej dywizji Southern League, położone w południowej części Anglii, co spowodowało, że The Football League na dobre objęło swym zasięgiem cały kraj (dotychczas w rozgrywkach tych występowały jedynie pojedyncze drużyny położone na południe od miasta Birmingham). Nowe kluby utworzyły trzecią dywizję ligi. Taki stan rzeczy utrzymał się tylko przez jeden sezon, bowiem w roku 1921 wprowadzono dla geograficznej równowagi trzecią dywizję północną (Third Division North), a także południową (Third Division South), do której przesunięto zespoły występujące w trzeciej dywizji. Do trzeciej dywizji północnej zaproszono zaś nowe kluby, ze środkowej oraz północnej Anglii. W 1939 roku, wprowadzono numery na koszulkach zawodników.

Po II wojnie światowej, rozszerzono obie trzecie dywizje do 24 zespołów, co dało łączną liczbę 92 klubów występujących w rozgrywkach The Football League. W 1958 roku, postanowiono zakończyć regionalny podział na dwie trzecie dywizje i najlepsze zespoły obu dywizji ponownie utworzyły jedną, ogólnokrajową trzecią dywizję. Pozostałe kluby utworzyły natomiast czwartą dywizję (Fourth Division). W 1960 roku, zorganizowano nowe rozgrywki pucharowe pod nazwą League Cup, których pierwszą edycję wygrał zespół Aston Villa. W 1965 roku, wprowadzono możliwość dokonywania zmian podczas meczu.

Na początku lat osiemdziesiątych, zmieniono system przyznawania punktów za spotkania, od tej pory premiując zwycięstwo zespołu trzema punktami (FIFA wprowadziła ten system dopiero przy okazji Mistrzostw Świata w USA w 1994 roku). W 1983 roku, The Football League podpisało lukratywny kontrakt z firmą Canon i po raz pierwszy wprowadzono dla rozgrywek ligowych nową nazwę, pochodzącą od głównego sponsora (Canon League). Do ligi angielskiej zaczęły wpływać wielkie pieniądze, bowiem podpisano również umowę z nadawcą satelitarnym British Sky Broadcasting (Sky TV), który zaoferował dziesiątki milionów funtów za prawo do transmisji spotkań na wyłączność. Od 1987 roku, po zakończeniu sezonu zaczęto rozgrywać fazę play-off, dzięki której więcej klubów otrzymywało prawo do walki o awans do wyższej dywizji, co podniosło poziom atrakcyjności rozgrywek. Rozpoczęto również wymianę najgorszych zespołów czwartej dywizji z najlepszymi zespołami Football Conference, stabilizującym tym samym ogólnokrajowy system ligowy.

Ogromne kwoty, jakie wpływały do budżetu organu zarządzającego rozgrywkami spowodowały, że najlepsze kluby angielskie zaczęły się domagać większej puli pieniędzy dla siebie. Zagroziły, że jeśli to nie nastąpi, opuszczą The Football League i utworzą własne rozgrywki. Tak też się stało; latem 1992 roku, 22 czołowe kluby zorganizowały własne rozgrywki ligowe, FA Premier League. Zarząd nowej ekstraklasy angielskiej podpisał z telewizją Sky TV nowy, osobny kontrakt. The Football League znalazło się w nieporównywalnie gorszej sytuacji; nie tylko w rozgrywkach tych przestały uczestniczyć najlepsze angielskie zespoły, ale liga straciła również wielkie pieniądze z tytułu kontraktu zerwanego przez nadawcę telewizyjnego. FA Premier League zgodziło się natomiast na utrzymanie w porządku angielskiego systemu ligowego i od tej pory najlepsze zespoły The Football League uzyskiwały automatyczny awans do Premiership, zaś najgorsze drużyny Premier League rozpoczynały nowy sezon w najwyższej dywizji The Football League.

Jako że nowa angielska ekstraklasa "zwolniła" nazwę pierwszej dywizji, w The Football League dokonano reorganizacji. Stara druga dywizja otrzymała nazwę dotychczasowej pierwszej (First Divison), trzecia dywizja - nazwę dotychczasowej drugiej (Second Division), zaś czwarta - nazwę dotychczasowej trzeciej (Third Division). W 1995 roku, zwiększono liczbę zespołów występujących w The Football League do 72, czym rozgrywki uzyskały ostateczny kształt, istniejący do dziś.

Priorytetem uznano poszukiwanie nowego, wielkiego sponsora, dzięki któremu do ligi wpłynęłoby więcej pieniędzy dla klubów w niej występujących. Przed sezonem 2004/2005, podpisano umowę z kompanią Coca-Cola. Spowodowało to kolejne przemianowanie trzech dywizji The Football League. Pierwsza dywizja przyjęła nazwę Football League Championship (The Championship), druga - nazwę Football League One (League One), zaś trzecia dywizja - nazwę Football League Two (League Two).

Sponsorzy tytularni rozgrywek | edytuj kod

Zwycięzcy rozgrywek ligowych | edytuj kod

1888-1892 | edytuj kod

Zespoły uczestniczące w rozgrywkach grały w jednej dywizji.


1892-1920 | edytuj kod

Do rozgrywek przyjęto 11 nowych zespołów, wcześniej występujących w konkurencyjnej lidze Football Alliance. The Football League podzielono na dwie dywizje; dotychczas istniejącą przemianowano na First Division, zaś nowej nadano nazwę Second Division.


1920-1921 | edytuj kod

Do rozgrywek zaproszono wszystkie kluby występujące dotychczas w najwyższej dywizji Southern League, skupiającej drużyny położone na południu kraju. Nowi członkowie The Football League uformowali trzecią dywizję (Third Division). Wyjątkiem był klub Cardiff City, który został przyjęty bezpośrednio do drugiej dywizji, jako najsilniejszy zespół z Walii. W Second Division zastąpił on drużynę Grimsby Town, relegowaną z drugiej do trzeciej dywizji.


1921-1958 | edytuj kod

Dopiero co wprowadzony w życie format ligi przetrwał tylko rok. Do rozgrywek zaproszono nowe kluby z północnej oraz środkowej Anglii, jako że ostatnie rozszerzenie ligi objęło zespoły położone na południu kraju. Wprowadzono podział na dwie, równoległe sobie trzecie dywizje: północną (Third Division North), do której zaproszono nowe kluby członkowskie, a także południową (Third Division South), do której przesunięto zespoły występujące w Third Division. Grimsby Town, z racji położenia geograficznego, przesunięto do trzeciej dywizji północnej.


1958-1992 | edytuj kod

Zrezygnowano z pomysłu regionalizacji trzeciej dywizji. Najlepsze drużyny z trzeciej dywizji północnej oraz południowej utworzyły ogólnokrajową Third Division, zaś pozostałe zespoły z trzecich dywizji utworzyły ogólnokrajową czwartą dywizję (Fourth Division).


1992-2004 | edytuj kod

22 kluby, które w sezonie 1992/1993 miały występować w First Division, zrezygnowały z gry w The Football League i utworzyły własne rozgrywki ligowe (FA Premier League), by osiągnąć większy zysk. W The Football League od tej pory nie uczestniczyły już najlepsze angielskie kluby, zaś zwycięzca tych rozgrywek nie zostawał już piłkarskim mistrzem Anglii. The Football League kontrolowała już tylko trzy dywizje piłkarskie. Second Division przemianowano na First Division, Third Division na Second Division, zaś Fourth Division na Third Division.


2004- | edytuj kod

The Football League ponownie przemianowało swoje dywizje: First Division na Football League Championship, Second Division na Football League One, zaś Third Division na Football League Two.


Uczestnicy | edytuj kod

Jest 59 zespołów, które wzięły udział w 93 ligowych mistrzostwach Anglii w The Football League, First Division, które były prowadzone od 1888/89 aż do sezonu 1991/92 włącznie. Żaden z klubów nie był obecny w każdej z edycji.

Zobacz też | edytuj kod

System ligowy piłki nożnej w Anglii

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Strona oficjalna The Football League
Archiwum wszystkich sezonów The Football League

Na podstawie artykułu: "The Football League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy