The John Coltrane Quartet Plays


The John Coltrane Quartet Plays w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The John Coltrane Quartet Playsalbum studyjny amerykańskiego saksofonisty jazzowego Johna Coltrane’a, nagrany i wydany w 1965 z numerem katalogowym AS-85 przez Impulse! Records.

Spis treści

Powstanie | edytuj kod

Pełny tytuł albumu to The John Coltrane Quartet Plays Chim Chim Cheree, Song of Praise, Nature Boy, Brazilia.

Jest to pierwsza płyta nagrana przez Coltrane’a po A Love Supreme, albumie uważanym za jedno ze szczytowych osiągnięć jazzu. Jest to również ostatnia płyta klasycznego kwartetu Coltrane’a wydana za jego życia.

Materiał na płytę został zarejestrowany 17 (utwór 6) i 18 lutego (utwory 3 i 5) oraz 17 maja (utwory 1, 2 i 4) 1965 roku przez Rudy'ego Van Geldera w należącym do niego studiu (Van Gelder Studio) w Englewood Cliffs w stanie New Jersey. Utwór 7 został nagrany „live” 28 marca 1965 w klubie „The Village Gate” w Nowym Jorku. Produkcją albumu zajął się Bob Thiele. Na sesjach w lutym grało dwóch basistów: oprócz Jimmy’ego Garrisona również Art Davis.

Utwory 1–4 zostały wydane na oryginalnej płycie winylowej. Utwory 5 i 6 znalazły się na albumie Feelin’ Good – The Mastery of John Coltrane Volume One (nr katalogowy IZ-9345), a utwór 7 na płycie The New Wave in Jazz (numer katalogowy AS-90)[1][2][3].

Lista utworów | edytuj kod

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1][2][3].

Wydanie CD

Twórcy | edytuj kod

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1][2][3].

Muzycy:

Produkcja:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Scott Yanow: John Coltrane / John Coltrane Quartet „The John Coltrane Quartet Plays” review (ang.). AllMusic. [dostęp 2018-09-16].
  2. a b c The John Coltrane Quartet „The John Coltrane Quartet Plays” w Discogs (ang.). Discogs. [dostęp 2018-09-16].
  3. a b c The John Coltrane Quartet „The John Coltrane Quartet Plays” na Rate Your Music (ang.). rateyourmusic.com. [dostęp 2018-09-16].
Dyskografia Johna Coltrane’a
Na podstawie artykułu: "The John Coltrane Quartet Plays" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy