The Fray (album)


The Fray (album) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Fray – drugi album studyjny amerykańskiego zespołu The Fray, wydany 3 lutego 2009 roku.

Spis treści

Wydanie i promocja | edytuj kod

Grupa skończyła nagrywać album pod koniec lipca 2008 roku, a jego producentami byli Aaron Johnson i Mike Flynn. Wideoklip do pierwszego singla, „You Found Me”, został nakręcony w Chicago przez Josha Forbesa i zadebiutował na antenie oraz stronie internetowej VH1 9 grudnia 2009 roku. 21 listopada 2009 roku The Fray stał się dostępna w przedsprzedaży w wersji standardowej, winylowej, a także deluxe (wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych[12]). Wersja deluxe składała się z płyty CD, bonusowego DVD, pocztówek oraz dodatkowej książeczki. Z pierwszymi 300.000 egzemplarzy płyty dostępny był dokument zatytułowany Fair Fight[13][14].

The Fray zaprezentował nowy singel „You Found Me” 20 listopada, podczas przerwy reklamowej w trakcie serialu Chirurdzy. Był to jednominutowy fragment promocyjny, wykorzystany w reklamie piątej serii serialu Zagubieni. 23 listopada zespół wykonał utwór na gali American Music Awards. Poza tym piosenka została wykonana w programach Jimmy Kimmel Live! oraz Good Morning America[15]. Drugi singel z The FrayNever Say Never” pojawił się w serialach Pogoda na miłość, Zaklinacz dusz oraz Chirurdzy, a także w filmie Transformers: Zemsta upadłych. W niedzielę, 3 maja, utwór „Happiness” wykorzystany został w odcinku „Brothers and Sisters” serialu Chirurdzy.

Przyjęcie | edytuj kod

Album zebrał różne opinie krytyków. Rolling Stone określił go jako „nic nowego”[9]. Ocena Entertainment Weekly mówiła: „Całość The Fray jest okropna, przez cały czas: więcej smutnych melodii, więcej punurego tempa, więcej zawodzenia pianisty-wokalisty Isaaca Slade’a”[6]. AllMusic, który ocenił płytę na trzy z pięciu gwiazdek, powtórzył część z tych zarzutów, dodając, iż „album jest pozbawiony przejawów oryginalności”[1].

AbsolutePunk skrytykował negatywne oceny, „Kwintet z Denver wydał czarujące, wzruszające nagranie, które mogłoby być znacznie bardziej godne pochwały, jeśli nie brzmiałoby tak podobnie do swojego poprzednika... może to być album taki, jak poprzednik, ale właściwie nie jest to wadą”[2]. Uncut i Billboard również dały płycie pozytywne recenzje.

The Fray zadebiutował na miejscu 1. Billboard 200, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 179.000 kopii, jednak w następnym tygodniu album spadł na pozycję 4. z 75.000.[16][17] W Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w sumie w ok. 1.000.000 egzemplarzy.

Lista utworów | edytuj kod

Pozycje na listach i certyfikaty | edytuj kod

Album | edytuj kod

Single | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b allmusic ((( The Fray > Overview )))
 2. a b Fray, The – The Fray – Album Review – AbsolutePunk.net
 3. The Fray | Billboard.com
 4. The Fray – Blender
 5. Detroit Free Press, freep.com [dostęp 2018-03-15]  (ang.).
 6. a b The Fray | Music | EW.com
 7. Lifestyle – Newsday
 8. The Fray, "The Fray" Review | Patrol Magazine
 9. a b The Fray: The Fray : Music Reviews : Rolling Stone
 10. Us Weekly’s Latest Celebrity News from Usmagazine.com
 11. Jesusfreakhideout.com: The Fray, "The Fray" Review
 12. Skyroo.com: The Fray – Official SONY BMG Store
 13. When I'm Alone I Always Sound Like Myself: Assorted Documentary Trivia, rodblackhurst.blogspot.com [dostęp 2017-11-27] .
 14. Rod Blackhurst :: Director :: Photographer
 15. 1iota – Free Tickets For Fans, 1iota.com [dostęp 2017-11-27] .
 16. Music News | Billboard, billboard.com [dostęp 2017-11-27] .
 17. Swift Back To No. 1 As Plant/Krauss, Coldplay Soar | Billboard, billboard.com [dostęp 2017-11-27] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "The Fray (album)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy